Franciaország új fórumot javasolt

Hanoi. Az európai-ázsiai együttműködés hatékonyságának javítására egy kis létszámú, állandó jelleggel működő ASEM-titkárság felállítására tett javaslatot tegnap Hanoiban a magyar delegáció.

Hanoi. Az európai-ázsiai együttműködés hatékonyságának javítására egy kis létszámú, állandó jelleggel működő ASEM-titkárság felállítására tett javaslatot tegnap Hanoiban a magyar delegáció. Az Ázsia-Európa fórum (ASEM) tegnap kezdődött, kétnapos csúcstalálkozóján a szlovák küldöttséget Eduard Kukan külügyminiszter vezeti. Az ASEM jelenleg laza együttműködési fórum, nincs kiépített szervezete, sem állandó szerve.

Jacques Chirac francia elnök az ENSZ-beli szerkezeti változtatásokkal foglalkozott. Megerősítette: Párizs támogatja Japán, Németország, India, Brazília és „egy nagy afrikai ország” állandó BT-taggá válását, és úgy véli, hogy a majdani új állandó BT-tagoknak teljes jogúaknak kell lenniük, vagyis vétójoggal is fel kell ruházni őket. Chirac javasolta egy globalizációval foglalkozó fórum létrehozását is. Szerinte egy ilyen fórum növelné a multilaterális rendszer szilárdságát. Beszélt arról is, hogy álláspontja szerint ki kell fejleszteni a globalizáció társadalmi etikáját. Hangsúlyozta: mivel a terrorizmus, a környezet romlása és a társadalmi bizonytalanság a világ valamennyi országának gazdaságát sebezhetővé teszi, valódi politikai párbeszédet kell kezdeni társadalmi kérdésekről is.

Az ASEM-csúcs első napján, a hivatalos megnyitó utáni zárt ülésen is globális kérdések kerültek napirendre, köztük a terrorizmus elleni harc, a tömegpusztító fegyverek elterjedésének megakadályozása, valamint a multilateralizmus korszerűsítése. Az EU tagállamainak és az ázsiai oldal részes országainak vezetői munkavacsora keretében is áttekintettek számos regionális politikai és biztonsági kérdést. Kiemelt figyelmet kapott Mianmar (Burma) ügye. Az európai országok vezetői határozottan sürgették az ASEM-együttműködésbe most bekapcsolódó délkelet-ázsiai országot a demokratizálási folyamat felgyorsítására. Az EU 30 politikai fogoly szabadon bocsátását követelte a vietnami kormánytól. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?