A Trend Magazin interjút készített Henrieta Tulejovával, az Advance Healthcare Management Institute szakértőjével, aki részletesen bemutatta az aktuális finanszírozási helyzetet az egészségügyben, valamint azt, milyen következményekkel járhatna a nem hivatalos orvosi díjak betiltása.
Évente 300 millió eurót fizetünk zsebből az orvosoknál

Szlovákia az európai országok között továbbra is az egészségügyre legkevesebbet költő országok közé tartozik. Bár 2024-ben közel egymilliárd euróval nőtt az egészségügyi költségvetés, a forráshiány még mindig jelentős Csehországhoz képest. Az állami kifizetések Szlovákiában 64 eurót, míg Csehországban 85 eurót tesznek ki fejenként.
Ha Szlovákiában ugyanolyan jövedelem lenne egy főre, mint a Cseh Köztársaságban, akkor minden lakosra évente körülbelül 400 euróval több jutna az egészségügyi ellátásra
– mondta Tulejová.
Míg Csehországban a közfinanszírozás eléri a 86%-ot, Szlovákiában ez csupán 80%, és a valóságban ennél is alacsonyabb lehet. Az informális, azaz nem hivatalos díjak elterjedtek, sok beteg fizet 5–15 eurót is egy-egy látogatásért.
Reprezentatív felmérésünk szerint 2023-ban a betegek körülbelül 50%-a fizetett ilyen díjat
– tette hozzá a szakértő.
Évente hozzávetőlegesen 300 millió eurót fizetnek zsebből a betegek az ambuláns ellátásért – ez az összeg az egész szegmens éves kiadásainak negyedét teszi ki.
Nem hivatalos díjak: Megszüntethetők vagy szükségesek?
A nem hivatalos díjak betiltása nem tűnik reális opciónak. Az orvosok bevételeinek jelentős része származik ezekből a hozzájárulásokból, különösen a nagyvárosokban.
Ha valóban általánosan betiltanánk a díjakat, a rendelőintézetek egy része egyszerűen elhagyná a szektort
– figyelmeztet Tulejová.
A megoldás inkább a díjak rendszerbe foglalása és egységesítése lehet. A javaslat szerint általános orvos esetében 5–10 euró, szakorvos esetében pedig 15 euró lenne az egységes díj, kiegészítve egy szociális védelmi rendszerrel és éves díjplafonnal.
Az egészségügy fenntarthatósága és jövőbeli kiadásai
Tulejováék kutatása szerint a népesség elöregedése nem az egyetlen hajtóereje az egészségügyi kiadások növekedésének. A modern orvosi technológiák és a gazdasági fejlődés is kulcsszerepet játszanak.
A technológia fejlődése lehetővé teszi az olcsóbb, de szélesebb körben elérhető kezeléseket, ez viszont összességében növeli a költségeket.
A szlovák egészségügy fenntarthatósága érdekében elkerülhetetlen az állami finanszírozás növelése, valamint egy hatékonyabb szolgáltatási rendszer kialakítása.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.