Enyhültek az óvintézkedések az iskolákban
2022. január 21. 07:00

Az oktatási minisztérium közzétette az iskolai szemafor frissített változatát, melyben meghatározzák, konkrétan milyen szabályokat kell betartani, hogy az egyes intézményekben az omikron variáns terjedése ellenére is folytatódhasson a jelenléti oktatás. Jelzésértékű, hogy a tanév kezdete óta a hetedik verzióhoz kell alkalmazkodniuk az iskoláknak, a szülőknek és a gyerekeknek egyaránt. Most azonban némi engedményt is tett a tárca. A Közegészségügyi Hivatal rendeletére hivatkozva, mely a tömegrendezvényekre vonatkozó szabályokat tartalmazza, a diákok ismét látogathatják a szakköröket, illetve különböző délutáni foglalkozásokon vehetnek részt.
A 12 évnél és két hónapnál fiatalabb gyerekek korlátozás nélkül járhatnak például sportkörre, nyelvkurzusra vagy zeneiskolába, de a minisztérium erősen javasolja az OTP-rezsim alkalmazását. Az idősebb gyerekek szintén visszatérhetnek a különböző tevékenységekhez, ebben az esetben viszont már kötelező az OTP-rendszer fenntartása.
A nyilvánosságra hozott dokumentumból az is kiderül, hogy az iskolákban tartott szakkörök során fontos, hogy ne keveredjenek a különböző osztályok tanulói. Azok, akik nincsenek beoltva, és nem estek át a megbetegedésen, az iskola által biztosított, 48 óránál nem régebben elvégzett önteszttel igazolhatják fertőzésmentességüket.
Branislav Gröhling (SaS) oktatási miniszter tájékoztatása alapján a sítanfolyamokat is engedélyezik, többnapos kurzus esetén az otthon végezhető antigénteszt is elég ahhoz, hogy a diákok teljesítsék az elszállásoláshoz szükséges OTP-rezsim előírásait.
Ahogy arról korábban beszámoltunk, a tárcavezető azt nyilatkozta, az egyetemeken OP-rezsimben folytatódhat a tanítás, s ez szerepel az iskolai szemaforban is. A minisztérium azonban csütörtökön megerősítette, a döntés a felsőoktatási intézmények jogkörébe tartozik, saját maguk döntik el, milyen formában biztosítják az oktatást a nyári szemeszterben.
A Közegészségügyi Hivatal rendeleteivel nem szabályozza az iskolai oktatás menetét, beleértve az egyetemeket is
– tájékoztatott Daša Račková, a hivatal szóvivője, majd hozzátette: a tanítási-nevelés folyamat nem számít tömegrendezvénynek. Emlékeztetett a megelőzés szerepére, mint például a szájmaszk kötelező viselésére. Fontosnak tartja a távolságtartás betartását, s azt javasolta, hogy az előadóteremben csak minden második sor legyen elfoglalva. „Meg kellene fontolni a távoktatást ott, ahol ez lehetséges, illetve minimalizálni kellene az egyes csoportok találkozását” – tette hozzá.
Az egyetemek jelezték, az elkövetkező napokban döntenek a nyári szemeszter sorsáról.
(TASR)
Úgy vagyunk az újságírással, mint a hivatásos zenészek: fellépünk naponta a „kőszínházban", elegáns ruhában a hűséges, bérletes közönségünk előtt, vagyis eljuttatjuk a postaládákba, árushelyekre nyomtatott napilapként a fizetős Új Szót. És mondhatjuk azt, hogy kiállunk a mélyen tisztelt publikum elé a korzón is, kicsit könnyedebben szórakoztatjuk, elgondolkodtatjuk a közönséget, érzelmeket kiváltva az erre járó tömegből. Ez az előadás pontosan olyan szenvedélyes, mint a kőszínházi fellépés, ugyanúgy sok munkával jár, mégis ingyenes. Ha tetszett, hálásan fogadjuk adományát, amit a jelképes hegedűtokba helyezhet. Eddigi felajánlásait is szívből köszönjük az új hangszerekhez, a zenekar bővítéséhez, a repertoár kiszélesítéséhez: az ujszo.com naprakész működtetéséhez.
Ha támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.