Romano Prodiék folytatják

Strasbourg. Hatalmának eddig példátlan demonstrálásával az Európai Parlament megtorpedózta az uniós tagállamoknak az új Európai Bizottság személyi összetételére vonatkozó terveit. A fenyegető szavazási vereség fényében José Manuel Durao Barroso elnök kénytelen volt visszavonni a bizottság tagjaira vonatkozó javaslatát.

Strasbourg. Hatalmának eddig példátlan demonstrálásával az Európai Parlament megtorpedózta az uniós tagállamoknak az új Európai Bizottság személyi összetételére vonatkozó terveit. A fenyegető szavazási vereség fényében José Manuel Durao Barroso elnök kénytelen volt visszavonni a bizottság tagjaira vonatkozó javaslatát. Most az a feladat vár rá, hogy az EU-tagállamok vezetőivel megtalálja a válságból kivezető utat. Ehhez nem szabott magának határidőt. Az új jelöltek megtalálásáig és parlamenti jóváhagyásáig Romano Prodi és a jelenlegi bizottság viszi tovább az ügyeket. „Szándékom az, hogy végrehajtsam a szükséges változtatásokat, de annál semmivel sem többet” – jelentette ki Barroso.

Az EP részéről a legtöbb kifogás Rocco Buttiglione olasz politikust érte. Friss hírek szerint Silvio Berlusconi olasz kormányfő hiába kérte visszalépésre, a katolikus konzervatív politikus erre nem volt hajlandó. Rajta kívül éles bírálatok érték az európai parlamenti meghallgatás nyomán a magyar Kovács Lászlót (energiaügy), a holland Neelie Kroest (versenyügy), a dán Mariann Fischer-Boelt (mezőgazdaság), a lett Ingrida Udrét (adóügy) és a görög Sztavrosz Dimaszt (környezetvédelem).

Martin Schulz, a szocialista EP-frakció elnöke nyíltan kimondta, mit várnak a szocialista képviselők: „Buttiglione nem lehet tagja az új bizottságnak”. Daniel Cohn-Bendit, a Zöldek frakcióvezetője úgy fogalmazott, „nincs szükségünk európai kormányok ölebeire”.

Tegnapelőttig úgy tűnt, ha a liberális frakció megszavazza az új bizottságot, akkor Barroso csapata zöldet kap. Erre esetleg azért lehetett számítani, mert soha ennyi liberális politikus (7) nem volt még a bizottságban. A Buttiglionéval szembeni ellenérzések azonban felülkerekedtek, mert a kedd esti próbaszavazáson többségében nemmel voksoltak a képviselők. Ekkor már sejteni lehetett, hogy Barroso tegnap nem kockáztatja meg a voksolást. (mti, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?