George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szélsőjobboldali vezetője, aki fölényesen megnyerte a román elnökválasztás első fordulóját, szorosabbra fűzné a kapcsolatát Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel egy jövőbeli uniós politikai szövetség érdekében - számolt be róla az Euronews. Orbán a felújított tihanyi bencés apátság pénteki megnyitóján meglepően pozitívan nyilatkozott a magyarellenes akcióiról és kijelentéseiről elhíresült elnökjelöltről.
Formálódik a szövetség Orbán és a magyarellenes román elnökjelölt között

Míg Orbán pénteken még azt nyilatkozta, hogy "teljesen egyetért" a szélsőjobboldali jelölttel, később már finomítani kényszerült az álláspontján.
Tegnap a román elnökjelöltek vitájában megszólították Magyarországot a kereszténység kapcsán. Az egyik jelölt, Simion úr ezt mondta, idézem: »Most a nemzetek Európájának, a keresztény Európának van itt az ideje, amelyben harcolni fogunk a jogunkért, hogy európai polgárok legyünk.« Ezt nem Magyarországon mondták, hanem a szomszédos Romániában. Teljesen egyetértünk. Történelmi sorsközösségben élünk a románokkal. Nem szólunk bele a most folyó román elnökválasztási küzdelembe, de annyit üzenünk innen, a Kárpát-medence közepéről, e szimbolikus helyről, hogy biztosítjuk Románia népét és jövendő elnökét, hogy mi az összefogás és az együttműködés talaján állunk, ezért semmilyen elszigetelést, politikai retorziót nem fogunk támogatni Romániával és annak vezetőivel szemben. Mind a magyarok, mind a románok teljes jogú tagjai az Európai Uniónak és azok is maradnak. A kereszténységért és a szuverenitásért folytatott küzdelemben számítanunk kell egymásra.
- mondta pénteken Orbán Tihanyban.
A magyar miniszterelnök kijelentésére kisvártatva elutasítóan reagált Kelemen Hunor, a Fidesz stratégiai partnerének számító Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke.
George Simion nem a mi emberünk. George Simion magyarellenes. George Simion úgy került a politikába, hogy az úzvölgyi magyar katonai temetőt, első világháborús temetőt földúlták. (...) George Simion nem a magyarok barátja, nem is lesz a magyarok barátja"
- jelentette ki a közösségi oldalán közzétett videóban.
Orbán ezután magyarázkodásba kezdett. Közölte, hogy telefonon egyeztetett az RMDSZ elnökével, megerősítette, hogy Magyarország nem szól bele a romániai választásokba, és hogy "a magyar kormány az RMDSZ álláspontját tartja meghatározónak, az erdélyi magyarság érdeke az irányadó".
Korábban a Fidesz több politikusa is magyarellenesnek minősítette Simiont, és az Európai Parlamentben is megtagadták a pártjával való együttműködést.
Az egyházak is elítélik
Pénteken egyébként az erdélyi magyar egyházak is felszólították a híveiket, hogy az elnökválasztás második fordulójában George Simionnal szemben a független bukaresti polgármestert Nicușor Dan-t támogassák.
Egyházaink híveit arra kérjük, hogy 2025. május 18-án hiánytalanul vegyenek részt a második választási fordulóban, és szavazatukkal támogassák azt az elnökjelöltet, aki figyelembe veszi minden állampolgár - így a mi közösségünk - jogait, értékeit, és hozzájárul a békés együttéléshez. Azt, aki alkalmas a szélsőséges politikai erők ellensúlyozására, a társadalmi élet fejlődésének és az államigazgatás hatékonyságának elősegítésére, Románia európai úton való megtartásának biztosítására
- olvasható az erdélyi és partiumi magyar püspökök, római katolikusok, reformátusok, unitáriusok közös közleményében.
Újabban Orbán kegyeit keresi
Simion az elmúlt hetekben pozitív hangot ütött meg Orbán Viktorral és az RMDSZ-szel kapcsolatban is. Az Euronewsnak adott múlt heti interjúban a pártot nagyon komoly politikai partnernek nevezte.
Később úgy fogalmazott, sok tekintetben szeretne Orbán Viktor nyomdokaiba lépni.
Természetesen vannak vörös vonalak, bizonyos kérdésekben különbözik az álláspontunk, de Orbán Viktor bebizonyította, hogy az uniós intézményeken belül harcol a családért, a demokráciáért, a kereszténységért, így ők partnerek lesznek számunkra, a Fidesz és az RMDSZ is
- tette hozzá.
Az Euronews Romania által szervezett első elnökjelölti vitán pedig azt mondta, szerinte "a magyarok jó romániai polgárok", és azoknak, akik éket akarnak verni magyarok és románok közé, "a történelem szemétdombjára kell kerülniük".
A Euronews elemzője ezzel kapcsolatban megállapítja: azzal, hogy szövetségre törekszik a magyar miniszterelnökkel, Simion egy szélesebb közép- és kelet-európai szövetségben reménykedik, amely közvetlenül Donald Trump amerikai elnökhöz kapcsolódik majd.
A Romániában tartott államfőválasztás első fordulóját a szavazatok több mint 40,92 százalékával nyerte a szélsőjobboldali Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke. A második fordulóra vasárnap kerül sor.
Az országban tavaly novemberben tartottak már elnökválasztást, de az alkotmánybíróság végül törölte az akkori első forduló eredményét.

Orbánék Fico kampányát is megtolták
Zgut-Przybylska Edit a Lengyel Tudományos Akadémia Filozófiai és Szociológia Intézetének kutatója, V4-es szakértő még tavaly beszélt az Új Szónak arról, hogy a különböző országok választási kampányaiba való beavatkozás az orbáni befolyásépítés része Európában.
Orbán Viktor olyan euroszkeptikus populista jelöltek győzelmében érdekelt, akik egyrészt a migráció, a gender és hasonló témák terén osztják a kultúrharcát Brüsszellel szemben, illetve akik potenciálisan ellenzik az EU-nak azon intézkedéseit, amelyekkel a magyar kormány demokrácia-rombolása ellen lép fel
– mondta a szakértő. Hozzátette: a magyar kormány elszigetelte magát az EU-ban, ezért minden eddiginél többet fektet abba, hogy hozzá hasonló jelöltek kerüljenek hatalomra Európában.
Ez túlmutat a nyilvános kiállásokon. Az Orbán-rezsim masszív adófizetői pénzeket költ a célállamok választásaiba történő beavatkozásra. Ez történt Szlovákiában és Lengyelországban is
– mutatott rá a szakértő.
Más országok választási kampányaiba a magyar kormánymédia is rendszeresen beavatkozik. Ennek egyik legnagyobb visszhangot keltő példája az volt, amikor a 2023-as szlovákiai parlamenti választás előtt a magyar állami televízió Szlovákiában is elérhető csatornája már a kampánycsend alatt sugárzott egy Robert Ficóval, a Smer vezetőjével készült, kritikus kérdéseket mellőző interjút.
A VSquare oknyomozó szervezet később arról számolt be, hogy Habony Árpád, Faragó Csaba, a Századvég külügyi igazgatója és az alapítvány további munkatársai közvetlenül együttműködtek a Hlas és a Smer pártokkal a parlamenti választások előtt.
A tavalyi elnökválasztási kampány hajrájában pedig több magyar kormánypolitikus is egyértelműen támogatásáról biztosította Peter Pellegrinit, a Hlas jelöltjét, aki aztán meg is nyerte a választást.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.