Folytatódik a Markíza műsorvezetőinek elvándorlása

vcz

Bejelentette távozását a Markíza kereskedelmi televíziótól Viktor Vincze, a csatorna egyik legismertebb bemondója. A lépés ismét kiélezheti az egy éve mérgesedő viszonyt az alkalmazottak és a kormány között egyensúlyozó televízió stábjában.

Vincze a közösségi hálón jelentette be, hogy többet nem vezet műsort a Markízánál, korábban évekig a híradó egyik fő arcaként ismerte a nevét a nyilvánosság. A műsorvezető azután jutott a döntésre, hogy egyeztetett a tévé vezetésével. A konfliktus többrétegű: míg a Markíza állítja, hogy egy másik, hasonlóképp attraktív pozícióba akarta áthelyezni Vinczét, a műsorvezető szerint valójában előkészítették a terepet ahhoz, hogy megváljanak tőle. A történés mutatja, hogy a televíziók szerkesztősége és vezetése között továbbra is sok konfliktus lappang.

Rejtett leépítés

„Az ajánlatukat bármelyik alkalmazott elutasította volna, aki képes megkülönböztetni a feketét a fehértől, a napot az éjszakától, az őszinte ajánlatot a célzatos lépéstől” – jelentette ki Vincze, aki szerint a Markíza lépése hasonlatos ahhoz, mikor a televízió tavaly májusban Michal Kovačičtól akart megszabadulni. Úgy látja, a helyzetét nehezítette, hogy jobb munkakörülményeket akart teremteni a kollégáinak szakszervezeti vezetőként, valamint felszólalt a hírszolgáltatás függetlenségébe történő beavazkotások ellen is.

Vincze helyzetét bonyolítja, hogy felesége, Adela híres celeb: a híradós korábbi kiközösítése és jelenlegi távozása tehát olyan körökbe is eljut, amelyek egyébként szimpatizálnak a kormánypártokkal.

A televízió állítja, hogy korrekt ajánlatot adott Vinczének és a hírszolgáltatástól való eltávolítása helyett a TN live projektbe akarták volna besorolni, változatlan feltételek mellett, és tiszteletben tartják a döntését – a műsorvezető egyébként ezt vitatja, úgy látja, aránytalanul több munkával járt volna a váltás. Vincze egyébként nem az egyetlen távozó, műsorvezető partnere, Zuzana Čimová szintén otthagyja a híreket, a műsorvezető mellett csaknem nyolcvan alkalmazott szólalt fel egy petícióban.

Egy éves ciklus

Nem először történik meg, hogy a Markízának konfliktusai akadnak a saját alkalmazottaival – tavaly májusban ugyanez a történet, más szereposztásban zajlott le. Akkor a Peter Gažík igazgató vezette menedzsmentnek óvatos manőverezéssel sikerült megakadályozni a szerkesztők tömeges távozását és a televízió válságát.

Az egy évvel ezelőtti konfliktust Michal Kovačič, a Testre szabva (Na telo) politikai vitaműsor egykori vezetője robbantotta ki, mikor elő adásban jelentette ki, hogy a Markíza vezetése nyomást gyakorol a műsorvezetőkre és cenzúrázza a hírszolgáltatást. Válaszul a televízió felfüggesztette a műsorvezető és arra hivatkozott, hogy Kovačič megsértett minden etikai előírást, mikor önkényesen elmondta az álláspontját moderátorként. A kereskedelmi tévé csaknem száz munkatársa kiállt Kovačič mellett és garanciákat követeltek a műsorkészítés szabadsága kapcsán.

A helyzet végül felemás módon rendeződött: a televízió garanciát vállalt a hírműsorok sérthetetlenségére, Vincze átvette a szakszervezet vezetését, a Testre szabva egy, a bejelentettnél sokkal hosszabb szünet után visszatért a képernyőre. Kovačič távozott a csatornától, elutasított egy webes ajánlatot, majd tavaly novemberben a 360tka hírportál vezető arcaként tért vissza.

Csatornák ostrom alatt

Míg tavaly májusban a vita nem csak a műsorvezetőkről, de a véleménycsere jövőjéről is szólt, az elmúlt időszakban némileg normalizálódott a televíziók politikai vitaműsorainak helyzete. A Markíza egyik válságát az okozta, hogy Robert Fico a televíziót ideiglenesen kizárta a kormányhivatali sajtótájékoztatókról, majd a három koalíciós párt áprilisban bojkottot hirdetett a Testre szabva ellen – vitapartner híján pedig csak egyoldalú műsorokat tudott készíteni a televízió.

A politikai vitaműsorok intézménye azonban azóta sem szűnt meg teljesen. Az átszervezett közszolgálati televízió és rádió (STVR) majdnem hétvégi rendszerességgel egy asztal mögé tudja ültetni a kormánypárti és ellenzéki politikusokat.

 A JOJ televízió a politikusok bojkottja miatt tavaly megszüntette saját vitaműsorát, a Pengeélent (Na hrane), utódja, a Politika 24 időnként vitákat szervez, időnként pedig egy-egy politikusnak biztosít megjelenési lehetőséget. A TA3 vitaműsoraiban egy asztal mögé szoktak ülni a meghívott vendégek és egyelőre úgy tűnik, hogy a felújított Testre szabvát is elkerüli a bojkott: mindkét fél megjelenik a vitákon.

A kormánykoalíció a vitakultúra részleges megtartása mellett a médiateret azért át tudta alakítani. A hetekben új igazgatót választó STVR valószínűleg nem lesz kritikus a kormánnyal, a TA3 is többnyire szimpatizál a koalícióval, a Joj és a Markíza pedig kevésbé feszegeti a koalíció problémás ügyeit – miközben, mint Vincze példája is mutatja, lassan leépíti a kényelmetlen riportereket.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?