Pellegrini: Fico politikai pontokért kockáztatja az ország hírnevét, a WHO vezetője is Ficót győzködi

A lapunk által megszólított politológus szerint a Kuciak-gyilkosság ugyan nem lesz Robert Fico legfontosabb kampánytémája, de tekintettel a bíróság legutóbbi döntésére, a Smer mindenképpen fel fogja használni a választás előtt

Újabb feszültségeket okozott a koalíción belül az Egészségügyi Világszervezet (WHO) pandémiaegyezmény-javaslata: míg a Smer és az SNS – főleg álhírekre hivatkozva – élesen elutasítja azt, Kamil Šaško (Hlas) egészségügyi miniszter és a Hlas-SD párt szerint támogatni kellene az egyezményt, mert ellenkező esetben Szlovákia elszigetelődhet, és romlanak az esélyei egy esetleges újabb világjárvány esetén. Az ellenzék úgy véli, Peter Pellegrini államfő még közbeavatkozhat, és a kormányt megkerülve elérheti, hogy Szlovákia csatlakozzon az egyezményhez, elkerülve így a nemzetközi szégyent.

Robert Fico (Smer-SD) miniszterelnök szombaton bejelentette, hogy a kormány döntése értelmében Szlovákia nem fogja támogatni az ún. pandémiaegyezményt, amelyet a svájci Genfben ma kezdődő Egészségügyi Világközgyűlésen véglegesítenek. Hozzátette: Pozsony azt is kezdeményezni fogja, hogy a megállapodást ne globális konszenzussal fogadják el, hanem szavazás útján.

A miniszterelnök egy szombati vitaműsorban élesen bírálta az egyezményt, amely szerinte aránytalanul beavatkozna az állami döntéshozatalba és csorbítaná a nemzeti szuverenitást. Fico egyúttal a WHO helyzetét is kritizálta, és a gyógyszeripar túlzott befolyásáról beszélt, valamint azt állította, hogy az egyezményben találhatók utalások a kötelező oltásra is. 

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a világ urává válna, ha kitörne egy pandémia 

– fogalmazott a miniszterelnök.

A kormányfő ugyanakkor elismerte, hogy a koalíciós pártok között nincs teljes egyetértés – miközben a Hlas támogatja a megállapodást, a Smer és az SNS ellenzi azt. 

A WHO főigazgatója is Ficónál lobbizik

Fico nemrég a közösségi oldalán arról számolt be, hogy felhívta őt Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, a WHO főigazgatója, és azt kérte tőle, hogy a szlovák kormány változtassa meg az álláspontját, és ne kérjen szavazást a pandémiaügyi megállapodásról, amelyre ma este kerülhet sor. A kormányfő elismételte, hogy a szlovák delegációt köti a kormány által kapott utasítás, egyben meglepetésének adott hangot az olyan törekvések miatt, amelyek célja egy alapvető demokratikus intézmény – a szavazás – elkerülése.

„Amennyiben sor kerül a szavazásra, a szlovák delegáció utasításba kapta, hogy ne támogassa a pandémiaügyi megállapodást, mivel az sérti a tagállamok szuverenitásának elvét, és aránytalan beavatkozást jelent az emberi jogok területén” – írta a kormányfő.

Šaško: Nem kéne szembemennünk az egész világgal

Šaško: Nem kéne szembemennünk az egész világgal

Fico elutasító állásfoglalásával kapcsolatban nemcsak az ellenzék, valamint a Szlovák Tudományos Akadémia, hanem az egészségügyi miniszter, Kamil Šaško (Hlas) is egyet nem értését fejezte ki. A tárcavezető a WHO-val való szembefordulást a Matovič-féle kaotikus járványkezeléssel állította párhuzamba. 

Egy ilyen lépés inkább politikai marketing, mintsem az emberek egészségének valódi védelme

 – hangsúlyozta Šaško, aki szerint a világ szemében Szlovákia elszigetelődne, ha egyedüliként utasítaná el az egyezményt. A szaktárcavezető egyben cáfolta, hogy az egyezmény korlátozná az országok szuverenitását, vagy elvonná tőlük a döntéshozatal szabadságát.

Šaško bírálta a koronavírus-járvány alatt hozott intézkedéseket is, különösen Igor Matovič (Szlovákia mozgalom) volt kormányfőt, akinek „populista döntései emberéletekbe kerültek”, de Peter Kotlár kormánymegbízottat is, amiért még mindig nem nyújtott be átfogó elemzést a Matovič- és Heger-kormányok válságkezeléséről.

A miniszter szerint Szlovákiának a világjárványokkal összefüggésben nem kell minden áron olyan hőst játszania, aki szembemegy az egész világgal. 

Ezt már egyszer megcsináltuk Matovič kormányzása alatt, és nem sült el jól, épp ellenkezőleg

– figyelmeztetett a miniszter. 

Šaško mellett kiállt az egész Hlas párt is. Matúš Šutaj Eštok (Hlas) belügyminiszter hétfőn elmondta: amikor a kormány pénteken „per rollam” (vagyis nem rendes kormányülés keretében) szavazott a pandémiaegyezmény elutasításáról, a Hlas összes minisztere elvetette ezt a lépést, de a Smer és az SNS miniszterei többségben vannak, így leszavazták őket. Hozzátette ugyanakkor, hogy tiszteletben tartja a kormány döntését.

