Nem biztos néhány biztos sorsa

Strasbourg. Az Európa Parlament (EP) képviselői fenntartásokat táplálnak a munkáját a tervek szerint november elsején megkezdő új Európai Bizottság több biztosjelöltjével szemben, miután azok nem nyújtottak meggyőző teljesítményt parlamenti meghallgatásukon.

Strasbourg. Az Európa Parlament (EP) képviselői fenntartásokat táplálnak a munkáját a tervek szerint november elsején megkezdő új Európai Bizottság több biztosjelöltjével szemben, miután azok nem nyújtottak meggyőző teljesítményt parlamenti meghallgatásukon. „A jegyek egyestől mínusz mínusz hatosig terjednek” – összegezte Hans-Gert Pöttering, az Európai Parlament néppárti frakciójának vezetője a biztosjelöltek ma véget érő meghallgatásának tapasztalatait. – Ez az iskolában bukást jelentene – fűzte hozzá. A 24 tagú bizottság leendő tagjainak a kinevezéséről születendő döntés azonban természetesen nem ilyen egyszerű. Igaz ugyan, hogy ha az EP október 27-én nem adja áldását a testület megalakulására, a bizottság nem kezdheti meg működését, a képviselők azonban nem blokkolhatják az egyes jelöltek kinevezését, csak a teljes testületét. „Szűk a mozgásterünk” – ismerte el az egyik osztrák szociáldemokrata párti képviselő. E szűk mozgástér azonban elegendő lehet arra, hogy az EP kieszközöljön néhány személycserét. Még ez sem lesz azonban könnyű, hiszen az egyes képviselőcsoportok más más jelölt kinevezését ellenzik. Elsősorban a baloldal, a zöldek és néhány liberális EP-képviselő van ellene annak, hogy az olasz Rocco Buttiglione vegye át a bizottság igazságügyi biztosi posztját. Az 56 éves hívő katolikus jogászprofesszor meghallgatásán azt találta mondani, hogy a homoszexualitás „betegség”, a családon belüli viszonyokkal kapcsolatban pedig őskonzervatív nézeteket hangoztatott. Aligha várható egy ilyen embertől „haladó kezdeményezés” – mondta Monica Frassoni, az Európai Parlament zöldpárti képviselőcsoportjának egyik olasz tagja. A zöldek és a baloldal helyteleníti a holland Neelie Kroes versenypolitikáért felelős biztossá kinevezését is. A 63 éves politikusnő ugyanis több felügyelő-bizottság tagja, s e minőségében szoros kapcsolat fűzi több nagyvállalathoz.

A konzervatív tábor a lett Ingrida Udre adóügyi biztossá kinevezését kifogásolja, aki hazájában törvénytelen pártadományok körül kipattant botrányba keveredett. A jobboldali képviselőcsoport bizonyos körei tiltakoznak a magyar Kovács László energiaügyi biztossá és a görög Sztavrosz Dimasz környezetvédelmi ügyekért felelős biztossá történő kinevezése ellen is. Szakértelmük hiánya „egyszerűen elfogadhatatlan mértékű” – fogalmazott a zöldpárti Frassoni. Aki szerint most nagy a felháborodás, de valószínűleg végül megszavazzák a képviselők a bizottság összetételét.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?