Az Európai Törvényszék szerdán úgy ítélt, hogy megsemmisíti az Európai Bizottság határozatát, amivel nem adta ki Ursula von der Leyen bizottsági elnök és Albert Bourla, a Pfizer vezérigazgatója közti SMS-eket koronavírus elleni vakcinák rendeléséről. Az Európai Bizottság azonban még fellebbezhet az Európai Bíróságon.
Elítélte Ursula von der Leyent az Európai Unió Bírósága a Pfizer-vakcinák ügyében

A világjárványra válaszul az Európai Bizottság javaslatára az uniós tagországok úgy döntöttek, hogy közösen intézik a vakcinabeszerzést. Így az oltásokat minden tagországnak egyenlő feltételekkel, lakosságarányosan osztották szét, és elvben nagy tételben kedvezményesebb áron vásárolhattak. A gyártók közül a Pfizer-BioNTech párossal több szerződést kötöttek: a harmadiknál 900 millió vakcinát rendeltek, további 900-at opcionálisan hívhattak le. Von der Leyen a New York Times 2021 áprilisi cikkében arról beszélt, hogy a harmadik szerződés előtt a Pfizer vezérigazgatójával, Albert Bourlával SMS-ben és telefonon egyeztetett.
A laptól ezeket az üzeneteket szerették volna kikérni, de az Európai Bizottság nem adta oda arra hivatkozva, hogy nem tárolták őket, mert az SMS-eket rövid életű dokumentumként kezelik. A perben a New York Times és az egyik újságírója a bizottsági döntés megsemmisítését kérte.
A szerdai ítéletben a törvényszék helyt adott a keresetnek, és megsemmisítette az Európai Bizottság határozatát. A testület szerint a kért szöveges üzenetekkel kapcsolatos bizottsági válaszok a teljes eljárásban feltételezéseken vagy változó, illetve pontatlan információkon alapultak. A lap ugyanakkor releváns és egybehangzó bizonyítékokat nyújtott be, amelyek alátámasztják, hogy az üzenetváltás megtörtént. Így az Európai Bizottságnak „olyan hihető magyarázattal kell szolgálnia, amely lehetővé teszi a nyilvánosság és a Törvényszék számára annak megértését, hogy miért nem fellelhetők e dokumentumok”. Az ítéletről készült közlemény szerint az Európai Bizottság ezt nem tette meg, „nem fejtette ki részletesen az általa e dokumentumok megtalálása érdekében végzett keresés típusait, és azokat a helyeket sem jelölte meg, ahol azt végezte”.
Azt sem tisztázta, hogy az SMS-eket egyáltalán törölték-e, ha igen, automatikusan-e, vagy lecserélték-e Von der Leyen mobilját. Az Európai Bizottság „azt sem fejtette ki hihető módon, hogy miért vélte úgy, hogy a Covid-19-oltóanyagok beszerzése keretében váltott szöveges üzenetek nem tartalmaznak olyan fontos vagy nyomon követést igénylő információkat, amelyeket megőrzését biztosítani kell”.
Az Európai Törvényszék első fokon jár el az ilyen ügyekben, a határozata ellen lehet fellebbezést benyújtani, de csak jogkérdésekre vonatkozóan.
Az EU bírósága két ügyben tavaly úgy ítélte meg, hogy az Európai Bizottság nem adott kellően széles hozzáférést a koronavírus elleni oltás vásárlásáról kötött szerződésekhez. A testület közleménye szerint európai parlamenti képviselők és magánszemélyek 2021-ben kérték ki a dokumentumokat, de csak egy részüket kapták meg, ráadásul helyenként kihúzva.
(Telex)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.