Juncker erősebb unióban gondolkodik

Erősebb, demokratikusabb és központosítottabb uniót képzelt el évértékelőjében Jean-Claude Juncker az Európai Bizottság elnöke. Most a Nagy-Britannia kilépésével 27 tagúra szűkülő unió szorosabb összefogására szólított fel.Pozsony/Strasbourg.

Erősebb, demokratikusabb és központosítottabb uniót képzelt el évértékelőjében Jean-Claude Juncker az Európai Bizottság elnöke. Most a Nagy-Britannia kilépésével 27 tagúra szűkülő unió szorosabb összefogására szólított fel.

Pozsony/Strasbourg. Ivan Korčok, a szlovák külügyminisztérium államtitkára szerint a beszédben meg lehet találni a szlovák véleményeket is. „Többször hivatkozott a tavalyi pozsonyi csúcstalálkozóra, illetve érintette a kétféle minőségű élelmiszerek témáját is” – emelte ki a szlovák kormány véleményét is tükröző értékelésében az államtitkár. Egyetért azzal is, hogy Romániát és Bulgáriát mielőbb be kell kapcsolni a schengeni térségbe, ahogyan azt Juncker is sürgette. „Mindkét ország már régen teljesítette a schengeni feltételeket, ezt már a Bizottság is többször megállapította” – indokolta Korčok. Elismerte ugyanakkor, hogy több olyan új intézményt is említett Juncker, amivel nem biztos, hogy Szlovákia teljesen egyetért.

Juncker beszélt többek között az uniós pénzügyminiszteri poszt létrehozásáról, amely azonban nemcsak az eurózóna pénzügyminisztere lenne. Ugyanakkor feleslegesnek nevezte külön költségvetés létrehozását az eurózóna tagállamai számára, szerinte ez csak egy fejezet lehetne a közös uniós költségvetésben.

„Tárgyszerű volt, az összes fontos témát említette, egy államférfi víziója volt Európa jövőjéről, de azért voltak olyan elemei a beszédének is, amellyel én nem értek egyet” – mondta lapunknak Csáky Pál (MKP) európai parlamenti képviselő. Ilyen volt szerinte az a javaslat, hogy az európai parlamenti választásokon „nemzetek feletti” választási listákra voksolhatnának az uniós polgárok. Elfogadhatónak tartja azt is, hogy gyorsítani kellene bizonyos döntései folyamatokat, amelyeket Juncker felvázolt. „Ez a téma már többször megjelent, ilyen például az uniós pénzügyminiszter létrehozása – mondta Csáky. – Az integrációs folyamat fel fog gyorsulni, nem tartom kizártnak, hogy 2025-re több területen is legyen minisztere az uniónak.” Hasonlóan vélekedik Nagy József (Híd) is. „Sok esetben vontatott a döntéshozatal, például közös külügyi kérdésekben, az unió külügyi biztosa így nem tud hatékonyan fellépni nemzetközi színtéren” – magyarázta Nagy. Szerinte azonban figyelni kell arra, hogy az erősödő uniós szervekre felkészüljön az ország. „A minősített szavazás több területen hatékonyabbá teheti az uniót, viszont kis országként ügyelni kell arra, hogy ne hagyják véleményünket figyelmen kívül. Ehhez széles és erős kapcsolatrendszert kell kiépíteni, nem csak a V4-es országokkal” – magyarázta Nagy. (lpj, TASR)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?