Barroso nem mert kockáztatni

Strasbourg. Nincs az Európai Uniónak új kormánya. Az új Európai Bizottság elnöke, José Manuel Barroso tegnap az Európai Parlament (EP) ülésén bejelentette: egyelőre nem terjeszti a testület elé jóváhagyásra az új bizottságot, mert több időre van szüksége, hogy egyeztessen az EU-tagállamokkal és az EP-vel.

Kiszáradt Barroso torka a bejelentés előtt(TASR/AP-felvétel) Barroso döntése azt jelenti, hogy ő maga is ráébredt: a jelenlegi körülmények között nincs sok esély a bizottság parlamenti jóváhagyására. Ezt el is ismerte beszédében, mondván: „ha ma szavazunk, az eredmény az európai intézmények számára negatív lesz...” Az új bizottság egyik tagja, az olasz Rocco Buttiglione ugyanis valóságos vihart keltett a parlamentben a homoszexuálisokra és a nők családon belüli helyzetére vonatkozó, rendkívül konzervatív nézeteivel, s mivel Barroso nem tette meg azt, amivel a bírálatokat elhallgattathatta volna, vagyis nem váltotta le Buttiglionét a bel- és igazságügyi biztosi posztról, az elmúlt napokban egyre nőtt az egész bizottság megbuktatására készülő EP-képviselők száma. Márpedig az EU-bizottságnak szüksége lett volna az Európai Parlament támogatására, hogy a hatályos szabályoknak megfelelően, november elsején megkezdje munkáját.

Járatlan út

Mindenesetre ez a lépés – mint azt az ülésen Josep Borrell, az EP elnöke is hangsúlyozta – járatlan talajra viszi a testületet: az EU-szabályok ugyanis előírják, hogy az új bizottságnak november elsején kell megkezdenie tevékenységét, s ezt megelőzően meg kell kapnia az EP jóváhagyását. Ráadásul, ha a Barroso-bizottság nem lép hivatalba, akkor a jelenlegi, Romano Prodi vezette testületnek kell túlóráznia: s bár erre Prodi a hét elején késznek mondta magát és biztostársait is, ez a testület immár hónapok óta a távozásra készült, tagjai, s azok munkatársai új állást kerestek. Azaz – ha így alakul a helyzet – az EU-bizottságnál most kaotikus hetek várhatók. Már csak azért, is mert Barroso már a bizottság elnökének tekinthető november elsejétől, hiszen neki már megvan a parlamenti jóváhagyása.

Nem véletlen, hogy Barroso bejelentése után a két legnagyobb frakció (a bizottság beiktatását ellenző szocialisták és a hivatalba lépést pártoló konzervatív-kereszténydemokrata képviselőcsoport) vezetője az ülés felfüggesztését kérte, s Borrell emellett az Európai Parlament vezetőségét is összehívta a további teendők megvitatására.

Herczog Edit magyar szocialista képviselő az MTI-nek elmondta: ha Barroso arra használja fel a kért szünetet, hogy – mint várható – átalakítsa bizottságát, akkor az új tagok számára, vagy azoknak, akik új tárcát kapnak, most újrakezdődik az elmúlt hetek procedúrája, azaz részt kell venniük az illetékes parlamenti bizottságok meghallgatásain. A parlamentnek pedig mindenképpen az egész testületről kell majd szavaznia.

Barroso hallgat

José Manuel Barroso nem kívánt arról beszélni strasbourgi sajtóértekezletén, hogy új arcok kerülnek-e a közeljövőben várható átalakítás során az Európai Unió leendő bizottságába, vagy csupán másként osztja el az ügyköröket a bizottság eredetileg jelölt tagjai között. Azzal az indokkal hagyta válasz nélkül az erre vonatkozó kérdéseket, hogy előbb tárgyalnia kell az európai kormányokkal. „Most előbb tanácskoznom kell a (tagállamok állam- és kormányfőit tömörítő) Európai Tanáccsal, majd meg kell vitatnom a dolgokat a parlament különféle politikai erőivel” – mondta. Hozzátette: bízik benne, hogy sikerül megoldást találni, el lehet hárítani az intézményi válságot. Evégett végre kívánja hajtani „a szükséges és elégséges változtatásokat”. Barroso egyértelműen elzárkózott a Buttiglione jövőjére vonatkozó kérdések megválaszolásától.

Az EU e vezető, mindennapi irányítást végző szervének mindenkori elnöke egyébként nem dönthet a bizottság tagjainak személyéről, azokat a tagállamok kormányai jelölik. A bizottság elnöke a feladatkörök elosztásáról dönthet önállóan. A tagok jelöléséről is konzultál azonban a kormányokkal, így közvetve befolyása lehet arra, kit szemelnek ki a tagállamok.

Róma kitart Buttiglione mellett

Róma. Üdvözölte az Európai Bizottságról történő szavazás egy hónapos elhalasztását Silvio Berlusconi olasz kormányfő, aki úgy fogalmazott, hogy az új Európai Bizottság vezetője, José Durao Barroso „a lehető legjobb döntést” hozta. A La Repubblica című római lap szerint Berlusconi kétszer is beszélt telefonon Buttiglionéval, először állítólag lemondásra kérte, de végül arra kényszerült, hogy kiálljon a biztosi posztra jelölt minisztere mellett. A szavazás elhalasztása ugyanakkor azt is jelenti, hogy Romano Prodi – Berlusconi nagy vetélytársa az olasz belpolitikában – az Európai Bizottság ügyvezető elnökeként jelen lesz Rómában holnap, az alkotmányos szerződés aláírási ceremóniáján. Az olasz kormányban mindenesetre a dominóelv érvényesül, hiszen ha Rocco Buttiglione nem lesz biztos, akkor megtartja az európai ügyek tárcáját, míg Rómának más jelöltet kell kitalálnia Barroso számára. Római és brüsszeli körökben már több név kering, köztük Mario Monti eddigi biztos, Franco Frattini külügyminiszter és Giulio Tremonti volt gazdasági miniszter is felmerülhet jelöltként.

Közben Frattini bejelentette: Olaszország változatlanul támogatja Buttiglionét az Európai Bizottság olasz biztosaként. (mti)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?