Tiltott fegyvereket nem találtak, indokot a beavatkozásra igen

Washington/London/Tokio/Sydney.

Washington/London/Tokio/Sydney. Szaddám Huszein iraki exelnök rezsimjének nem voltak biológiai és vegyifegyver-készletei, sem komolyan vehető nukleáris programja – állapítja meg egy hivatalos amerikai vizsgálati jelentés, ellentmondva az amerikai hírszerzés és a politikusok háború előtti, a katonai fellépés mellett érvelő állításainak. Charles Duelfer az általa vezetett Iraki Vizsgálati Csoport ezeroldalas jelentését helyi idő szerint szerdán adta át a törvényhozásnak. A szenátus katonai bizottsága előtti meghallgatásán Duelfer kijelentette: nem hiszi, hogy jelentős tömegpusztítófegyver-készleteket rejtegetnének Irakban. Közölte, hogy az iraki atomfegyverprogram szétesett 1981 után, bár közvetett jelekből ítélve Szaddám nem adta fel végleg nukleáris ambícióit. Az amerikai kormányzati tisztségviselők egyik visszatérő érve az volt a háború előtt, hogy nem akarják megvárni, amíg az iraki tömegpusztító fegyverek létezésének a konkrét bizonyítéka egy gombafelhő lesz.

A jelentés szerint Szaddám azt tervezte, hogy a szankciók feloldása után újraindítja fegyverprogramjait. A szükséges tudás megőrzése végett az atomtudósok nem utazhattak külföldre és különféle minisztériumokban spájzolták be őket, hogy bármikor mozgósíthatóak legyenek. Az Irakban másfél éven át tiltott fegyvereket kereső, 1000–1500 fős Iraki Vizsgálati Csoport megállapításai egybevágnak Duelfer elődje, a szakértőcsoport vezetéséről idén januárban lemondott David Kay fél éve elhangzott következtetéseivel, viszont ellentmondanak a háború igazolására felhozott érveknek. A Demokrata Párt felrótta George Bush elnöknek, hogy félrevezette az iraki népet. Carl Levin, a szenátus katonai bizottságának rangidős demokrata párti tagja kijelentette, hogy a jelentés a háború igazolására hangoztatott legfontosabb kormányzati érvet cáfolja meg.

A Duelfer-jelentés Tony Blair brit kormányfő olvasatában azt bizonyítja, hogy nem érték el a kitűzött célt a Szaddám-rezsim elleni ENSZ-szankciók. „Az amerikai jelentés világossá tette, Szaddámnak soha nem állt szándékában az, hogy eleget tegyen az ENSZ-határozatokban foglaltaknak.”

Tokio és Sydney is azonnal reagált a jelentésre, hiszen odahaza mindkét kormányt keményen bírálják az iraki részvétel miatt. Hoszoda Hirojuki japán államtitkár leszögezte: Tokio az USA szilárd szövetségese, s nem változtat az iraki háborút támogató álláspontján. Irak hibát követett el, amikor nem reagált pozitívan a nemzetközi közösség felhívásaira. Japán ezer katonát küldött a térségbe humanitárius feladatok ellátására. John Howard ausztrál kormányfő kijelentette: a Duelfer-jelentés „semmin nem változtat. Egyáltalán nem sajnálom, hogy részt vettünk abban a kampányban, amelynek eredményeként sor került Szaddám eltávolítására.” (MTI, TASR)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?