Phenjan újra rakétával hergel

Szöul/New York. Észak-Korea feltehetően egy interkontinen-tális ballisztikus rakétát (ICBM) szállít a nyugati partvidékére.

Szöul/New York. Észak-Korea feltehetően egy interkontinen-tális ballisztikus rakétát (ICBM) szállít a nyugati partvidékére. Peking nem enged káoszt és háborút a Koreai-félszigeten, Moszkva ugyancsak a katonai megoldás ellen van – hangzott el az ENSZ Biztonsági Tanácsának rendkívüli ülésén.

„Észak-Korea könyörög a háborúért, Amerika nem akar háborút, de véges a türelme” – többek között ez hangzott el az ENSZ Biztonsági Tanácsában (BT), ahol a tagállamoknak nem sikerült megállapodniuk az atomfegyverével fenyegetőző, sztálinista állam elleni újabb szankciókról. „Akik Észak-Koreával kereskednek, azok bátorítják nukleáris ambícióit. Phenjan könyörög a háborúért” – mondta az ENSZ tanácsában Nikki Haley amerikai nagykövet, miközben találgatások szerint Észak-Korea újabb rakétakísérletekre készül. Haley hozzátette, az USA türelmes, de türelme „nem határtalan”. Sürgette, hogy a Biztonsági Tanács vezesse be a lehető legkeményebb szankciókat Észak-Koreával szemben, ám ebben a tagállamok nem tudtak megállapodni. Azt is közölte, „az USA minden egyes olyan országra odafigyel majd, amely kereskedik Észak-Koreával, és ezzel segíti annak felelőtlen és veszélyes nukleáris terveit”. Ez a figyelmeztetés Kína és Oroszország mellett számos államnak szólhatott.

Kína kitart a béke mellett

A legnagyobb kereskedelmi partner a Biztonsági Tanácsban vétójoggal bíró Kína. Peking Moszkvával együtt a válság békés rendezését sürgette. „Kína soha nem engedi meg, hogy káosz és háború törjön ki a Koreai-félszigeten” – mondta Csieji Liu kínai ENSZ-nagykövet, aki arra sürgette szomszédját, hagyjon fel a „rossz lépésekkel, amelyek ellentétesek saját érdekeivel”. Az orosz ENSZ-nagykövet pedig azt hangoztatta, hogy szankciókkal nem lehet megoldani a helyzetet. Az egyetlen komoly büntetőintézkedés, ami még kivethető a rezsimmel szemben, az az, hogy leállítják olajbehozatalát. A diktatórikus állammal szemben 2006 óta már egy sor szankciót vezettek be ballisztikus rakéta-és atomfegyver-kísérletei miatt.

Észak-Korea feltehetően egy interkontinentális ballisztikus rakétát (ICBM) szállít a nyugati partvidékére – jelentette tegnap az Asia Business Daily című szöuli napilap meg nem nevezett hírszerzési forrásra hivatkozva. A rakéta szállítása hétfőn, egy nappal a föld alatti kísérleti atomrobbantás után kezdődött, az éjszaka leple alatt. A nyugati partvidéken Észak-Koreának rakétakilövő létesítményei vannak. A dél-koreai védelmi minisztérium nem erősítette meg a lapinformációt, de a tárca a parlamentnek tett jelentésében arra figyelmeztetett, hogy Észak-Korea bármelyik pillanatban kész újabb rakétatesztekre, a többi között interkontinentális ballisztikus rakétákkal is. Észak-Korea vasárnap hivatalosan bejelentette, hogy sikeresen tesztelt aznap egy hidrogénbombát.

Nagyobb robbanófejek

Donald Trump amerikai elnök beleegyezett abba, hogy feloldja a dél-koreai rakéták robbanótölteteire vonatkozó súlykorlátozást – közölte a Fehér Ház. Trump telefonon egyeztetett először Mun Dzse In dél-koreai elnökkel, majd Angela Merkel német kancellárral. A Fehér Ház közleménye szerint a dél-koreai államfővel folytatott beszélgetés során a két államfő egyetértett abban, hogy minden igénybe vehető eszközzel a lehető legnagyobb nyomást kell gyakorolni Észak-Koreára. Mind Donald Trump, mind Mun Dzse In elkötelezte magát a katonai képességek erősítése mellett. Trump egyúttal ahhoz is elvi beleegyezését adta, hogy Szöul több milliárd dollár értékben vásárolhasson fegyverzetet Washingtontól. Trump egyeztetett Angela Merkellel, és mindketten „elfogadhatatlan eszkalációnak” minősítették a minapi észak-koreai nukleáris kísérletet, valamint állást foglaltak amellett, hogy a nemzetközi közösségnek fel kell lépnie Észak-Koreával szemben, és keményebb szankciókat kell foganatosítania.

Szöul éleslövészetet tart

Fölöslegesek és hatástalanok volnának az újabb szankciók Észak-Korea ellen, a phenjani vezetés nem változna meg, csak a nép szenvedne jobban, és az egyre nagyobb katonai fenyegetésnek sincs semmi értelme, mert globális katasztrófa lehet belőle – jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök. Oroszország elítéli az észak-koreai kísérleteket – tette hozzá Putyin: „Úgy gondoljuk, hogy ezek provokációk, de ebben az esetben bármilyen új szankció fölösleges és hatástalan volna.” Az észak-koreaiak nem fognak lemondani nukleáris programjukról, amíg nem érzik biztonságban magukat. Ezért keresni kell annak lehetőségét, hogy újrainduljon a párbeszéd minden érintett fél között – mondta Putyin. Bírálta, hogy az USA nem zárja ki a katonai lépés lehetőségét, mert Washington szerint „semmilyen békítő beszéd nem hat”.

Éleslövészetet tartott tegnap a Sárga-tengeren a dél-koreai haditengerészet, hogy megmutassa Észak-Koreának, képes visszaverni egy esetleges katonai provokációját. A hadgyakorlaton részt vett egy 2,5 ezer tonnás fregatt, egy ezer tonna vízkiszorítású járőrhajó, továbbá több irányított rakétás cirkáló és gyors hajó vett részt. „A hadgyakorlat ezúttal javítani hívatott hadseregünk azonnali válaszadó képességét az ellenség tengeri provokációjára” – közölte Csoj Jung Csan haditengerészeti parancsnok. (MTI, InfoR.)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?