Több millió korona nyugdíj megy külföldre

Pozsony/Prága. Több cseh állampolgár Szlovákiából kap nyugdíjat, ami a hatályos törvények és az árfolyambeli különbségek miatt a cseh nyugdíjnál lényegesen alacsonyabb. Ők a cseh ombudsmantól várnak segítséget.

Pozsony/Prága. Több cseh állampolgár Szlovákiából kap nyugdíjat, ami a hatályos törvények és az árfolyambeli különbségek miatt a cseh nyugdíjnál lényegesen alacsonyabb. Ők a cseh ombudsmantól várnak segítséget. Otakar Motejl szerint az ügy még a közös csehszlovák állam idejére vezethető vissza, amikor több szlovákiai székhelyű cégnek volt kihelyezett irodája Csehországban. „Az akkori államközi egyezmény értelmében a szociális juttatásokat az a fél fizeti, amelyikben a munkáltató székel. Ilyen a Čedok, a Slovakofarma vagy a Duna-hajózási Vállalat” – magyarázta Motejl, aki tárgyal a cseh szociális minisztériummal a problémáról, ám múlt heti pozsonyi látogatásakor megjegyezte: nem lesz könnyű megoldást találni. A nyugdíj kifizetésénél ugyanis az a meghatározó, hogy Csehszlovákia szétválásáig (1992. december 31.) az adott munkaadó hol fizetett nyugdíjjárulékot. Ha Szlovákiában, akkor az egykori alkalmazott nyugdíját a szlovák Szociális Biztosító fizeti. A cseh szociális és munkaügyi minisztérium szóvivőjétől megtudtuk, hogy jelenleg elemzik a cseh állampolgároknak fizetett nyugdíj kiegészítésének lehetőségeit. A Szociális Biztosító adatai szerint 2 256 cseh állampolgárnak folyósítanak nyugdíjat Szlovákiából, egyesek azonban már most is nyugdíj-kiegészítést kapnak a cseh kormánytól. „Kérhetik a törvény szigorának enyhítését, vagyis azt, hogy nyugdíjukat egészítsék ki a csehországi átlagnyugdíj összegéig – mondta lapunknak Kateřina Prejdová, a cseh tárca szóvivője. 1997 és 2002 között 318 személy kérte ezt a kiegészítést, a miniszter 175 esetben mondott igent a kérésre.” Folynak tárgyalások a szlovák féllel is a cseh állampolgároknak fizetett nyugdíjak kompenzációjáról, ezek eredménye azonban a szóvivő szerint egyelőre megjósolhatatlan. A két országban fizetett nyugdíjak között – a bérekhez hasonlóan – nagy a különbség: Szlovákiában az öregségi nyugdíj 6104 szlovák korona, Csehországban viszont 6950 cseh korona (9243 szlovák korona). Az egyes államközi egyezmények alapján Szlovákia több ország állampolgárainak is folyósít nyugdíjat.

„Európában már megszokott dolog a nyugdíjak államok közti folyósítása – mondta érdeklődésünkre Andrea Kadnárová, a Szociális Biztosító szóvivője. – Ez a munkavállalók migrációjának eredménye, mindenki onnét kapja nyugdíját, ahol fizették utána a nyugdíjjárulékot.” Kadnárová szerint Szlovákiában is sokan vannak olyanok, akik külföldi nyugdíjat kapnak; a biztosító pontos adatokkal nem rendelkezik, hozzávetőleges számokat pedig a szóvivő nem volt hajlandó közölni. (sza, lpj)

A külföldre fizetett nyugdíjak

Célország Nyugdíjak száma negyedévi nyugdíj

Bosznia és Hercegovina 11 29 538

Bulgária 88 11 102

Csehország 2 256 35 296 025

Franciaország 73 574 674

Hollandia 7 73 251

Horvátország 28 133 965

Macedónia 9 55 554

Magyarország 888 5 303 389

Lengyelország 545 3 821 779

Szlovénia 7 53 445

Svájc 146 1 469 632

Jugoszlávia 33 191 073

forrás: Szociális Biztosító adatok szlovák koronában

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?