Valószínűleg 6500 korona lesz a minimálbér

Pozsony. Nem született megegyezés a minimálbér kérdésében az érdekegyeztető tanács tegnapi ülésén – tájékoztatta lapunkat Horváth Mihály, a szociális minisztérium szociálpolitikai intézetének igazgatója.

Pozsony. Nem született megegyezés a minimálbér kérdésében az érdekegyeztető tanács tegnapi ülésén – tájékoztatta lapunkat Horváth Mihály, a szociális minisztérium szociálpolitikai intézetének igazgatója. A kormány és a munkáltatók képviselői kitartottak a 6500 koronás javaslat mellett, a szakszervezetek 6500 és 7190 korona közti értéket javasoltak. A szakszervezetek szerint a gazdasági növekedés erőteljesebb béremelkedést is lehetővé tenne. A kormány- és munkaadói oldal szerint viszont a magasabb minimálbér a munkanélküliség emelkedéséhez vezetne. Ezt vitatja a szakszervezet. „Sem a kormány, sem a munkáltatók nem rendelkeznek valós adatokkal arról, milyen hatással lenne a magasabb minimálbér a munkanélküliségre” – mondta lapunknak Juraj Blahák, a Szakszervezetek Szövetségének (KOZ) alelnöke.

A magasabb minimálbér főleg a szegényebb régiókban élők számára lenne káros – állítja Horváth. „Ahol alacsonyabb az átlagbér, ott a magasabb minimálbér akár a helyi átlagbér 70-80 százalékát is elérhetné, ez fékezné a munkaerőpiac fejlődését – mondta Horváth. – Nőne a feketemunka, de csökkenne a munkalehetőségek száma is, vagyis ahelyett hogy segítené a legszegényebbeket, inkább rontana a helyzetükön. Egész régiók fejlődését lassíthatná.”

A szakszervezetek az európai statisztikákkal érvelnek: „A minimálbér tekintetében egyik utolsó helyen vagyunk az uniós országok között, csak Lettországban és Litvániában alacsonyabb” – indokolta a KOZ álláspontját Eugen Škultéty alelnök. Az Eurostat szerint a minimálbér Szlovákiában 148 euró, Csehországban 207, Magyarországon 191, Lengyelországban 177 euró. A KOZ fokozatosan 55 százalékra emelné a minimálbér és az átlagbér arányát.

A kormány elé tehát a munka-, szociális és családügyi minisztérium 6500 koronás bruttó minimálbér-javaslata kerül, ami 420 koronás, azaz 6,9 százalékos növekedést jelent. A legalacsonyabb munkabér ezzel az előrejelzések szerinti idei átlagbér 42 százalékát teszi majd ki. Horváth szerint ugyan nominálértékben csak 6,9 százalékos emelést jelent a minisztérium javaslata, a valóságban közel 11 százalékkal nő a minimálbérért dolgozók tiszta bevétele. „Az adórendszer változásainak köszönhetően a nettó bér nagyobb mértékben emelkedik” – tájékoztatott Horváth. A nettó minimálbér tehát október elsejétől a jelenlegi 5095 koronáról 5629 koronára emelkedik, ha a kormány is jóváhagyja a javaslatot. (lpj)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?