Több eljárás is újraindulhat

Kassa/Pozsony. Az Alkot-mánybíróság (AB) tegnap megerősítette, hogy a mečiari amnesztiák és Michal Kováč államfő fiára vonatkozó kegyelmi rendeletének eltörlése nem sérti az alkotmányt.

Kassa/Pozsony. Az Alkot-mánybíróság (AB) tegnap megerősítette, hogy a mečiari amnesztiák és Michal Kováč államfő fiára vonatkozó kegyelmi rendeletének eltörlése nem sérti az alkotmányt. Ennek köszönhetően több ügyben előrelépés várható.

A taláros testület 6 nappal a 60 napos határidő lejárta előtt foglalt állást az amnesztiák eltörléséről. A részletes indoklás csak azután lesz nyilvános, miután az államfő, a parlament és a kormány is kézhez kapta. A mečiari amnesztiák eltörlésének köszönhetően a hatóságok ifj. Michal Kováč elrablási ügye mellett foglalkozhatnak az 1997-ben Gustáv Krajčí belügyminiszter által meghiúsított referendummal is. Krajčí két nappal a népszavazás előtt az eredeti négy kérdésből egyet – az államfő közvetlen választására vonatkozó kérdést – kihúzott. Az AB helyben hagyta az ifj. Michal Kováčra vonatkozó elnöki kegyelmi rendelet törlését is. A volt államfő 1997-ben azért adott kegyelmet fiának, hogy a Technopol-ügy kapcsán, a kétmillió dolláros csalási ügyben bíróság elé állhasson Németországban. A müncheni kerületi bíróság hat évig tárgyalta az ügyet, majd ifj. Kováčot felmentették a vád alól. Itthon viszont leállították a Technopol-ügyben folytatott eljárást, melyben ifj. Kováč mellett számos érintett volt, köztük a maffialistán szereplő Marian Kočner is. Mivel csak az elnök fiának kegyelmi rendeletét törölte a parlament, ezt az ügyet a rendőrség nem tudja megnyitni.

Az elnök fiának elrablásával szorosan összefügg Robert Remiáš rendőr, Fegyveres Oszkár egykori titkosszolgálati ügynök összekötőjének meggyilkolása is. Bár erre az ügyre nem vonatkozik Mečiar amnesztiája, mégsem vizsgálták ki. Remiáš 1996. április 29-én halt meg, miután felrobbantották az autóját. Fegyveres vallomást tett Michal Kováč fiának elrablása ügyében, majd elmenekült az országból. Tibor Gašpar országos rendőrfőkapitány még 2015-ben azt állította, az amnesztiák miatt nem történt előrelépés a gyilkossági ügyben, tavaly februárban viszont a rendőrség folytatta a korábban félbeszakított nyomozást. Azt nem tudni, most hol tart az ügy. A gyilkossággal korábban Jozef Roháčot gyanúsították, aki Magyarországon életfogytiglani börtönbüntetését tölti. A merénylet megrendelője a nyomozók szerint a Szlovák Információs Szolgálat (SIS) akkori vezetője, Ivan Lexa volt. 2006-ban viszont mindkettőjüket felmentették. Pozitívum, hogy az érintettek a mai döntést követően nem fordulhatnak panasszal az AB-hoz. „A Peter Kresák által kidolgozott és elfogadott konstrukcióval azt is elértük, hogy most már senki más nem fordulhat az Alkotmánybírósághoz, mivel az kimondta, hogy a mečiari amnesztiák eltörlése összhangban van az alkotmánnyal. Minden korábbi javaslatnál fennállt ennek a veszélye” – magyarázta Bugár Béla.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?