Tavaly is Pozsony volt a legveszélyesebb

Tibor Gašpar
Pozsony |

Az elmúlt tíz évben csökkenő tendenciát mutat a bűncselekmények száma az országban. Míg 2007-ben összesen 110 802 bűncselekmény történt, addig tavaly már csak 66 215. Ez derül ki a rendőrség országos bűnözésről készült statisztikájából, amelyből viszont lehetetlen részletesebb adatokat kiolvasni.

A rendőrség 2013-tól minden januárban nyilvánosságra hozza az előző év bűnözési statisztikáit. Az információk szabadon hozzáférhetők a belügyminisztérium honlapján, ám ha valaki veszi a fáradságot, és megtalálja a statisztikát, csak nehezen tudja kideríteni, milyen bűncselekmények történtek saját városában.

Külön térképeken tüntetik fel például, hogy hány erőszakos vagy vagyon elleni bűncselekmény történt az egyes járásokban. Minél sötétebb színű egy járás a térképen, annál több bűntett történt ott. Ám körülbelül ez az egyetlen következtetés, ami a statisztikákból levonható.

Alapvető hiányosságok

A bűnözési térképek egyik alapvető hiányossága, hogy az adatokat abszolút és nem relatív számokban, a lakosság számához mérten hozzák nyilvánosságra. Az abszolút számok ugyanis nem tükrözik, hogy az egyes járásokban mekkora a lakosság száma, ezért néhány járás úgy tűnhet, hogy rendkívül veszélyes, viszont ha a bűntetteket a lakosok számához viszonyítanánk, akkor kiderülhetne, hogy ennek ellentettje az igaz.

Hasonló eredményt kapnánk, ha például összehasonlítanánk Szlovákia és Magyarország bűnözését. Ha például Magyarországon 100 ezer bűncselekmény történt, Szlovákiában pedig 70 ezer, akkor Magyarország sokkal sötétebb színnel lenne befestve. Viszont ha figyelembe vennénk a lakosok számát is, akkor kiderülne, hogy míg Magyarországon 1000 főre körülbelül 10 bűncselekmény jut, addig Szlovákiában 13. Az Országos Rendőr-főkapitányság ugyan ismeri azt is, hogy a lakosság létszámát figyelembe véve milyen a bűnözési statisztika, az adatokat mégsem teszik közzé. Tegnapi kérésünkre azt a választ kaptuk, hogy ha érdekel a részletes statisztika, a részletesebb adatokat az egyes kerületi kapitányságoktól kérjük el. 

Újabb hiányosság, hogy például a vagyon elleni bűncselekményeket ábrázoló térképről nem lehet kideríteni, mennyi autót loptak el vagy mennyi lakást raboltak ki az egyes járásokban. Ugyanez érvényes az erőszakos bűncselekményeket vagy a gazdasági bűncselekményeket ábrázoló térképekre is.

Javuló statisztika

Az összesített adatokból viszont kiolvasható, hogy országos szinten javul a biztonság. Csökkent a bűncselekmények száma, és több esetet is sikerült felderíteni. A tíz évvel ezelőtti 41,49 százalékról a tavalyi 58,67 százalékra nőtt a bűntettek felderítettsége.

Kapcsolódó cikkünk

Tibor Gašpar országos rendőrfőkapitány szerint ezek az adatok rekordértékek. „A legfontosabb, hogy sikerül letartóztatnunk a tetteseket” – mondta a héten Gašpar. Legnagyobb mértékben a közterületen elkövetett erőszakos bűncselekmények száma csökken, és egyre sikeresebben tudják leleplezni a rendőrök a gazdasági csalásokat, főként az adócsalásokat.

A legnagyobb biztonság tavaly a Bánói (Bánovce nad Bebravou) és az Alsókubini (Dolný Kubín) járásokban volt. A legveszélyesebb járások közé országos szinten Pozsony I., II. és III. járása tartozik. „Ez azért is logikus, mert épp a fővárosban él a legtöbb olyan ember, akinek nem itt van az állandó lakhelye” – pontosított Gašpar. Országos átlagban mintegy 12 bűncselekmény jut ezer főre.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?