Hamarosan Európa-szerte betilthatják az iskolai mobilhasználatot

telefonhasználat tiltás

Brüsszelben ismét napirendre került az iskolai mobiltelefon-használat kérdése, valamint a fiatalok online biztonságát célzó intézkedések sora. 

Az Európai Unió oktatási és ifjúsági miniszterei május elején ültek össze, hogy egyeztessenek egy közös cselekvési tervről, amely a kiberbántalmazás, a túlzott képernyőhasználat, a közösségi oldalak kockázatai és a félretájékoztatás ellen hivatott fellépni.

A találkozó egyik legvitatottabb javaslata a mobiltelefonok teljes betiltása volt az iskolákban – egy olyan lépés, amelyet néhány tagállam már megtett, de mások még csak fontolgatnak.

Franciaország, Hollandia és Olaszország már szigorított – az EU szintű tiltás lehet a következő lépés 

Az iskolai mobiltelefon-tilalom már nem új keletű ötlet Európában, de most először merült fel, hogy uniós szinten is szabályozzák. Jelenleg Franciaországban, Hollandiában, Olaszországban és néhány spanyol régióban, valamint Luxemburgban is bevezették a telefonhasználat korlátozását az iskolákban, különösen tanítási időben.

Emmanuel Macron francia elnök egyértelműen támogatja a szigorítást, korábban azt javasolta, hogy 11 éves kor alatt teljesen tiltsák be az okostelefonokat, és általában is szigorítsák a közösségi oldalakhoz való hozzáférést a fiatalkorúak számára.

Clara Chappaz, Franciaország mesterséges intelligenciáért felelős minisztere az Euronewsnak úgy nyilatkozott:

Európai megállapodás hiányában Franciaországnak kell lépéseket tennie

– majd hozzátette, hogy koalíciót épít Spanyolországgal, Görögországgal és Írországgal, hogy közösen gyakoroljanak nyomást az Európai Bizottságra.

Szlovákia és Magyarország helyzete

Szlovákiában 2025 januárjától lépett életbe az iskolai mobilhasználat korlátozása. A szlovák oktatási minisztérium döntése szerint az alapiskolák alsó három évfolyamára teljes tiltás vonatkozik, míg a felsőbb évfolyamokban pedagógusi döntés alapján oktatási célra továbbra is használható lesz a mobiltelefon. A cél nem a digitális eszközök teljes kizárása, hanem azok tudatos és felelősségteljes használatának támogatása. A döntés mögött nemzetközi kutatások és ajánlások is állnak.

A szlovák társadalomban széles körű támogatottság övezi az intézkedést. Egy felmérés szerint a lakosság 70 százaléka támogatja az alapiskolai korlátozásokat. Pedagógusok szerint az alsó tagozatban eddig is bevett gyakorlat volt a mobilmentesség, a felső tagozaton viszont inkább a felelős használatra kellene nevelni a tanulókat, nem pedig a teljes tiltásra törekedni.

Ezzel szemben Magyarországon 2024 szeptemberétől sokkal szigorúbb szabályozás lépett életbe: minden oktatási intézményben – általános és középiskolákban egyaránt – kötelező a mobiltelefonok leadása tanítás előtt, és csak a tanítás végén kaphatják vissza a diákok. Bár tanulási célokra továbbra is engedélyezhető az eszközök használata pedagógusi jóváhagyással, a szabályozás országosan egységes és kötelező.

Valóban segít a tiltás?

A telefonmentes iskolák nem feltétlenül teljesítenek jobban. A Birminghami Egyetem által készített, nemzetközi figyelmet keltő tanulmány szerint önmagában a telefonok iskolai tiltása nem javítja sem a tanulmányi eredményeket, sem a diákok mentális állapotát. A kutatás, amelyet a Lancet egészségpolitikai folyóiratban publikáltak, több mint 1200 diákot és 30 iskolát vizsgált meg.

Nem ellenezzük a tiltást, de önmagában nem elegendő

 – mondta Dr. Victoria Goodyear vezető kutató a BBC-nek. A tanulmány szerint a közösségi oldalak és telefonokon töltött idő csökkentése lenne a valódi cél.

Ennek ellenére több iskola pozitív hatásokról számolt be, például jobb szociális kapcsolatok kialakulásáról és a zaklatás csökkenéséről. Az ellentmondó tapasztalatok arra utalnak, hogy a megoldás valószínűleg nem pusztán a tiltásban, hanem az okoseszközök tudatos használatának tanításában rejlik.

Kihívások az életkor-ellenőrzésben

A közösségi oldalak és az online tartalmak elérése kapcsán szinte minden ország szigorítást sürget – de a technológiai megvalósítás még gyerekcipőben jár. Bár a Digitális Szolgáltatásokról szóló Törvény és az Audiovizuális Médiaszolgáltatásokról szóló Irányelv már tartalmaz előírásokat az életkor-ellenőrzésre, a gyakorlatban ezek alkalmazása korlátozott.

Rubén Pérez Correa, Spanyolország ifjúsági és gyermekügyi államtitkára elmondta, hogy az új gyermekvédelmi törvényben digitális azonosítóval ellenőriznék a felhasználók életkorát, mielőtt elérhetnék a közösségi platformokat. A Meta szerint viszont az alkalmazásboltoknak kellene viselniük a felelősséget az életkor ellenőrzéséért.

Egyedül az országok nem lesznek képesek hatékony korhatár-meghatározást bevezetni – míg együttesen ez megoldható

 – nyilatkozta Barbara Nowacka lengyel oktatási miniszter.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?