Netanjahu győzködi az EU-t

Brüsszel.

Brüsszel. A bírálatok ellenére lehetővé teszi a közel-keleti békét Donald Trump amerikai elnök múlt heti döntése, amellyel elismerte Jeruzsále-met Izrael fővárosának – je-lentette ki Benjámin Netanja-hu izraeli kormányfő Brüsz-szelben, hozzátéve, reményei szerint az Európai Unió is követi az amerikai példát.

„Az amerikai lépés nem akadályozza, hanem lehetővé teszi a békét, a béke alapja ugyanis a valóság elismerése” – közölte Netanjahu miniszterelnök, aki tárgyalt Federica Mogherini uniós kül- és biztonságpolitikai főképviselővel, és részt vett az uniós tagállamok külügyminisztereinek informális munkareggelijén. Elmondta, arra számít, hogy az amerikai példát követve a jövőben az európai országok többsége is Jeruzsálembe fogja költöztetni a nagykövetségét. Jeruzsálem 3000 éve a zsidó nép fővárosa, 70 éve pedig Izraelé, és aki ezt nem ismeri el, az „tagadja a történelmi igazságot” – szögezte le.

Izrael a régió hatalma

Netanjahu arról is beszámolt, hogy az Egyesült Államok új békejavaslaton dolgozik. Szerinte az a legfontosabb, hogy a „palesztinok végre elismerjék a zsidó államot, és ismerjék el, hogy annak van fővárosa, amelyet úgy hívnak, hogy Jeruzsálem”. Netanjahu aláhúzta: Izrael a Közel-Kelet legnagyobb hatalma, amelynek fellépése akadályozza az iszlamista fegyveres szervezetek térségbeli térnyerését, s ez Európa számára is kulcsfontosságú, a harcok pusztítása elől ugyanis milliók menekülnek a kontinensre, ami jelenleg az EU legnagyobb problémáját jelenti.

Megosztott az unió

A zsidók ellen világszerte elkövetett támadásokat elítélő Mogherini kijelentette, az unió szerint egyedül a kétállami megoldás jelentheti a konfliktus lezárását, Jeruzsálem státuszát a feleknek közvetlen tárgyalások útján kell rendezniük. Ezért az EU fokozni fogja erőfeszítéseit a békefolyamat felújítása érdekében, hogy tartós, átfogó megoldást lehessen tető alá hozni, és ezért Mahmúd Abbász palesztin elnököt is meghívták az uniós külügyminiszterek értekezletére, januárra. „Jeruzsálem egyszerre Izraelnek és a jövőbeli palesztin államnak is a fővárosa lehet, de ezt a két félnek kell megtárgyalnia” – közölte Didier Reynders, a belga diplomácia vezetője, és a találkozón hasonló véleményének adott hangot Alan Duncan brit külügyi államtitkár is. Múlt héten Mogherini, illetve az EU több tagállama is elítélte Donald Trump döntését, miszerint az USA izraeli nagykövetségét Tel-Avivból áthelyezik Jeruzsálembe, amelyet Izrael fővárosaként ismer el. Az EUObserver brüsszeli hírportál arról írt diplomáciai forrásokra hivatkozva, hogy az EU a magyar és a cseh kormány ellenállása miatt nem tudott a múlt héten közös elítélő nyilatkozatot elfogadni Trump lépése után, s így azt végül Mogherini a saját nevében adta ki.

Jeruzsálem státuszáról, a szíriai helyzetről, valamint a török–orosz kétoldalú kapcsolatokról egyeztetett Vlagyimir Putyin orosz elnök tegnap Ankarában. Recep Tayyip Erdogan török és az orosz elnök úgy vélekedett, hogy az izraeli fővárossal kapcsolatos lépések megakadályozhatják a közel-keleti békefolyamat kilátásait, és megengedhetetlen a térségbeli feszültség fokozódása.

Folyamatos tüntetések

Az Európai Tanács brüsszeli székháza előtt tegnap civilek tüntettek az ellen, hogy „nagy pompával fogadják” Netanjahut, aki „nemrégiben azzal dicsekedett, hogy az ő miniszterelnöksége alatt építették a legtöbb izraeli telepet Palesztinában”. „A Netanjahu-kormány szélsőjobboldali politikája csak távolabb viszi a tartós és igazságos béke lehetőségét a Közel-Keleten” – hangoztatták a szervezők. Izraeli miniszterelnök egyébként 22 éve nem járt hivatalosan Brüsszelben. Tegnap szélsőséges muszlim csoportok tagjai is megmozdulást tartottak az indonéz fővárosban az amerikai elnök múlt heti döntése ellen. „Vérünket adjuk Palesztináért” – harsogta a tüntetők egyik vezetője egy hangosbeszélő segítségével, miközben a társai egy izraeli zászlót égettek. A tiltakozók Trumpról készült képeket és amerikai zászlókat is meggyújtottak. Donald Trump döntése, amelynek értelmében Jeruzsálemet ismeri el Izrael fővárosának, csak felgyorsítja az ország pusztulását – jelentette ki Amir Hatami tábornok, iráni védelmi miniszter.

Merkel a zsidóság mellett

A német kormány elítélte, hogy izraeli zászlókat égettek a hét végi berlini tüntetéseken. A gyülekezés és a vélemény kifejezésének szabadsága fontos, de nem jelent „szabadlevelet antiszemita kirohanásokra, gyűlölködésre és uszításra” – jelentette ki Steffen Seibert kormányszóvivő, hangsúlyozva, hogy a német kormány mindig is határozottan fellép az antiszemitizmus ellen. Angela Merkel személyesen is nyilatkozott a történtekről. Pártja, a Kereszténydemokrata Unió (CDU) elnökségi ülése után tartott tájékoztatóján kiemelte, hogy a testület egységesen elítéli az antiszemitizmus és az idegenellenesség minden formáját.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?