Nagy port kavart Orbán levele

Orbán Viktor
Budapest |

Az Új Szó információi szerint a Közép-európai Egyetem vezetői is felháborodtak Orbán Viktor cinikus válaszán az intézmény távozásával kapcsolatban. Egy magyar EP-képviselő alternatív válaszlevelet szerkesztett Wolfgang Schüsselnek.

Már a Politico brüsszeli lap is azzal a levéllel foglalkozik, amelyiket először a Népszava ismertetett és amit Orbán Viktor írt az Európai Néppárt által kinevezett „bölcsek” egyikének, Wolfgang Schüssel volt osztrák kancellárnak.

Minden rendben van

„Orbán elutasítja az EPP jogállami kritikáit” – címmel ismertette a Politico brüsszeli lap azt a levelet, amit először a Népszava hozott nyilvánosságra. Ebben Orbán Viktor a Fidesz EPP-tagságát vizsgálni hivatott „bölcsek” egyikének, Wolfgang Schüssel volt osztrák kancellárnak a magyar jogállamiság helyzetét firtató kérdéseire válaszolt. Orbán Viktor szerint természetesen ebből a szempontból (is) minden rendben van Magyarországon, a sajtó szabad, a bíróságok függetlenek, a korrupció szintje alacsony, a CEU pedig önként döntött úgy, hogy Budapestről Bécsbe költözik. A kormányfő szokásos pénteki rádióinterjújában egyébként „lókupeckedésnek” nevezte, hogy az EU egyes tagállamok jogállamiságát vizsgálja. Úgy tudjuk, a többnyire cinikus hangvételű válaszok sokakat felháborítottak, köztük a CEU vezetését is, de az intézmény végül úgy döntött, nem reagál nyilvánosan Orbán megállapításaira.

Alternatív válaszlevél

Ujhelyi István, az MSZP egyetlen állva maradt EP-képviselője saját, alternatív válaszlevelet küldött Schüsselnek. Ennek bevezetőjében azt írja, meglepte már maga a ténye is, hogy Orbán Viktor egyáltalán szóba állt a „bölcsekkel”, mert az EP-kampányban cinikus módon a hallgatást választotta a nyílt vita helyett. A képviselő ezután mind a 13+1 kérdésre megfogalmazta saját válaszát. 
Az első kérdésre azt írja, a Fidesz nagyon egyszerű kommunikációs stratégiát folytat az EU-val és annak vezetőivel kapcsolatban: bármely, a kormányt érintő kritikát Magyarország elleni támadásnak állít be, és egy unióellenes („Állítsuk meg Brüsszelt!”), vagy az EU valamelyik vezetőjét személyesen támadó kampánnyal válaszol – például a Jean-Claude Junckert és Soros Györgyöt ábrázoló plakátok. Az „illiberális állammal” kapcsolatban azt írja a képviselő, hogy Orbán Viktor szándékosan félreértelmezi a liberális demokrácia fogalmát, negatív színben feltüntetve alapvető demokratikus értékeket, hogy ezzel olyan autoriter politikai modelleket állítson szembe, mint Törökország vagy Szingapúr. Azzal kapcsolatban, hogy az EPP-n kívül mely más pártokkal tudna koalíciót elképzelni a miniszterelnök (mint ismert, Orbán erre egyszerűen megkerülte a választ), Ujhelyi felidézi, hogy az EP-választás előtt Orbán Viktor nyíltan ajánlgatta az EPP-nek az „osztrák modellt”, vagyis azt, hogy a jobboldal a szélsőjobbal fogjon össze. 
Ujhelyi arra is emlékezteti levelében Schüsselt, hogy amikor az Európai Bíróság is kritizálta a magyar menekültügyi szabályozást (például, hogy a tranzitzónákban csak a gyerekek és a terhes anyukák kapnak ételt és italt), Szijjártó Péter külügyminiszter úgy reagált, hogy a „politika megerőszakolta a jogot” az EU-ban. Az igazságszolgáltatás függetlenségével kapcsolatban azt írja, a Fidesz csak taktikai okokból vonta vissza az igazságügyi miniszter alá rendelt Közigazgatási Bíróságokról szóló törvényt (érdekes, hogy a visszavonásról maga Orbán a saját levelében egy szót sem ejtett), de amint stabilnak érzi ismét a pozícióját a Néppárton belül, újra előveheti azt. A civilek és a média szabadságával kapcsolatban Ujhelyi emlékeztet rá, hogy a „migránsbarátnak” minősített jogvédő szervezetek adományaira 25%-os büntetőadót vetett ki a kormány, a magyar média pedig egyre inkább kormányközeli oligarchák tulajdonába kerül, miközben a közmédia „Kreml-típusú propagandagépezetté vált”. 

A hibrid rezsim

A korrupcióval kapcsolatban a képviselő Orbán Viktor vejére, Tiborcz Istvánra hívja fel Schüssel figyelmét, mint az ország egyik leggazdagabb üzletemberére, akivel szemben szervezett bűnözés gyanúja miatt nyomozott az OLAF, de a magyar hatóságok semmit nem tettek. 
A CEU-val kapcsolatban felhívja a figyelmet, hogy a magyar hatóságok éveken át zaklatták az intézményt, amely végül távozni kényszerült, „ezt egy ötperces kereséssel bárki ellenőrizheti”, miközben a kormány most éppen a Magyar Tudományos Akadémia működését lehetetleníti el. Végül azt írja, az elmúlt években Orbán Viktor és a Fidesz szisztematikusan ment szembe a közös európai értékekkel, aminek eredményeképpen mára Magyarország nem nevezhető demokráciának, inkább egy „hibrid rezsimnek”, átmenetnek demokrácia és egy autoriter rendszer között. Ujhelyi szerint ennek szimbolikus példája az is, hogy Kövér László házelnök személyesen távolíttatta el az uniós zászlót az Országgyűlés és a képviselői irodaház épületeiről.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?