Az Európa Tanács prioritásai egyértelműek: „kiállni Ukrajna mellett a szabadságért és az igazságosságért folytatott küzdelmében, újjáéleszteni a nyomás alatt álló demokráciákat, és erőben és egységben tartani az európai családunkat” – jelentette ki a strasbourgi székhelyű, 46 tagországot számláló Európa Tanács főtitkára a demokrácia, az emberi jogok és a jogállamiság helyzetét értékelő jelentésében.
Európa Tanács: prioritás kiállni Ukrajna mellett a szabadságért és az igazságosságért folytatott küzdelmében

Alain Berset leszögezte: az Európa Tanács továbbra is „határozottan támogatja Ukrajnát”, „megerősítve ellenálló képességét Oroszország folyamatos agressziójával szemben”.
Az Európa Tanács jogi segítségnyújtással, kapacitásépítéssel és együttműködési kezdeményezések révén segíti Ukrajnát a demokrácia, az emberi jogok és a jogállamiság fenntartásában, miközben megerősíti a helyreállítási és újjáépítési képességét – mondta.
Szavai szerint a történelem manipulálása egyre növekvő problémává vált, amit a digitalizáció és a közösségi média felerősít. Oroszország Ukrajna elleni háborúja jól mutatja, hogyan lehet a történelmet az agresszió igazolására használni – vélte.
„Európa olyan viharral, azaz háborúval, változó geopolitikai viszonyokkal, a demokrácia visszaesésével, az elszámoltatás hiányával, klímaválsággal, dezinformációval, gyors technológiai változással, valamint az együttműködéstől a nacionalizmusba és a protekcionizmusba való süllyedéssel néz szembe, ami azzal fenyeget, hogy felszámolja azt a békét, stabilitást és azt a nehezen kivívott haladást, melyet az Európa Tanács az elmúlt 75 évben egy egész kontinensen segített elérni” – fogalmazott jelentésében Alain Berset.
A társadalmak előtt álló kihívások egyre nagyobbak, olyan kérdéseket kell kezelni, mint a migráció, a kiberbiztonság, a terrorizmus és az emberkereskedelem. A kihívások kezelése csak a demokratikus biztonság szavatolása esetén lehetséges, amely szabad és tisztességes választásokon, független bíróságokon, szabad médián, korrupcióellenes kereteken, nemek közötti egyenlőségen, sokszínűségen, társadalmi igazságosságon, befogadó civil téren és a közéletben való aktív részvételen alapul – hangoztatta.
„Nem tudunk megfelelni a ma kihívásainak a tegnap forgatókönyvével” – fogalmazott a főtitkár, majd úgy folytatta: „a második világháború után kialakult szabályokon alapuló rend a szemünk láttára bomlik fel”.
Alain Berset együttműködésre szólított fel, azt hangoztatva, hogy az Európa Tanács által képviselt értékeket, köztük az emberi jogokat, a demokráciát és a jogállamiságot támadás éri, ami – véleménye szerint – a szavazóurnáknál érhető tetten leginkább. Közölte: a választások tisztessége egyes államokban gyengül a sietősen meghozott jogi változások és a gyenge kampányfinanszírozási szabályok miatt. A dezinformáció, a külföldi beavatkozás és a közforrások visszaélésszerű felhasználása torzítja a kampányokat. A médiát érintő korlátozások, a választók megfélemlítése és a választási megfigyelők munkájának korlátozása komoly aggályokat vet fel az átláthatósággal és a tisztességgel kapcsolatban – hangoztatta.
Berset beszámolója szerint az erőszak széles körben elterjedt, az online gyűlölet egyre inkább fenyegeti a nőket, különösen a közéleti pozíciókban. A békés tüntetők túlzott erőszakkal szembesülnek, miközben önkényesen meghozott intézkedések tiltják a politikailag érzékeny megmozdulások tartását. A migránsellenes, antiszemita és muszlimellenes retorika terjed a növekvő geopolitikai feszültségek légkörében – jelentette ki.
Az Európa Tanács főtitkára szerint az újságírók fenyegetésekkel, zaklatással és visszaélésszerű perekkel néznek szembe a már működő demokráciákban is. A közszolgálati média egyre növekvő politikai és pénzügyi nyomás alatt áll. „Az úgynevezett külföldi befolyást érintő törvények” több államban is szűkítik a civil teret. A fiatalok társadalmi elidegenedése különösen a marginalizált csoportok esetében jelentkezik. A fiatal nők kihívásokkal néznek szembe a politikában – hangoztatta. A bírói kinevezésekbe és a bíróságok működésébe való politikai beavatkozás továbbra is komoly fenyegetést jelent több államban. A bírák elleni nyilvános támadások és az elszámoltathatóság és az ellenőrzés közötti elmosódó határvonalak aláássák a közbizalmat – hívta fel a figyelmet. A kiberbűnözés terjedőben van, a mesterséges intelligencia által vezérelt fenyegetések aláássák a magánéletet és a demokráciát – jelentette ki. Egyre több a gyermekeket célzó online bántalmazás, beleértve a mesterséges intelligencia által generált tartalmakat is, mégis sok államban még mindig hiányoznak az erős gyermekvédelmi rendszerek – húzta alá.
Amire Európának szüksége van, az egy új demokratikus paktum, amely a demokrácia hanyatlásának minden formájával való szembenézésre, valamint a polarizáció és a dezinformáció elleni határozott fellépésre szólít fel – hangsúlyozta.
„Ezen múlik, hogy képesek vagyunk-e helyreállítani a demokráciába vetett bizalmat azáltal, hogy a részvétel, az elszámoltathatóság és a jogokhoz való egyenlő hozzáférés révén kézzelfoghatóvá tesszük azt az emberek mindennapi életében. Mert nem kevesebb forog kockán, mint Európa biztonsága, a közös értékeink és a világban elfoglalt helyünk” – tette hozzá jelentésében az Európa Tanács főtitkára.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.