Halálugrások a Hilton ablakaiból

Tába/Eilat/Kairó/Jeruzsálem. Már jó ideje előre örült a szabadságnak Hasszan Juszef Shihab és családja. De ami rövid kikapcsolódásnak indult a tábai Hilton hotel pálmafái alatt, az lidérces álomként ért véget csütörtökön éjszaka a 39 éves egyiptomi férfi családja számára.

Mentés a Hilton összedőlt szárnyábólTASR/AP-felvétel „Éppen az ötödik emeleti szobámban aludtam, amikor a robbanás a magasba dobta az ágyam, az ablaküvegek kitörtek.” Shihab elmondta, amikor kilépett szobája ajtaján, lángok nyaldosták körül, hullákat, vér borította embereket látott maga körül. Shihabnak sikerült a családját biztonságba helyeznie. Amikor vissza akart térni a szobájába, akkor jutott csak el tudatáig a borzalmak apokaliptikus mérete. „Csupán a lépcsőkön tíz hullát láttam, félig elégtek, darabokra tépte őket a robbanás. Egyiket a kijárathoz vonszoltam, hiányzott az egyik karja. Amint lefelé haladtam, egyre borzalmasabb látvány tárult elém. Mindenütt hullák hevertek, egy törzséről leválasztott fej szemei egyenesen rám bámultak. Soha nem fogom elfelejteni ezeket a képeket.” Az izraeli televízióban egy még sokkhatás alatt álló asszony beszámolt róla, hogy miként ugrottak a biztos halálba családok a szálloda ablakaiból. Inkább meghalni akartak, mint elevenen elégni.

Az egyiptomi üdülőhelyeken elkövetett merényletek halálos áldozatainak száma tegnap délutánra 31-re nőtt, több mint 150-en megsérültek, az eltűntek számát 30 körülire becsülték. A halottak döntő többsége izraeli, 5 egyiptomi is életét vesztette. London két brit, Moszkva pedig egy orosz állampolgár halálát erősítette meg.

A mentés ügyében kezdetben ellentét volt az egyiptomiak és az izraeliek között, végül olyan megegyezés született, hogy az előbbiek a szállodán belül, az utóbbiak pedig a szállodán kívül dolgoznak. Ariel Saron izraeli miniszterelnök rendkívüli kormányülésre rendelte minisztereit. Az izraeli politikusok, köztük Szilvan Salom külügyminiszter és Zeév Boim védelmi miniszterhelyettes első nyilatkozataikban hangsúlyozták, a merényleteket feltehetően nem a palesztinok követték el, a támadások végrehajtási módja az al-Kaidára utal. A robbantások végrehajtását lapzártáig három, korábban nem ismert iszlám csoport vállalta. Közülük kettő az interneten jelentkezett, a harmadik a világhírügynökségek jeruzsálemi irodáit hívta fel telefonon. Az egyiptomi illetékesek első nyilatkozataikban arra utaltak, hogy a mostani merényletek a Gázai övezet északi részén indított izraeli katonai akcióval állhatnak összefüggésben, mások viszont úgy vélik, a támadások válaszok arra a felhívásra, amelyet Ajman az-Zavahri tett közzé október elején. Az al-Kaida második számú vezetőjének tartott terrorista szervezett ellenállásra szólította fel az iszlám világot, és támadásokat sürgetett az „Izrael fennmaradását lehetővé tévő” országok ellen.

A kereken 400 szobával rendelkező Hilton szállodakomplexumban tegnap kaotikus állapotok uralkodtak, izraeliek százai siettek innen a közeli határra. Izraeli mentőautók a közeli Eilat kórházaiba szállították a sebesülteket. A menekülők áradatának láttán kezdetben pánik tört ki az egyiptomi határőrök soraiban, a levegőbe lőttek és senkit sem akartak hivatalos papírok nélkül átengedni a határon. Nemzetközi hírnévre az 1982-ben épült Hilton szálló 2001-ben tett szert, amikor izraeli és palesztin küldöttek a békéről folytattak itt megbeszélést.

Az izraeli média a 2001. szeptember 11-i New York-i terrortámadás okozta borzalmat és pánikhangulatot idézték fel. Az egyhetes zsidó sátoros ünnepet izraeli turisták ezrei töltötték a Sínai-félszigeten a határ túlsó oldalán, bár az izraeli kormány alig egy hónapja adott ki figyelmeztetést, hogy nagy a terrorcselekmények veszélye. Az izraeli turisták közül tegnap délutánig becslések szerint mintegy hatezren tértek haza, s még vagy hatezren tartózkodtak a határ egyiptomi oldalán. Más források szerint legalább 30 ezren töltötték az ünnepeket Tabában. A Hilton ugyanis az izraeli turisták kedvenc üdülőhelye. Ennek legfőbb oka, hogy Egyiptom más részeitől eltérően itt szívesen látott vendégek az izraeliek: anyanyelvükön írt lelkes üdvözlő feliratok fogadják őket, és vízum nélkül utazhatnak a Sínai-félsziget keleti részébe. Egyébként a félsziget számos hotelját, így a Hiltont is izraeliek építették, mielőtt 1979-ben Izrael visszaadta volna Egyiptomnak az 1967-es háború során elfoglalt területet. (MTI, TASR)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?