Peták István, a Genomate Health alapítója és munkatársai létrehoztak egy olyan mesterségesintelligencia-alapú szoftvert, mely elmondásuk szerint úttörő segítség lehet a daganatos betegségek kezelésében; ezt szeretnék kiterjeszteni az amerikai piacra, amihez 2 millió dollár (megközelítőleg 1,8 millió euró) tőkével rendelkeznek.
Magyar szakemberek mesterséges intelligenciával küzdenek a rák ellen

Peták Istvánnak, a Genomate Health alapítójának és igazgatójának mindig is az volt a célja, hogy forradalmasító eredményeket érjenek el a daganatos megbetegedések személyre szabott kezelésében azáltal, hogy egy szoftver megállapítja, a betegeknek milyen terápiára van szükségük.
Ez a cél megvalósulni látszik az általuk kifejlesztett mesterségesintelligencia-alapú számítógépes programmal, melynek már ki is nevezték az amerikai piacot meghódító vezérigazgatóját, aki nem más, mint Nabil Hafez, a 2003-as Human Genome projekt egyik tagja. Az amerikai piacon való kereskedelemhez kétmillió dollárnyi befektetést szereztek.
Peták István az egésznek a kezdetét 2003-ra teszi, amikor megfejtették az emberi genom (egy adott szervezet teljes örökítő információja) teljes kódját, majd 2008-ban folytatódott az új generációs szekvenálással, vagyis egy olyan módszerrel, amely lehetővé tette a DNS vagy RNS (genetikai anyag) nukleotid (molekula, amely a DNS és RNS alapvető építőeleme) sorozatának gyors és pontos meghatározását.
Ezután következik a mesterséges intelligencia szükségessége, ugyanis az orvosok számára lehetetlenség feldolgozni a rengeteg lehetőséget, mivel több száz génnek a 6 millió mutációja közül akármelyik okozhatja a problémát.
A 2022-ben alapított magyar cég felkeltette a Mayo Klinika mesterségesintelligencia-platformjának a figyelmét is.
Ők a híd a mindennapi orvoslás és az új innováció között
– jegyezte meg Peták István.
Jó hírem van: nyerésre állunk a rákkal szemben, csak föl kell gyorsítani a fejlődést.
Ilyen optimistán áll hozzá a Genomate Health igazgatója, és az eredmények is ezt mutatják; ugyanis megállapították, hogy a Curie Intézetnél 17 százalékról 69 százalékra ugrott a terápiás sikerráta a szoftvernek köszönhetően.
Jelen vannak azonban bizonyos problémák; a legfőbb pedig az egészségügyi kezelések költségei, amit Peták István is megjegyzett:
283 ezer dollár (102 millió forint) egy új célzott gyógyszer kezelési költsége – ez nem fenntartható.
Tehát redukálni kell a költségeket, hogy mindenki számára elérhető lehessen a gyógyszeres kezelés.
Itt azonban nem áll meg a tudomány: Peták István szerint a jövőben virtuális sejtek, digitális ikrek is készülhetnek, melyeken le lehetne tesztelni a gyógyszereket.
A végső cél pedig az, hogy a betegeknél legyen egy teljes genomvizsgálat, és a diagnosztikai szoftvert már csak mint applikációt kelljen lefuttatni. A Genomate Health alapítója szerint ez már csak évek kérdése. (index)
Németh Réka
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.