Kisebb lehet a hétvégi és az éjszakai bérpótlék a tervezettnél

Már most biztos, hogy az éjszakai és hétvégi munkáért járó bérpótlék nem emelkedik olyan mértékben, mint ahogy azt a Smer eredetileg tervezte. A legerősebb kormánypárt csak az ünnepnapokon elvégzett munkáért járó bérpótléknál nem hajlandó kompromisszumra.Pozsony.

Már most biztos, hogy az éjszakai és hétvégi munkáért járó bérpótlék nem emelkedik olyan mértékben, mint ahogy azt a Smer eredetileg tervezte. A legerősebb kormánypárt csak az ünnepnapokon elvégzett munkáért járó bérpótléknál nem hajlandó kompromisszumra.

Pozsony. Tegnap tárgyalt Ján Richter munkaügyi miniszter a munkáltatók képviselőivel, s az egyeztetés után a tárcavezető kijelentette: a vállalkozóknak három kompromisszumos megoldást is felajánlott. „Összesítve elmondhatom, hogy a munkáltatók nem utasították el a filozófiát, viszont más véleményük a bérpótlék összegéről” – mondta tegnap Richter.

A Smer eredeti javaslata az volt, hogy az éjszakai munkáért járó bérpótlékot a minimálbér 20 százalékáról 50 százalékra emeljék (a minimális órabér 50 centről 1,25 euróra emelkedne). A hétvégi munkáért a minimálbér 100 százaléka járna, az ünnepnapokon pedig a dolgozó saját átlagbérének 100 százalékát kapná a jelenlegi 50 százalék helyett.

Három alternatíva

Az első kompromisszum az éjszakai munkát érinti és két alternatívában gondolkoznak. Az egyik lehetőség, hogy a bérpótlék összegénél különbséget tesznek az általános és kockázatos munkavégzés között – az első esetben 20 százalékról 25-re, a másodikban 35 százalékra emelnék a pótlékot. A másik lehetőség, hogy ha a munkáltató az alkalmazottakkal a kollektív szerződésben más, akár alacsonyabb bérpótlékban is megegyezik, akkor az marad érvényben.

A második kompromisszum a hétvégi munkáért járó bérpótlékot érintené, amely a minimálbér 100 százaléka helyett csak 60%-a lenne. A harmadik kompromisszumos megoldás az lenne, hogy a bérpótlékokat fokozatosan emelnék. Először 2018 májusától, majd 2019 januárjától. Richter egyébként elárulta, hogy a munkáltatók járulékkedvezményt is kérnek a magasabb bérpótlékból, a tárcavezető erről saját bevallása szerint még tárgyalni akar a pénzügyminiszterrel.

Még tárgyalnak

A bérpótlékokról szóló vita még távolról sem ért véget, Richter viszont azt állítja, hogy a munkatörvénykönyvben javasolt módosítások egy része már májusban hatályba lép.

A Smer a bérpótlék feltételeinek módosítása során megpróbálta megkerülni a munkáltatókat, a törvénytervezetet képviselői indítványként terjesztette a parlamentbe. Richter akkor kezdett tárgyalni az elégedetlen munkáltatókkal, amikor a törvényről már a képviselők vitáztak. A parlamentben az általános vita már befejeződött, a törvény elfogadása a jövő évi első parlamenti ülésen várható. Richter január második hetében folytatni akarja az egyeztetéseket a munkaadókkal. (dp, TASR)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?