Megosztja a német politikusokat az állandó BT-tagság ügye

New York/Berlin. Az ENSZ-közgyűlés 59. ülésszakának nyitónapján, kedden nyilvánvalóvá vált, hogy az iraki kérdés az elkövetkező hetekben is központi, ugyanakkor megosztó téma marad. Kofi Annan főtitkár ismét elítélte az USA iraki háborúját, George Bush viszont védelmezte a döntést.

New York/Berlin. Az ENSZ-közgyűlés 59. ülésszakának nyitónapján, kedden nyilvánvalóvá vált, hogy az iraki kérdés az elkövetkező hetekben is központi, ugyanakkor megosztó téma marad. Kofi Annan főtitkár ismét elítélte az USA iraki háborúját, George Bush viszont védelmezte a döntést.

Az ENSZ-főtitkár figyelmeztette a nemzetközi közösséget, hogy bizonyos erők „szégyentelenül semmibe veszik” a nemzetközi jogot, s az iraki foglyokkal való amerikai kegyetlenkedéseket említette a törvénysértések konkrét példájaként. Hangsúlyozta: senki sem áll a törvények felett, éljen akár Szudánban, Irakban, Ugandában, Oroszországban vagy a Közel-Keleten. Annan a múlt héten törvénytelennek nevezte az Irak elleni inváziót, amire Cheney amerikai alelnök kijelentette: „az USA nem kér engedélyt az ENSZ-től ahhoz, hogy használhassa saját hadseregét”.

Bush most visszafogottabb volt, azt mondta, a világszervezetnek többet kellene tennie egy demokratikus és szabad Irak felépítéséért. Felszólította a világszervezetet, hogy válaszoljon kedvezően Ijád Allávi ideiglenes iraki kormányfő segélykérő felhívására. Bush hangsúlyozta: az afganisztáni és iraki demokrácia jövője a szabadság jövője, a demokrácia győzelme esetén mindkét ország minta lehet a közel-keleti térség számára. Az amerikai elnök szerint a XXI. században újra meg kell határozni a biztonság fogalmát, hiszen a terroristáktól és a tömegpusztító fegyverek megszerzésére törekvő latorállamoktól senki sem lehet teljes biztonságban. Az izraeli–palesztin kérdésre térve Bush felszólította Izraelt: fagyassza be a zsidó telepek építését a megszállt palesztin területeken, és bontsa le ott az engedély nélkül épített zsidó településeket, településkezdeményeket. Kérte a világ államférfiait, hogy szüntessék meg minden kapcsolatukat Jasszer Arafat palesztin vezetővel, aki „nem szolgálja népét, elárulja annak ügyét”. Bush, noha védelmezte a iraki háborúról hozott döntését, összességében konfliktuskerülő beszédet mondott, és nagy teret szentelt a szegénység, az elmaradottság, az AIDS és az emberiséget sújtó más bajok kérdéseinek, a megszüntetésükkel kapcsolatos feladatoknak. Ennek ellenére tegnap még a brit lapok is bírálták Irakkal kapcsolatos kijelentéseit.

A világszervezet reformjához kötődő tegnapi hír: lobbicsoportot alakított Japán, Brazília, Németország és India annak érdekében, hogy támogassák egymásnak az ENSZ BT-ben való állandó tagság megszerzésére irányuló törekvését és „visszaverjék” az ezzel ellentétes javaslatokat. A négy ország vezetői közös nyilatkozatukban úgy vélték, hogy Afrika valamely országát szintén állandó tagság illetné meg a BT-ben. A Financial Times Deutschland tegnap azt írta, az EU tagállamainak többsége támogatja Németország állandó BT-tagságát. A lap felmérése szerint 15 ország pozitívan viszonyul az elképzeléshez, köztük két jelenlegi állandó BT-tag, Franciaország és Nagy-Britannia is. Hét ország még nem akarja elkötelezni magát, Hollandia és Olaszország azt szeretné inkább, hogy az Európai Unió kapjon állandó helyet az ENSZ-grémiumban. Ugyanakkor Wolfgang Schäuble, az ellenzéki CDU külpolitikusa a lap hasábjain azt vetette a német szociáldemokrata–zöld kormány szemére, hogy „baloldali nacionalizmus vezérli”, amikor állandó BT-tagságot akar.

Hans-Gert Pöttering, az Európai Parlament legnagyobb frakciójának német vezetője egy rádióinterjúban azt mondta, meghosszabbítaná Európa megosztottságát, ha Németország állandó BT-taggá válna. „A német törekvés a BT-tagságra retrográd politika, a kizárólagosan nemzeti szemlélet nem illik a XXI. századba” – szögezte le az Európai Néppárt–Európai Demokraták (EPP-ED) képviselőcsoportjának vezetője. (m, t, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?