EU-csúcs: vita a migrációról

Brüsszel.

Brüsszel. Főleg az Egyesült Királyság európai uniós kilé-péséről szóló tárgyalások állá-sát értékelik a tegnap kezdő-dött csúcstalálkozójukon az uniós országok állam- és kormányfői Brüsszelben.

Kétségtelenül az Egyesült Királyság európai uniós kiválásáról szóló tárgyalások második szakasza lesz az igazi próbája a bennmaradó 27 tagállam egységének – jelentette ki Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke az EU-csúcs kezdete előtt. Tusk kiemelte, az uniós vezetők találkozója jól mutatja, hogy csak egységes fellépéssel lehet komoly eredményeket elérni, és erre példaként hozta fel a brexittárgyalásokat, illetve az EU védelmi dimenziójának megerősítését. Ugyanakkor rámutatott, hogy két fontos kérdésben továbbra sincs egység a tagországok kormányai között: a gazdasági és monetáris unió elmélyítésében, valamint a migrációs politikában. „Ezeket a megosztottságokat érzelmek kísérik, ami megnehezíti a racionális vitát és a közös nyelv megtalálását” – mondta.

Jelenleg nincs konszenzus az Európai Unió migrációs politikájának reformját illetően, és nagy hiba lenne ennek hiányában is végigvinni a folyamatot, amely megosztaná a tagországok egységet – jelentette ki Robert Fico kormányfő Brüsszelben. Nem jelentenek megoldást a kötelező uniós menekültügyi kvóták a migrációs válságra, elsősorban az embercsempész-hálózatok elleni fellépést kellene megerősíteni – mondta Andrej Babiš cseh miniszterelnök. „A probléma megoldását a harc jelenti a migrációs maffia ellen, mely egy jobb jövő hamis ígéretével milliárdokat keres azon, hogy elégedetlen embereket hoz Európába” – fogalmazott.

Visszatérve a brexit kérdésére, a brit kormány szándékával ellentétben megszavazott szerda este a londoni alsóház egy módosító indítványt, amelyben az előterjesztők jogi garanciákat követeltek arra, hogy a brit parlament törvényerejű határozattal dönthessen a brit EU-tagság megszűnéséről kötendő majdani átfogó megállapodásról. A kormánnyal szemben szavazott a kormányzó Konzervatív Párt 12 képviselője, akikhez az ellenzék 3 legnagyobb pártja, a Munkáspárt, a Skót Nemzeti Párt és a Liberális Demokraták frakciója szinte testületileg csatlakozott. A kormánnyal szembeforduló tory „lázadók” egyikét, Stephen Hammondot azonnal menesztették a Konzervatív Párt alelnöki tisztségéből. A kormány szükségtelennek tartotta a módosításban követelt jogi garanciát, azzal az érvvel, hogy a parlamentnek mindenképpen érdemi beleszólása lesz a brexittárgyalások menetébe, de az indítvány beterjesztői szerint a parlamenti szuverenitás szerves része, hogy garantáltan a képviselőké legyen a végső szó.

A szavazás értelmében a parlament törvényben rögzített állásfoglalásban dönthet a brexit folyamatának legvégén arról, hogy a brit EU-tagság megszűnésének feltételeiről, ill. az Egyesült Királyság és az EU majdani kapcsolatrendszeréről kötendő átfogó megállapodást – ha a kilépési tárgyalássorozaton sikerül ilyen egyezményt elérni – elfogadja-e vagy sem. Amíg ez a parlamenti döntés meg nem születik, a brit kormány nem kezdhet hozzá a kilépési megállapodásban foglaltak végrehajtásához. Theresa May miniszterelnök először veszített el alsóházi szavazást azóta, hogy tavaly nyáron átvette David Camerontól a kormányfői tisztséget.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?