Újraéledő turizmus: visszatérnek a vendégek, a hegyek és Pozsony a top úti cél

Tátra

Úgy fest, a hazai turizmus már kezd visszaállni a koronavírus-járvány előtti időszakra. A legfrissebb adatok azt mutatják, hogy az ország északi, hegyvidéki tájait keresik fel leggyakrabban a belföldi turisták, míg a külföldiek többnyire Pozsonyt célozzák meg.

Az első negyedévben a vendégforgalom meghaladta a koronavírus-járvány előtti szintet.

2025 első három hónapjában a turisztikai szálláshelyeken közel 1,3 millió vendég szállt meg, ami éves szinten csaknem 5%-os növekedést jelent.

Az utazások szempontjából legsikeresebb pandémia előtti év, 2019 azonos időszakával összevetve a jelenlegi vendégforgalom 1%-kal magasabb volt.

Évközi viszonylatban a külföldi vendégek száma gyorsabb ütemben nőtt, mint a belföldi turistáké – előbbieké csaknem 7%-kal, míg a hazai vendégforgalom közel 4%-kal emelkedett.

A statisztikai hivatal által legutóbb mért hónap, a március ugyan nem volt a legsikeresebb, de a szlovákiai hotelek és panziók vendégforgalma még így is meghaladta a 400 ezret. Ez azt jelenti, hogy hasonló szinten volt, mint egy évvel korábban. A járvány előtti időszak rekordértékeitől viszont 6,4%-kal elmaradt. Az egyetlen megye, ahol több vendéget regisztráltak, mint a koronavírus elterjedése előtt, Eperjes volt – és ez nem véletlen.

Nekünk a hegyek, a külföldieknek Pozsony a legvonzóbb

A belföldi turisták elsősorban a hegyvidéki környezetet keresték, leggyakrabban Zsolna megyében (61 ezer vendég) és Eperjes megyében (56 ezer vendég). Vagyis a hazai turisták 44 százaléka ebben a két régióban szállt meg márciusban.

A külföldiek körében a legnépszerűbb úti cél Pozsony megye volt, több mint 59 ezer látogatóval. Itt szállt meg a márciusban Szlovákiába érkező külföldiek több mint 40 százaléka. Ugyanakkor ez volt az egyetlen megye, ahol a külföldi vendégek többségben voltak a látogatók között.

A hétvégén majd felmegyünk a hegyekbe?

Igen:

ez az a lehetőség, amivel leginkább élnek a belföldi turizmust választók.

Hiszen az átlagos tartózkodási idő egy szállásadónál 2 és fél éjszakát tesz ki, azt pedig már fentebb írtuk, hogy a szlovákiaiak jelentős része az ország északi területei felé veszi az irányt, ha teheti.

Ez alapján a szolgáltatóknak különösen nagy tekintettel kell lenniük a hazai utazókra. Számszerűsítve például márciusban a vendégek közel kétharmadát a belföldi turisták tették ki. Egyébként az ő számuk – 263 ezer fő – éves szinten kevesebb mint 1%-kal csökkent. Meg kell jegyezni: a rekordév márciusához képest a hazai vendégek száma közel 6%-kal volt alacsonyabb.

A külföldi vendégek száma pedig – 143 ezer fő – éves összevetésben majdnem 2%-kal csökkent. 2019 márciusában közel 8%-kal több külföldi turista szállt meg Szlovákiában.

A hazai szállodaipar nehéz helyzetben

A hazai turizmus viszonylagos fellendülése jó hír ugyan, de akadnak megoldatlan problémák. A szállodák, éttermek és kávézók (HoReCa) ágazata – amelyet jellemzően kis- és középvállalkozások alkotnak – egyre nagyobb nyomás alá kerül a globális szereplők és digitális platformok miatt, véli Marek Harbuľák, a Szlovákiai Szállodák és Éttermek Szövetsége (AHRS) elnöke a TASR tudósítása szerint.

„A digitalizáció egyfelől lehetőséget teremt arra, hogy a HoReCa vállalkozások távolabbi piacokat is elérjenek, tehát növeli az elérhetőséget. Másfelől viszont erőteljesen befolyásolja a láthatóságot és a kínálatot is – mi pedig nem tudunk versenyezni ezekkel az eszközökkel, amelyeket a digitális platformok szabnak meg, és nincs ellenőrzésünk a saját ajánlataink felett” – mondta Harbuľák keddi konferenciájukon.

Emellett felhívta a figyelmet a rövid távú szálláskiadások szabályozatlan növekedésére is.

Ma bárki, akinek van egy apartmanja vagy háza, szállást kínálhat – ez pedig egy szabályozatlan szegmens, amely nemcsak a hagyományos szállodák számára jelent problémát, hanem az önkormányzatok, városok, falvak és az állami költségvetés számára is, mivel jelentős bevételkiesést okoz

– tette hozzá.

Peter Kováč, az idegenforgalmi és sportminisztérium képviseletében hangsúlyozta: készen állnak arra, hogy aktívan együttműködjenek az ágazat előtt álló további kihívások megoldásában.

„Elsősorban a zöld és digitális átállás terén szeretnénk együtt dolgozni, hogy olyan vállalkozói és látogatói környezetet hozzunk létre, amely elősegíti a turizmus további fejlődését Szlovákiában” – állította Kováč.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?