Jóváhagyta a kormány az utazási szemafort

utazási szemafor

Szerdán jóváhagyta a kormány az utazási szemafort. A külügyminisztérium korábbi tájékoztatása szerint az országokat a járványügyi kockázat szempontjából zöld, piros vagy fekete kategóriába sorolták.

A zölddel jelöltek közé tartoznak az Európai Unió tagállamai, és azok az országok, ahol kedvező a járványügyi helyzet. Piros színnel jelölik a kockázatos országokat, és feketével azokat, ahová nem ajánlott az utazás. A szemafort kéthetente frissíteni fogják, bizonyos esetekben gyakrabban is. A rendelkezés május 31-én, hétfőn lép életbe.

„Az utazási szemafor célja, hogy az emberek lehetőleg biztonságosan utazhassanak külföldre, és minimalizáljuk az újabb fertőzések vagy vírusmutációk behurcolásának kockázatát" - áll az egészségügyi minisztérium közleményébe.

A minisztérium közölte, a szemafor létrehozásának fő célja az volt, hogy az Európai Unió tagországait járványügyi szempontból egységes egészként kezeljék. A Létrehozói tisztában vannak az ezzel járó kockázatokkal is. Ezt úgy egyenlítik ki, hogy más országokat tekintve szigorították a rendszert, ezért nincs narancssárga kockázati szint.

A zöld országból való visszatérés után 14 napra kötelező otthoni karanténba vonulni, ez a kötelezettség a negatív PCR-teszttel megszűnik. Mentesülnek a karantén alól a beoltottak, azok, akik az előző 180 napban átestek a betegségen, valamint a 18 év alatti fiatalok.

A piros besorolású országból hazatérőknek 14 napos kötelező otthoni karanténban kell maradniuk, legkorábban a nyolcadik napon végeztethetnek PCR-tesztet, és ha az eredmény negatív, nem kell tovább karanténban maradni.

A fekete színnel jelölt országból való visszatéréskor a 14 napos karantén a teszteredménytől függetlenül kötelező. A Közegészségügyi Hivatal rendeletben határozza meg a vörös és a fekete besorolású országokból hazatérőkre, főleg az ingázókra vonatkozó kivételeket.

Jelenleg zöld besorolású ország az Európai Unió minden tagállama, Ausztrália, Kína, Tajvan, Grönland, Izland, Izrael, Dél-Korea, Makaó, Norvégia, Új-Zéland és Szingapúr.

Piros besorolású Örményország, Azerbajdzsán, Fehéroroszország, Bosznia-Hercegovina, Montenegró, Egyiptom, Grúzia, Jordánia, Kanada, Kazahsztán, Kuba, Kuvait, Malajzia, Mongólia, Oroszország, Észak-Macedónia, Szerbia, az Egyesült Államok, Tádzsikisztán, Thaiföld, Tunézia, Törökország, Türkmenisztán, Ukrajna és Üzbegisztán.

A zöld és piros besorolású országok listáján nem szereplő országok fekete besorolásúak.

Az országok besorolását a Közegészségügyi Hivatal határozza meg a külügyi tárcával és a belügyminisztériummal együttműködve, az Egészségügyi Elemzések Intézetének ajánlásai alapján.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?