Gyerekeket ölt a szögbomba

Manchester. Terrortámadást hajtottak végre hétfő éjjel egy telt házas manchesteri pop-koncerten: a házi készítésű pokolgéppel elkövetett me-rényletben 22 ember – köztük számos lány – meghalt, és 59-en megsebesültek.

Manchester. Terrortámadást hajtottak végre hétfő éjjel egy telt házas manchesteri pop-koncerten: a házi készítésű pokolgéppel elkövetett me-rényletben 22 ember – köztük számos lány – meghalt, és 59-en megsebesültek. A brit biztonsági szolgálatok már tudják, ki követte el az öngyilkos merényletet.

A robbantás elkövetőjeként az Iszlám Állam jelentkezett, a dzsihádista szervezet a közösségi portálokon tette közzé az ezt ismertető videófelvételt. Az elkövető maga is meghalt a robbanásban. „A kalifátus egyik katonája képes volt egy robbanószerkezetet elhelyezni, ahol Manchester városában a keresztesek összegyűltek” – ismertette a Reuters brit hírügynökség a dzsihádisták által a Telegram internetes oldalra kitett közleményt. A közlemény szerint a támadás célja „Isten vallásának a megbosszulása, a hitetlenek megfélemlítése és a muszlimok földjén elkövetett támadásaik viszonzása” volt. A közlemény további merényleteket helyezett kilátásba. Az Iszlám Állam több támogatója kifejezte örömét a közösségi médiában a manchesteri merénylet miatt. Egyikük azt írta az áldozatokra utalva: „Ízleljék meg, hogy mit élnek át a gyengék Moszulban és Rakkában, amikor bombázzák és tűz pusztítja őket!”

Tudják, ki követte el

Abban egyelőre nem biztosak a hatóságok, hogy egyedül hajtotta-e végre a támadást, vagy voltak segítői. Theresa May brit miniszterelnök szerint a biztonsági szolgálatok tudják, hogy ki követte el a merényletet Manchesterben. May, aki tegnap a kormány válsághelyzeti tanácskozó testülete, a COBRA értekezletén elnökölt, az ülés után kijelentette: a nyomozás jelenlegi szakaszában még nem fedheti fel az öngyilkos merénylő kilétét. Hozzátette ugyanakkor: a rendőrség és a biztonsági szolgálatok meggyőződése szerint egyetlen merénylőről van szó, de folyik a vizsgálat annak kiderítésére is, hogy az elkövető egyedül vagy valamely csoport tagjaként cselekedett. A kormányfő közölte: továbbra is a második legmagasabb terrorkészültségi szint érvényes Nagy-Britanniában. „Ez egy gyáva támadás volt védtelen, ártatlan gyermekek ellen” – hangsúlyozta May.

Hanyag volt az ellenőrzés

A robbanás Ariana Grande amerikai énekesnő telt házas koncertjének végén történt a 21 ezer férőhelyes, fedett Manchester Arena rendezvényközpont bejárati csarnokában, a jegypénztárak közelében. A rendezvényen nagyon sok fiatal volt, köztük gyerekek is, Grande főleg a lányok körében népszerű. „A táskákat szinte nem is ellenőrizték, meg sem nézték, mi van bennük. Mindenféle motozás nélkül beengedtek, nem ellenőrizték, nincs-e valakinél valami veszélyes tárgy” – mondta a koncerten jelen levő cseh Nikola Trochtová. Szemtanúk szerint szögbombáról lehetett szó, a szétszóródó darabok sokakat megsebesítettek. A koncertről távozó tömegben a robbanás után pánik tört ki, a bejárattól sokan a terembe visszafele próbáltak menekülni, míg mások kifele igyekeztek.

Ez a legsúlyosabb terrorcselekmény Nagy-Britanniában azóta, hogy 2005. július 7-én négy öngyilkos merénylő pokolgépeket robbantott három londoni metrószerelvényen és egy városi buszon, 52 embert megölve és több mint hétszázat súlyosan megsebesítve.

Trump: gonosz vesztesek

Ma együtt gyászolunk, holnap pedig együtt harcolunk azok ellen, akik el akarják pusztítani európai életstílusunkat – jelentette ki Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke, reagálva a manchesteri robbantásra. Jens Stoltenberg, a NATO főtitkára üzenetében hangsúlyozta: az észak-atlanti szövetség Nagy-Britannia mellett áll a terrorizmus elleni küzdelemben. Donald Trump amerikai elnök „gonosz veszteseknek” nevezte a terroristákat. „Nem nevezném szörnyeknek őket, mert szeretnék ezt a kifejezést... Mostantól fogva veszteseknek hívom őket, mert azok: lúzerek, és ha többen is lesznek, akkor is csak vesztesek” – hangsúlyozta. Angela Merkel német kancellár felfoghatatlannak nevezte, hogy valaki egy „vidám popkoncertet” használjon fel arra, hogy oly sok embernek elvegye az életét, vagy súlyos sérüléseket okozzon neki. A francia kormány Nagy-Britanniával együtt folytatja küzdelmét a terrorizmus ellen – mondta Emmanuel Macron francia államfő. Tegnap éjféltől lekapcsolták a párizsi Eiffel-torony fényeit a manchesteri merénylet áldozatainak tiszteletére – közölte Anne Hidalgo polgármester. A francia főváros nevezetességét rendszeresen használják hasonló tisztelgésre. Így történt a 2015. november 13-i párizsi terrortámadást követően is. (MTI, hvg)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?