Robert Fico januárban vázolta alkotmánymódosítási elképzeléseit
Jogi szakértők figyelmeztetnek: Fico alkotmánymódosítása szembemegy az uniós joggal

Tekintélyes jogászok, köztük korábbi alkotmánybírók súlyos kockázatokra hívták fel a figyelmet a parlament elé terjesztett alkotmánymódosítási javaslat kapcsán. A tervezett változtatásokat „a jogrend működésébe való példátlan beavatkozásnak” nevezi a pozsonyi Jogi Intézetben megfogalmazott állásfoglalás.
Az alkotmánymódosítást Robert Fico kormányfő kezdeményezte, és nagy visszhangot elsősorban azért váltott ki, mert az elképzelés szerint az alaptörvényben rögzítenék, hogy Szlovákia két nemet ismer el: férfit és nőt. Ezen kívül azonban számos más kritikus pontja is akad a miniszterelnök javaslatának, ezeket négy pontban foglalták össze a jogi szakértők.
- A javasolt törvénymódosítás összeegyeztethetetlen az Európai Unió jogrendjéből és a nemzetközi jogból eredő kötelezettségekkel, és jogalapot teremt az Európai Unió és az Európa Tanács értékeitől való eltávolodáshoz. A módosítás egyúttal ellentétes az uniós jog elsőbbségének elvével.
- A módosítás gyengítené, sőt ellehetetlenítené a nemzetközi jog és az uniós jog érvényesítését Szlovákiában. Ez jelentősen csökkentené az egyének emberi jogainak védelmét.
- Homályos és pontosan nem definiált megfogalmazásokat tartalmaz, amelyek jogi bizonytalanságot eredményeznek.
- Visszamenőleges hatállyal vezetné be a nemzetközi kötelezettségvállalásoktól való elállást, ami közvetlenül sérti a nemzetközi jog alapelveit, különösen a „pacta sunt servanda” – azaz „a szerződéseket be kell tartani” – elvet, valamint azt, miszerint az állam nem hivatkozhat belső jogára nemzetközi kötelezettségei megszegésének igazolására.
Mint az indoklásban kifejtették egyetlen uniós tagállam, köztük Németország, Magyarország, Lengyelország vagy Csehország alkotmányában sincs hasonló rendelkezés, mint amit a szlovák alkotmányba kívánnak foglalni.
Állításuk szerint ha a javasolt megfogalmazásokat korábban tartalmazta volna az alkotmányunk, akkor még csak nem is válhattunk volna az Európai Unió tagjává.
Az aláírók között találjuk Mészáros Lajos egykori alkotmánybírót is, de több más neves jogi szaktekintély is támogatja az állásfoglalást.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.