Igor Matovič, a Szlovákia mozgalom elnöke ezzel kapcsolatban rámutatott: a hatályban lévő eljárási rend szerint ha egy „per rollam” szavazás során akár csak egyetlen kormánytag is elutasítja az előterjesztett javaslatot, össze kell hívni a rendes kormányülést. Ezért Matovič úgy véli, hogy vagy Šutaj Eštok hazudott, és a Hlas miniszterei is elutasították a pandémiaegyezményt, vagy Fico, és valójában nem is így zajlott a szavazás.

Pellegrini elvileg közbeléphetne

A pandémiaegyezmény elutasítását az ellenzék élesen bírálta. A Demokraták párt képviselői hétfőn rámutattak: Peter Pellegrini államfő – aki egyben a Hlas tiszteletbeli elnöke is – megakadályozhatná a fenyegető nemzetközi szégyent, hiszen az alkotmány széles hatáskört biztosít a köztársasági elnöknek a nemzetközi szerződések terén. A gyakorlatban ez szerintük azt jelenti, hogy egyedül is dönthet arról, csatlakozik-e Szlovákia a pandémiaügyi megállapodáshoz. A Demokraták ezért nyílt levélben szólították fel Pellegrinit, hogy éljen ezzel az alkotmányos jogával.

Az elnöki hivatal hétfőn kiadott egy állásfoglalást a témában, de a Demokraták felhívására nem reagált. Eszerint Pellegrini felelőtlenségnek tartja, hogy önként korlátozzák a hozzáférést a legújabb tudományos információkhoz, és megfosszák Szlovákiát a lehetőségtől, hogy egy jövőbeli világjárvány esetén aktívan együttműködjön a fejlett országokkal.

Emlékeztetett: egyetlen fejlett ország sem tekint a pandémiamegállapodásra úgy, mint saját szuverenitásának megsértésére. 

Sajnálom, hogy néhány belföldön szerzett politikai pontért feleslegesen kockáztatjuk Szlovákia nemzetközi hírnevét, és elzárjuk magunkat attól, hogy jobban megvédhessük a szlovák állampolgárok egészségét

– tette hozzá az államfő.

A Smer emberjogi harcosként tünteti fel magát

Hétfőn a Smer ismét megszólalt az ügyben, de lényegében csak elismételte az igazságügyi minisztérium érveit, melyekkel Šaško bírálatára reagált. 

A párt tagjai meg vannak győződve arról, hogy a pandémiaegyezmény jelenlegi formájában nem veszi figyelembe Szlovákia alapvető észrevételeit, aláássa az ország szuverenitását, valamint zűrzavart és bizonytalanságot teremt – olvasható a Smer állásfoglalásában.

A párt egyebek mellett ragaszkodik ahhoz, hogy a megállapodás garantálja az egyének jogát az új vakcinák és gyógyszerek alkalmazásához való szabad és tájékoztatáson alapuló beleegyezéshez, valamint írjon elő olyan mechanizmust, amely gyors kártérítést biztosít azok számára, akik egészségkárosodást szenvednek az említett termékek miatt.

Azt is követelik, hogy az egyezménybe foglalják bele az emberi jogok védelmére vonatkozó egyértelmű intézkedéseket, mivel ezek a Smer szerint a Covid-járvány idején a nemzetközi szervezetek nyomására sérültek.

Az egyezmény valójában megerősíti a tagországok szuverenitását

A WHO tájékoztatása szerint a pandémiaegyezmény célja, hogy megerősítse a világ felkészültségét a jövőbeli pandémiákra. 

A hétfőn kezdődő és május 27-ig tartó tárgyalások során a tagállamok egy jogilag kötelező érvényű nemzetközi megállapodás elfogadására törekednek, amely a Covid-19-világjárvány tanulságaira építve biztosítaná:

  •  az igazságos, de önkéntes alapú hozzáférést az oltásokhoz, gyógyszerekhez és diagnosztikai eszközökhöz;

  • továbbá javítaná a globális járványmegelőzést és -kezelést az információcsere és a kutatási kapacitások, technológiák megosztása által. 

 

Az egyezmény elfogadása tehát mérföldkő lenne a globális egészségügyi együttműködésben, és segíthetne elkerülni a Covid-19-hez hasonló jövőbeli világjárványokat.

A WHO megállapodásjavaslata – amely három évig húzódó, bonyolult tárgyalások eredményeként született meg – ráadásul éppen hogy megerősíti a tagországok szuverenitását a közegészségügyi kérdések saját hatáskörben való kezelése terén. Egyben kimondja, hogy 

a tervezett megállapodás semmiképpen sem értelmezhető úgy, mintha az felhatalmazást adna a WHO számára arra, hogy kötelezze az államokat konkrét intézkedések megtételére – például a be- vagy kiutazás tiltására, az oltási kötelezettség, terápiás vagy diagnosztikai intézkedések elrendelésére, vagy lezárások bevezetésére.

A pandémiaegyezménnyel kapcsolatban elsősorban szélsőjobboldali médiacsatornákon terjedő álhíreket a tagállamok szuverenitásának korlátozásáról vagy az oltások kötelezővé tételéről az Euronews külön cikkben cáfolta.

A Szlovák Tudományos Akadémia ezzel kapcsolatban hangsúlyozta, hogy a bizonyított tudományos tények és eljárások figyelmen kívül hagyása, a logikus gondolkodás ignorálása, valamint a képtelen dezinformációk népszerűsítése és a nemzetközi tudományos együttműködés megzavarása a szlovák lakosság egészségének veszélyeztetéséhez vezet.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?