Örül a lakosság az uniós pénznek, de nem akarják, hogy a fejük felett döntsenek

SK8

Sokan hajlamosak panaszkodni az Európai Unióra, de ha például uniós forrásból felújítanak egy óvodát vagy átadnak egy sportpályát, a bírálók többsége már nem igazán emeli fel a hangját. Ugyanakkor a lakosság 90 százaléka azt szeretné, hogy a régiók nagyobb ellenőrzést gyakoroljanak az EU-s források felett.

Szlovákia lakosainak többsége bízik a megyei testületekben, és elvárja, hogy nagyobb beleszólásuk legyen a beruházásokról szóló döntésekbe, derült ki Megyei Önkormányzatok Szövetségének (SK8) felméréséből.

A közvélemény-kutatás eredményeit hétfőn mutatták be, amelyből egyértelműen látszik, hogy 

az állampolgárok nem szívlelik a központilag meghozott döntéseket.

„A lakosság 61 százaléka teljes mértékben támogatja, hogy a megyék nagyobb ellenőrzést gyakoroljanak, 29% pedig ezt a kormány felügyelete mellett tartja jó lépésnek. Mindössze 4 százalék gondolja úgy, hogy az uniós forrásokról kizárólag központi szinten kellene dönteni” – idézte Jozef Viskupičot, az SK8 elnökét a TASR.

A decentralizált döntéshozatal legnagyobb támogatottsága Pozsony és a Zsolna megyében mutatkozik. Mindemellett a lakosság 72 százaléka egyértelműen ellenzi, hogy a kormány egyeztetés nélkül beavatkozzon az önkormányzatok költségvetésébe.

Ez pedig az SK8 szerint rávilágít a kormánnyal folytatott párbeszéd szükségességére. Viskupič úgy fogalmazott ennek kapcsán, hogy 

a decentralizáció nem fenyegetés, hanem a stabilitás egyik lehetséges garanciája.

Ki szerint jó az uniós pénz?

A megkérdezettek több mint fele egyetértett: az Európai Unióból származó pénzügyi források javítják az életszínvonalat a megyéjükben. A válaszadók egyharmada ezzel ellentétes véleményt fogalmazott meg. 

Ha közelebbről is megvizsgáljuk az adatokat, az is kirajzolódik, hogy az uniós források pozitív hatását a 35 és 44 év közötti korcsoport érzékeli leginkább, de mindez azzal is össszefügg, hogy milyen oktatásban részesült a válaszadó, valamint azzal is, hogy hol él az illető.

A leggyakrabban Kassa, Nyitra és Eperjes megye lakói, az X generáció tagjai, valamint az SNS, a Republika és a Smer legutóbbi szavazói gondolják úgy, hogy az uniós támogatások nem segítenek a társadalmi különbségek csökkentésében.

A legfontosabb beruházási területek a megkérdezettek szerint
  • Egészségügyi ellátás
  • Regionális utak és hidak fejlesztése
  • Szociális segítségnyújtás
  • Oktatás

Az SK8 elnöke szerint a megyék nagy hangsúlyt fektetnek az európai források ésszerű felhasználására, és képesek biztosítani, hogy ezek a pénzeszközök valóban a lakosság szükségleteire reagáljanak. Viskupič ezért fel is szólította a kormányt, hogy erősítse meg a megyei önkormányzatok hatásköreit.

A kutatást az NMS Market Research végezte, 1016 fős reprezentatív mintán, 2025 áprilisának második hetében.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?