Kevesebb bürokrácia, gyorsabb ügyintézés – életbe lépett az új építési törvény

építkezés k

Április 1-jén, közel 50 év után egy, a korábbinál jóval modernebb építési törvény váltotta az 1976-os jogszabályt. A módosítás a családi házak, a bérlakások, de a kulcsfontosságú infrastrukturális projektek kivitelezését is alapjaiban változtatta meg. Az érintettekre háruló bürokratikus terhek mérséklődtek, így az építési folyamatok üteme is felgyorsulhat, a szakértők azonban arra figyelmeztetnek, hogy az engedmények komoly kockázatokkal járhatnak.

A 2025 áprilisában életbe lépett új építési törvény az átlagemberek mellett az építőipari vállalkozók, valamint a fejlesztők életét is megkönnyíti. Az egyik legnagyobb változás a korábbi, kétlépcsős engedélyeztetési eljárás megszüntetése, amely során először területrendezési határozatot, majd építési engedélyt kellett szerezni.

Ez a modell felesleges ismétléseket eredményezett, így jelentősen meghosszabbította az ügyintézés folyamatát. Az új jogszabály azonban egységesítette ezeket a lépéseket, ami kisebb bürokratikus terheket és gyorsabb döntéshozatalt eredményez. Ehhez pedig az is hozzájárul, hogy a módosítás értelmében szűkül az egyes eljárásokban részt vevő személyek köre, mivel kizárólag azok kapcsolódnak majd be a folyamatba, akik közvetlenül érintettek.

Bejelentési változások

Míg korábban csak azon épületek mentesültek az építési engedély megszerzésének kötelezettsége alól, amelyek alapterülete nem haladta meg a 25 négyzetmétert, az új építési törvény értelmében a felső határ 50 négyzetméterre emelkedett. Az építkezést ezekben az esetekben is be kell jelenteni az építési hatóságnál, az illetékes hivatal azonban alapvetően 30 napon belül kiállítja a szükséges igazolásokat. Késedelem legfeljebb abban az esetben merülhet fel, ha a szomszédok kifogást emelnek, esetleg más nem várt fejlemények nehezítik a döntéshozatalt.

Hallgatólagos hozzájárulás

Csúszás azonban abban az esetben is előfordulhat, ha az építési hatóságok nem szembesülnek váratlan fejleményekkel. A jogszabály viszont ezekre a helyzetekre is megoldást kínál. 

„Ha 30 nap elteltével sincs haladás, érvénybe lép a hallgatólagos hozzájárulás elve. A gyakorlatban ez annyit jelent, hogy a válasz hiánya úgy értelmezendő, hogy a hivatal hozzájárult az építkezéshez” 

– mutatott rá a közlekedési tárca szóvivője, Petra Poláčiková, aki egyúttal megjegyezte, hogy ez az engedmény nem vonatkozik azokra az építményekre, amik közterületen helyezkednek el, esetleg két méternél közelebb vannak a szomszédos telek határához.

Engedély nélküli építmények

A törvénymódosítás az esetek többségében pozitív változásokat ígér, az engedély nélküli építmények napjai azonban meg vannak számlálva. A változtatások értelmében a tulajdonosoknak legkésőbb 2029. március 31-ig utólagosan legalizálniuk kell az építményeket. Amennyiben ezt nem teszik meg, az illetékes hatóság elrendeli az ingatlan lebontását. Érdemes azonban megjegyezni, hogy azok, akik az új jogszabály életbe lépése után húzták fel az építményüket, nem élhetnek a visszamenőleges ügyintézés lehetőségével, kénytelenek búcsút mondani az ingatlannak.

A szakértők szkeptikusak

Annak ellenére, hogy a közlekedési minisztérium forradalmi reformról beszél, amely elhozhatja az ingatlanpiac új aranykorát, a szakértők egyelőre nem ennyire optimisták.

„A gyakorlat mutatja majd meg, hogy az előnyként prezentált változtatások valóban a lakosok érdekeit szolgálják-e, esetleg éppen ellenkezőleg, hátrányuk származik majd a módosításból. Egyelőre ugyanis nem látjuk tisztán, hogy valóban felgyorsulhat-e az otthonteremtés, de attól is tartunk, hogy teljesen ellehetetlenítik, hogy a polgárok kifogást emelhessenek az olyan építményekkel szemben, amelyekkel mások betolakodnának az életterükbe, esetleg rontanák az életminőségüket” 

– magyarázta a Ružička and Partners ingatlanügyekre szakosodott ügyvédi iroda munkatársa, Katarína Kováčová, aki arra is kitért, felmerül a kérdés, hogy a lazább szabályozás nem teremt-e nagyobb mozgásteret a visszaélések és csalások számára. Kováčová így arra figyelmeztet, hogy elengedhetetlen a szigorú ellenőrzések bevezetése, hiszen csak így tudják garantálni az építőanyagok minőségét, valamint az építkezések biztonságát.

„Az új rendszerben nagyszámú ellenőr teljesít majd szolgálatot, akik a tervek szerint azonnal bírsággal sújtják az építtetőket, ha tökéletlenséget találnak” 

– ígérte a közlekedési minisztérium szóvivője.

(td)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?