Csúcstalálkozók sorozatban

Róma. A NATO-csúcs után raj-tolt a G7: rendkívüli biztonsá-gi intézkedésekkel készült a szicíliai Taormina a világ leg-fejlettebb országait tömörítő G7-csoport tegnap kezdődött csúcstalálkozójára.

Róma. A NATO-csúcs után raj-tolt a G7: rendkívüli biztonsá-gi intézkedésekkel készült a szicíliai Taormina a világ leg-fejlettebb országait tömörítő G7-csoport tegnap kezdődött csúcstalálkozójára. A fő té-mák a biztonság, a gazdasági fenntarthatóság, a migráció.

Az ókori görög színházának romjairól ismert Taormina területére csütörtök óta még az itt lakók is kizárólag engedéllyel tudnak bejutni, még a gyerekek is fényképes belépőkártyát kaptak, amelyet jól láthatóan, a nyakukban lógatva kell viselniük. A hatóságok 32 ezer belépési engedélyt adtak ki, beleértve a lakosságot, a küldötteket és az újságírókat. A 11 ezer lakosú szicíliai város valóságos katonai erőddé változott: tízezer olasz rendőr, csendőr és katona szolgál Taormina utcáin.

A házigazda Paolo Gentiloni olasz kormányfő, Angela Merkel német kancellár, Theresa May brit kormányfő, Emmanuel Macron francia elnök, Justin Trudeau kanadai miniszterelnök, Shinzo Abe japán kormányfő gyalog tette meg az utat a G7-csúcstalalálkozónak helyet adó San Domenico szállodáig. Egyedül Donald Trump amerikai elnök ült be egy nyitott golfkocsiba.

A csúcs biztonsági és nemzetközi politikai kérdések megvitatásával kezdődött. Theresa May felhívást tett a nagy internetes közösségi oldalak működtetőihez a korábbinál konkrétabb és hatásosabb közreműködést sürgetve a terrorizmus elleni küzdelemben. A politikusokat kísérő delegációk lázasan dolgoznak a mára készülő záródokumentumon, amelyben a biztonság, a terrorizmus elleni fellépés, a környezetvédelem és számos más téma mellett a határok védelme, valamint a migráció is szerepel. Emmanuel Macron új francia elnök és Justin Trudeau kanadai kormányfő kétoldalú megbeszélést tartott. A két fiatal politikus hangsúlyozta, hogy koruknál fogva saját generációjuk kihívásaival kívánnak szembenézni. A francia elnök Theresa May brit kormányfővel is egyeztetett, elsősorban a terrorizmus elleni együttműködésről. Ha a G7-csoport nem mutat egységet, a világ helyzete kikerülhet az irányítás alól – vélekedett Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke.

Az 1975-ben alakult G7-csoportnak Franciaország, Németország, az Egyesült Királyság, az Egyesült Államok, Japán és Olaszország, továbbá az 1986-ban csatlakozott Kanada a tagja. A találkozókon részt vesznek az ENSZ, a Nemzetközi Valutaalap (IMF), a Világbank, a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) és az Európai Unió képviselői is.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?