XIV. Leó pápa: Mondjunk nemet a szavakkal és képekkel vívott háborúra

xiv leo

Nemet kell mondanunk a szavak és képek háborújára – hangoztatta XIV. Leó pápa a konklávé alatt dolgozó több ezer újságírónak, akit a vatikáni audienciateremben fogadott hétfőn.

Beszédében a békét szolgáló kommunikációt szorgalmazott, olyant, amely nem a minden áron való elismerést vadássza, nem támad és a versengés helyett az igazságot keresi.

XIV. Leó egyben az egyház szolidaritását fejezte ki az igazság elmondása miatt bebörtönzött újságíróknak, akiknek szabadon engedését sürgette.

Az új egyházfő a hagyomány szerint megválasztása után az elsők között találkozott a nemzetközi sajtó képviselőivel. A vatikáni tudósítók szövetségének adatai szerint a találkozón több mint háromezren voltak jelen a konklávé alatt a helyszínen dolgozó még több újságíróból.

Az audienciateremben a televíziók, rádiók, nyomtatott sajtó munkatársai gyűltek össze, és nem hiányoztak a bloggerek, közösségi oldalak tartalomkészítői sem, valamint az operatőrök, műszaki szakértők.

XIV. Leó pápát megérkezésekor hatalmas taps fogadta, ő pedig mindenekelőtt köszönetet mondott a sajtó munkájáért.

Beszédében másfajta kommunikációt szorgalmazott: olyat, amely a békét szolgálja, nem a minden áron való elismerést vadássza, nem öltözik támadó szavakba, nem a versengési modellt követi, és az igazság keresését nem választja el a szeretettől.

„A béke velünk egyenként kezdődik, azzal a gesztussal, ahogyan a másikra tekintünk, ahogyan a másikat hallgatjuk” – mondta az egyházfő. Hozzátette: „nemet kell mondanunk a szavak és képek háborújára, el kell utasítanunk a háború paradigmáját”.

XIV. Leó az egyház szolidaritását fejezte ki az igazság keresése és elmondása miatt bebörtönzött újságíróknak, akiknek szabadon engedését sürgette. Külön említette a háborúkról az életük kockáztatásával tudósítókat. Úgy vélte, az egyház számára ezek az újságírók tanúságot tesznek, mivel bátran védik a népek méltóságát, igazságát és tájékozódáshoz való jogát.

„Csakis a tájékozott népek hozhatnak szabad döntéseket” – mondta a pápa. Megjegyezte, hogy a vélemény- és sajtószabadság értékének őrzése közös felelősség.

XIV. Leó szerint nehéz időket élünk, amelyek kihívást jelentenek mindannyiunk számára, és amit nem tudunk elkerülni. Olyan időket, amelyek „mindannyiunktól megkövetelik, hogy ne engedjünk a középszerűségnek”.

Hangsúlyozta, hogy az egyháznak el kell fogadnia a kor kihívásait, de nem létezhet időn és történelmen kívüli kommunikáció és újságírás sem.

Jelentős kihívásnak nevezte egy olyan kommunikáció megteremtését, amely kivezet a mai Bábel-toronyból, amelyben a szeretet nélküli, gyakran ideologizált és részrehajló nyelvezetek zavarosságot teremtenek. A szavak és a stílus kiválasztása fontosnak számít, a kommunikáció nem kizárólag információátadás, hanem a párbeszédet elősegítő kulturális és emberi környezet, főleg a mai digitális világban – hangoztatta.

„Fegyvermentesítsük az információszolgáltatást minden előítélettől, haragtól, fanatizmustól és gyűlölettől: tisztítsuk meg az agresszivitástól" – hangoztatta XIV. Leó. Harsogó, izomból gyakorolt kommunikáció helyett meghallgatásra képes, a hang nélküli gyengék szavát képviselő informálást sürgetett.

„Fegyverezzük le a szavakat, és hozzájárulunk a Föld lefegyverzéséhez” – mondta.

XIV. Leó pápa a termen végighaladva több rögtönzött kérdésre válaszolt: megerősítette, hogy első külföldi útja valószínűleg Törökországba vezet a niceai zsinat (325) évfordulója alkalmából. Azt mondta, egyelőre nem tervez az Egyesült Államokba utazni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?