Rendkívüli erőfeszítésre lesz szükség ahhoz, hogy az európai védelem készenléti szintje elérje azt a szintet, amely visszatart bármilyen fegyveres agressziótól európai területen – jelentette ki Andrius Kubilius védelemért felelős uniós biztos hétfőn Brüsszelben.
Uniós biztos: rendkívüli erőfeszítésre lesz szükség ahhoz, hogy az európai védelem képes legyen az elrettentésre

Az EU védelmi iparáról szóló magasszintű egyeztetési fórumot megnyitó beszédében a biztos felhívta a figyelmet: a jelenlegi szabályozási környezet nem alkalmas erre a célra, és Moszkva nem fogja elhalasztani agressziós terveit, hogy az EU összeállíthassa a védelemhez szükséges bürokratikus eljárásokat.
Elengedhetetlen tehát, hogy lehetővé tegyük a tagállamok számára, hogy egyszerűbb keretrendszeren keresztül fektessenek be és szerezzenek be eszközöket, amelyek alkalmasak arra, hogy 2030-ig elérjük a védelmi készenlétet. Az európai védelmi technológiai és ipari bázist is képessé kell tenni arra, hogy gyorsítsa az ipari termelés felfuttatását egyszerűsítéssel, a bürokrácia csökkentésével és a szabályozási akadályok félretételével
– emelte ki.
Mint mondta, Európa védelmi képességeiben súlyos hiányosságok tapasztalhatók, ami nagyrészt az elmúlt évtizedek alulfinanszírozásának és a nem eléggé hatékony katonai kiadásoknak tulajdonítható. Ugyanakkor – vélte – az Egyesült Államok fokozatos kivonulása az európai biztonsági garanciák területéről új helyzetet teremt.
Az amerikai kormányzat világossá tette, hogy Európának fel kell készülnie arra, hogy nagyobb felelősséget vállaljon saját védelméért – és ezt a lehető leggyorsabban meg is kell tennie
– nyomatékosította, hozzátéve: a helyzetre reagálva az Európai Bizottság és a Tanács konkrét lépéseket tesz: egy új fehér könyv és a 2013-as európai védelmi készenléti terv alapján dolgozik a közös kapacitásfejlesztés, ipari együttműködés és finanszírozás megerősítésén. Kubilius hangsúlyozta: az Európai Unió a védelmi ipart érintő javaslatok végrehajtására összpontosít, különösen a védelmi igények összehangolására, az ipari ellátás és az ellátási lánc biztonságának megerősítésére, valamint a finanszírozás biztosítására – például biztonságos hitelekkel és nemzeti mentességi záradékkal. Cél, hogy a NATO-val együttműködve júniusig kialakuljon az uniós szintű keresleti kép, amely alapján az ipar gyorsíthatja a termelést. Ezt hosszú távú szerződésekkel, közös fejlesztésekkel és a bürokrácia csökkentésével segítik – tette hozzá. A biztos elmondta, hogy a keddi egyeztetési fórum középpontjában a fehér könyv részeként készülő védelmi Omnibusz egyszerűsítési javaslat áll, amelyet június 17-én terjeszt elő az Európai Bizottság. Az európai védelmi ipar szereplőivel folytatott tanácskozáson arról lesz szó, hogyan lehet egyszerűsíteni az EU védelmi jogszabályait annak érdekében, hogy a tagállamok gyorsabban és hatékonyabban tudjanak beruházni védelmi képességeikbe. Arról is párbeszédet folytatnak, hogyan lehet a nem védelmi célú uniós jogszabályokat –például a környezetvédelmi, vegyi és pénzügyi szabályokat – úgy módosítani, hogy azok ne akadályozzák, hanem támogassák a védelmi ipar fejlesztését.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.