Az elmúlt évek kihívásai az ingatlanpiaci helyzet alakulására is rányomták a bélyegüket. Bár a vásárlási kedv még a válságok árnyékában sem esett vissza drasztikus mértékben, az érdeklődők sokkal óvatosabbak és tudatosabbak lettek. Mivel azonban a bankok folyamatosan szigorítják a feltételrendszerüket, a regionális árkülönbségek pedig egyre jobban elmélyülnek, így azok a polgárok, akik 2025-ben kötelezték el magukat a lakásvásárlás mellett, egyáltalán nincsenek könnyű helyzetben. Míg a szlovákiai bérek az utóbbi időszakban lassabban nőnek, addig a lakáspiacon megdöbbentő árvágtának lehettünk tanúi. A kialakult helyzet hatásai azonban nemcsak a háztartásokat érintik, hanem az ország gazdasági helyzetét is befolyásolják.
Melyek az aktuális piaci trendek 2025-ben Szlovákiában?

Jelentős áremelkedés
A Szlovák Ingatlanszövetség Ingatlanbarométerének legfrissebb adatai szerint a lakásárak az elmúlt esztendőkben gyakorlatilag megduplázódtak. Míg 2018-ban egy ingatlan értéke négyzetméterenként 1496 euró volt, addig napjainkban már a 3000 eurós határt is átlépheti egy négyzetméter ára. Ez 101 százalékos növekedést jelent egy olyan időszakban, amikor az átlagbérek alig 58 százalékkal emelkedtek.
„2017-ben a szlovákiai átlagbér 1041 euró körül alakult, mostanság pedig 1643 euró körül mozog. Ez a bérnövekedés azonban messze nem ellensúlyozta az ingatlanárak rohamos emelkedését. Nem véletlen, hogy folyamatosan nő azon polgárok száma, akik a jelenlegi ingatlanárak mellett nem engedhetik meg maguknak, hogy saját lakást vásároljanak” – mutatott rá összefoglalójában Vladimír Kubrický, a Szlovák Ingatlanszövetség vezető elemzője.
Felemás áremelkedés
Mivel az ingatlanpiac rendkívül dinamikus, így a lakások ára sem egyenletesen emelkedett. Az ország egyes régiói között óriási különbségek tapasztalhatóak, de az sem ritka, hogy egy adott térségen belül is igen eltérő árakkal találkozhatnak a vásárlók. „Az ingatlanárakat a lakások elhelyezkedése mellett az aktuális piaci trendek is befolyásolják. Egyebek mellett ennek tudható be, hogy a kisebb lakások ára gyorsabban emelkedik, mint a nagyobbaké. A kétszobás ingatlanok ára például jóval gyorsabban nőtt, mint a háromszobásoké, mivel mostanság ezen lakások iránt érdeklődnek leginkább a befektetők” – magyarázta Vladimír Kubrický.
Nagy a kereslet
Annak ellenére, hogy az országban egyetlen olyan térség és szegmens sem akad, ahol ne lenne tapasztalható az áremelkedés, az ingatlanpiac forgalma növekvő tendenciát mutat. „A tavasz hagyományosan a legerősebb időszakunk, így részben ezzel magyarázható az említett trend, de érdemes szót ejteni arról is, hogy a kataszteri rendszert ért kibertámadás után gyakorlatilag hónapokig komoly nehézséget jelentett az ügyintézés. Mivel azonban ez a probléma mostanra elhárult, így az érdeklődés is meredeken emelkedni kezdett” – hangsúlyozta az ingatlanszövetség elemzője, aki szerint fontos leszögezni, hogy az elmúlt években az eladók és a vásárlók viselkedése egyaránt megváltozott.
„Elmúltak azok az idők, amikor egy gyors adásvételért cserébe óriási kedvezményekre lehetett szert tenni. A tulajdonosok így nem sürgetik az üzletkötést. Ha ma nem tudják eladni az ingatlant, nem pánikolnak, kivárják a holnapot” – tette hozzá Vladimír Kubrický.
Kedvezőtlen tényezők
Az ingatlanárak emelkedése több különböző tényezőnek tudható be. A piaci fejlemények, tehát a polgárok növekvő vásárlási kedve eleve hozzájárult az árvágtához, arról nem is beszélve, hogy a párnába varrt spórolás egyre kisebb népszerűségnek örvend, mivel folyamatosan emelkedik azon lakosok száma, akik inkább ingatlanba fektetnék a pénzüket. 2025-ben 20-ról 23 százalékra emelkedett az áfa alapkulcsa, így az építőanyagok ára is nőtt, amely az ingatlanok végső árára is hatással van.
A kedvezőtlen fejlemények pedig számtalan kérdést, valamint aggodalmat vetnek fel. Egyes elemzők máris arról beszélnek, hogy kipukkanhat az ingatlanpiaci buborék, mások azonban úgy vélik, a helyzet még mindig stabil. A Szlovák Ingatlanszövetség adatai egyelőre azt igazolják, hogy nincs ok a pánikra, mivel Szlovákiában a vásárlási kedv még mindig növekvő tendenciát mutat.
(td)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.