Rendőrök lesik a kerekes széket

Pozsony/Nyitra/Dunaszer-dahely/Párkány. Már csak három hetük van a fogyatékossággal élőknek, hogy újra cseréljék a régi megkülönböztető autójelzést (kék mezőben tolókocsi) és az ennek használatát tanúsító igazolványt. Az új jogszabály értelmében a jelzésnek hologramosnak kell lennie, az igazolványon pedig a kerületi hivatal pecsétjének kell szerepelnie.

A november 1-jétől hatályos törvénymódosítás sok bonyodalmat okozhat a mozgáskorlátozottaknak. Csak október végéig érvényesek ugyanis a régi igazolványok, amelyekkel tanúsították, hogy jogosultak megkülönböztető autójelzések használatára. Az érintettek többsége azonban nem tud erről a változásról, s abban a tudatban él, hogy érvényes a korábbi, a járási, majd a helyükbe lépő körzeti hivatalok által kiadott igazolványuk is. A Nyitrai Kerületi Hivatal illetékesei lapunknak elmondták: a régióban mintegy 3 ezer egészségkárosodott jogosult a megkülönböztetett jelzésre, ám eddig csak ezer váltotta ki új igazolványát. Hasonló tapasztalatokról számoltak be a rokkantszövetség párkányi és dunaszerdahelyi irodájában is. A törvényalkotók szeme előtt a jogszabály-módosításkor bizonyára az a szándék lebegett, hogy kiszűrjék a megkülönböztetett autójelzést jogosulatlanul használó személyeket. Nem gondoltak viszont arra, hogy a mozgáskorlátozottaknak – nem kis fáradságot és többletköltséget okozva – esetenként akár 200 kilométert is utazniuk kell a kerületi székhelyre, ráadásul nem mindenütt végzik el az igazolványcserét megvárásra. Viszont a rokkantságukat igazoló igazolványt és a megkülönböztetett autójelzést nem tudják napokig nélkülözni. Ebből pedig rengeteg bonyodalmuk adódik.

Jarmila Šedinová, a Szlovákiai Mozgássérültek Szövetsége dunaszerdahelyi járási központjának az elnöke is nehezményezi a módosítást. „Tudok olyan mozgássérültről, aki nem kis fáradsággal eljutott ugyan a Nagyszombati Kerületi Hivatal belügyi osztályára, ám semmit sem intézett, mert hiányzott a munka-, szociális és családügyi hivatal szakvéleményének eredeti példánya” – tájékoztatott Jarmila Šedinová. De nem tudja kiváltani új igazolványát az a mozogni is már alig tudó rokkant sem, akinek rokkantsági igazolását régebben állították ki, s abban nem szerepel tételesen, hogy személygépjárművel való szállításra szorul. Ilyen esetben előbb a munka-, szociális és családügyi hivatalban kell kilincselni, kivételt kérni. Šedinová úgy tudja: csak a Dunaszerdahelyi járásban mintegy 230 fogyatékos ember él, többségük nem is tud a törvényi változásról. ĺgy könnyen előfordulhat, novemberig nem váltják ki az új igazolványt, és emiatt tilosban való parkolásnak minősül, ha a régi jelzés és igazolvány birtokában parkolnak le a rokkantaknak fenntartott helyen, esetleg megszegik a megállási tilalmat. A rendőrök pedig nem mindenütt elnézőek. Tudunk olyan esetről, hogy a pozsonyi városi rendőrök elvontatták megkülönböztetett jelzésű (vidéki rendszámú) gépkocsit, mert belelógott a gyalogosátkelőbe. A mozgássérültek szövetségének központi irodájában lapunknak elmondták, olvasónk esete nem egyedi. Egy névtelenséget kérő rendőrtől pedig megtudtuk: néhány társa már feni a fogát a rokkantakra. November elsejétől büntetni fogják azokat a mozgássérülteket, akik használják a megkülönböztető jelzést, de még nem váltották ki új igazolványukat. A pénzbírság akár 10 ezer korona is lehet. (-gyor, pve)

Hogyan kell kiváltani az új igazolványt?

Pozsony. Az új igazolványt nem kell személyesen kérni. Megbízhatunk ezzel családtagot, ismerőst vagy a rokkantszövetség tisztségviselőjét, viszont ebben az esetben meghatalmazást kell írni, igaz, nem kell hitelesíteni. Kell továbbá a rászoruló személyi igazolványa; a súlyos egészségkárosodást tanúsító igazolvány (ZŤP/ZŤP-S); a munka-, szociális és családügyi hivatal szakvéleményének eredeti példányára, amelyben megtalálható a „személygépjárművel való individuális szállításra szorul” mondat; a régi megkülönböztető autójelzés (kék mezőben tolókocsi) és az annak használatát igazoló igazolvány, valamint 50 koronás illetékbélyeg. Kiskorú vagy személyi igazolvánnyal még nem rendelkező személy esetében a születési anyakönyvi kivonat eredeti példányára van szükség, jogképtelen személyek esetében a gyám kinevezéséről szóló bírósági határozat eredeti példányára. Az összes okmány eredeti változatát kell felmutatni, másolatot nem fogadnak el! (-pve, gy)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?