Kárpótlás Ausztriából

Pozsony. Az Osztrák Megbékélési Alap működéséről rendelkező jogszabály értelmében kárpótolhatók a 2. világháború idején Ausztriába kényszermunkára és munkatábo-rokba hurcolt személyek.

Pozsony. Az Osztrák Megbékélési Alap működéséről rendelkező jogszabály értelmében kárpótolhatók a 2. világháború idején Ausztriába kényszermunkára és munkatábo-rokba hurcolt személyek. Kárpótlási igényét benyújthatja minden olyan személy, akit politikai okokból, származása, vallása, szellemi vagy testi fogyatékossága miatt, esetleg orvosi kísérletek céljából Ausztriába hurcoltak, és az iparban, mezőgazdaságban vagy más területen munkára kényszerítettek. Ugyanúgy kérvényezhetik a kárpótlást, akik a koncentrációs táborokhoz hasonló börtönökben végeztek munkát. Kizárólag az Ausztria területén található lágerek tartoznak ide, ahová 1944–45-ben az akkori Magyarország területéről zsidó származásúakat szállítottak. Az osztrák törvény szerint nem jogosultak a kárpótlásra a Mauthausenbe és a hozzá közeli táborokba, illetve Dachauba deportáltak, rájuk a német kárpótlási törvény vonatkozik. A szüleikkel elhurcolt vagy a táborokban született gyermekeket is kárpótolják. Ha a jogosult személy már nem él, és 2000. február 15-én vagy a dátum után halt meg, a kárpótlási jog átszáll a szlovák törvények szerinti örökösére. A korábban elhunytak örököseinek nem jár kárpótlás. A munkatáborokba deportáltak egyszeri, 105 ezer osztrák schilling (több mint 300 ezer korona), az iparban dolgozók 35 ezer schilling (több mint 100 ezer korona), a mezőgazdaságban dolgozók pedig 20 ezer schilling (kb. 60 ezer korona) kárpótlást kaphatnak. A gyerekek ugyanolyan öszszegre jogosultak, mint szüleik, és azoknak az anyáknak, akiket abortuszra kényszerírettek vagy a kényszermunka idejében speciális klinikán szülték meg gyereküket, 5000 schillinggel többet ítélhetnek meg. A kérvényeket 2002. november 27-éig a következő címre lehet postázni: Öster-reichischer Versöhnungs-fonds, Postfach 14, A – 1011 Wien. Bővebb információkat a pozsonyi osztrák nagykövetségen (Ventúr utca) vagy a 02/54432985-ös telefonszámon lehet kérni. Formanyomtatvány a nagykövetségen szerezhető be, illetve a http://www. embassyaustria.sk/sk/formular.doc internetes honlapon is megtalálható. (sza)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?