Nyertes üzletláncok, vesztes szállodák

üzlet
Pozsony |

Míg a koronavírus-járvány legnagyobb nyertesei a nagy üzletláncok voltak, a kiskereskedők és szállodák jelentős része még júniusra sem volt képes visszazökkenni a megszokott kerékvágásba – derül ki a Statisztikai Hivatal legfrissebb felméréséből.

A szerdán közzétett adatok szerint a szlovák kiskereskedelem bevételei júniusban már csak 1,6 százalékkal maradtak el az egy évvel korábbitól.

„Ez látványos javulásnak számít az áprilisi mélyponthoz képest, amikor a járványellenes intézkedések miatt több mint 14 százalékkal estek vissza a kiskereskedelmi bevételek az egy évvel korábbiakhoz viszonyítva”

– mondta el lapunknak Eva Sadovská, a Wood & Company befektetési és tanácsadó társaság elemzője.

Az első fél év egészét tekintve a járvány miatt 4,5 százalékkal csökkentek a kiskereskedők bevételei, ami azonban nem minden kereskedőt érintett azonos módon. Míg az üzletek nagy részének hosszú hetekre be kellett zárniuk, a nagy élelmiszerláncok nyitva tarthattak, így az sem csoda, hogy a bevételeik több mint 5 százalékkal nőttek az idei első fél évben az egy évvel korábbihoz képest.

„Júniusra már több szegmensben is látványos javulást tapasztalhattunk, a szállodák bevételei azonban még júniusban is nagyjából 61 százalékkal maradtak el az egy évvel korábbiaktól, és majd a negyedével volt alacsonyabb az idegenforgalommal kapcsolatos szolgáltatások bevétele is. Az éttermek bevételei ugyanakkor már csaknem elérték az egy évvel korábbi szintet”

– mondta el Sadovská, aki szerint azonban júliusra már ezeknél is javult valamelyest a helyzet.

„A járvány miatt sokan későbbre halasztották a nagyobb háztartási gépek, hűtőszekrények, mosógépek, televíziók és egyéb elektronikai eszközök vásárlását is, amit júniusban pótoltak be. Így az sem csoda, hogy az ezeket értékesítő kereskedők bevételei júniusban csaknem 13 százalékkal ugrottak meg az egy évvel korábbiakhoz képest” – tette hozzá Ľubomír Koršňák, az UniCredit Bank elemzője.

Mire számíthatnak a kereskedők az elkövetkező időszakban? Az elemzők nagy része egyetért abban, hogy a munkanélküliség növekedése, a bérek csökkenése és a bizonytalan gazdasági helyzet miatt a lakosság nagy része óvatosabban költekezik majd, ami a kereskedők bevételein is meglátszik. „Nem szabadna megfeledkeznünk arról sem, hogy a határnyitásokat követően újra felpörgött a szomszédos országokba irányuló bevásárlóturizmus, amely miatt szintén jelentős összegektől esnek el a szlovákiai kereskedők” – vallja Sadovská. Szerinte az elkövetkező hónapokban ugyan tovább javulhat a helyzet, a kereskedők nagy részének azonban így sem sikerül majd behoznia a tavaszi hónapok kieséseit.

„A járvány előtti időszakban látott bevételi szintre a kiskereskedelem egésze leghamarabb 2022-re tornászhatja vissza magát, és ez is attól függ, lesz-e, és ha igen, akkor milyen intenzitású második hullám”

– mondta el Koršňák, aki abban bízik, hogy a járvány esetleges második hulláma már nem okoz majd olyan nagy érvágást a kereskedőknek, mint az első.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?