Döntöttek: a ČSOB veszi át az OTP Bank 62 fiókból álló szlovákiai hálózatát
2020. február 19. 07:00

„A belga bankcsoport és az OTP Bank által hétfőn megkötött szerződés szerint a magyar pénzintézet eladja az OTP Banka Slovensko Rt.-ben birtokolt 99,44 százalékos részesedését a KBC Banknak. A fennmaradó, 0,56 százalékos tulajdonrész kisrészvényesek kezében van” – jelentette be Anna Jamborová, a ČSOB szóvivője. A tranzakció pénzügyi lezárására szerinte a Szlovák Nemzeti Bank (NBS), a Belga Nemzeti Bank (NBB), az Európai Központi Bank (EKB) és a szlovák Versenyhivatal jóváhagyását követően, várhatóan 2020 második, vagy legkésőbb harmadik negyedévében kerülhet sor.
Mire számíthatnak az ügyfelek? A szerződéssel kapcsolatban közzétett közlemény szerint az OTP Banka Slovensko a KBC Bank leánybankjává válik, majd ezt követően egyesül a KBC szlovák leányvállalatával, a ČSOB Bankkal.
„Az OTP Banka Slovensko továbbra is eleget tesz a piacon vállalt kötelezettségeinek, az ügyfeleknek az eladással kapcsolatban semmiféle teendőjük sincs”
– áll a közleményben. Jamborová szerint a tulajdonosváltás nem befolyásolja a Bethlen Gábor Alapítvány támogatásainak rendszerét, illetve, a magyarlakta településeken az anyanyelven történő kiszolgálás lehetőségét sem. Ugyanígy nem változnak az ügyfelekkel megkötött szerződések sem.
Johan Tijs, a KBC Csoport vezérigazgatója szerint az OTP szlovákiai fiókhálózatának a felvásárlásával komolyan megerősíthetik helyzetüket a szlovákiai piacon, és kihasználhatják az ezzel járó előnyöket a szerinte erősen versenyorientált szlovák bankpiacon. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója elmondta: „az OTP Csoport szeretné növelni piaci részesedését a közép-kelet-európai régióban. A csoport, közel 20 éves szlovákiai jelenléte során is ezt a stratégiát követte, de mivel ez alatt az idő alatt sem sikerült optimális piacrészt elérnünk, a vezetőség úgy döntött, hogy értékesíti ezt a csoporttagot. Ez lehetővé teszi a cégcsoport számára, hogy olyan piacokra összpontosítson, ahol a jövőben jelentősebb piaci részesedést tud elérni”.
Az OTP Bank 2002-ben vált szlovák leányvállalatának a többségi tulajdonosává. A pénzintézetnek Szlovákiában 62 kirendeltsége van. A szlovák leánybank 1,69 százalékos piaci részesedéssel rendelkezik Szlovákiában, megközelítőleg 176 ezer lakossági ügyfelet valamint 14 400 vállalati és vállalkozói ügyfelet szolgál ki. A belga KBC Bank piacvezető európai pénzügyi csoport, 11 millió ügyféllel. Leánybankján, a több mint 50 éves tapasztalattal rendelkező ČSOB-n keresztül a szlovák piac meghatározó szereplője.
Az OTP fiókjainak az átvételével a ČSOB piaci részesedése 12,6 százalékra nő, amivel a negyedik legnagyobb szlovákiai pénzintézet lesz.
A lakossági lakáshitelek szegmensében ugyanekkor 12,9-ről 14,8, a fogyasztási hitelek szegmensében pedig 4,7-ről 8,2 százalékra nő a piaci részesedése. A hivatalos vételárat a felek nem tették közzé, a Portfolio.hu gazdasági szakportál szerint azonban a bank saját tőkéje és régiós árazási mutatók alapján nagyjából be lehet lőni, hová eshet a szlovák OTP vételára. „A szlovák bank saját tőkéje a legfrissebb elérhető adat alapján 32 milliárd forint (kb. 95,24 millió euró), vagyis, ha könyv szerinti értéken adta el az OTP a bankot, akkor közel ekkora összeg lehet a vételár. Az alacsony piaci részesedés miatt nem gondolnánk, hogy bőven könyv szerinti érték feletti vételárat fizetne a KBC” – áll a Portfolio.hu elemzésében.
„Meggyőződésünk, hogy az átvétellel az OTP ügyfelei és alkalmazottai is csak nyerhetnek” – állítja Daniel Kollár, a ČSOB vezérigazgatója, akinek az állítását a független pénzügyi elemzők is megerősítik.
„Alapjában véve, ezúttal is egy jobb pénzintézet vásárol fel egy rosszabbat”
– nyilatkozta Maroš Ovčarik pénzügyi elemző, a Partners Investments befektetési társaság vezérigazgatója, aki szerint az ügyfelek így jobb szolgáltatásokhoz juthatnak. Ovčarik szerint a ČSOB érdeke, hogy megtartsa az OTP-től átvett ügyfeleket, hiszen a fiókhálózat átvételének csak így van értelme. Martin Švidroň, a Finančná hitparáda pénzügyi szakportál elemzője szerint Szlovákiában hatalmas konkurenciaharc dúl a banki ügyfelekért. „Az új ügyfelek toborzása kizárólag reklámkampányok segítségével túl drága és időigényes, a nagyobb bankok így igyekeznek inkább a kisebb versenytársak bekebelezésével új ügyfelekhez jutni. A most megkötött üzlet a ČSOB számára is elsősorban az ügyfelek megszerzése szempontjából számít vonzó lépésnek” – tette hozzá Švidroň. Szerinte a ČSOB célja, hogy felsorakozzon a három nagybank, a Szlovák Takarékpénztár, az Általános Hitelbank (VÚB) és a Tatra banka mellé.
(mi, TASR, MTI)
Rengeteg hírrel bombáznak minket különböző portálok, s nem könnyű felismerni a valódi- és álhíreket. Ezért is fontos, hogy olyan weboldalakról tájékozódjunk, amelyek megbízható, korrekt információkat nyújtanak.
Az ujszo.com szerkesztőségében minden nap azért dolgozunk, hogy Önök kizárólag ellenőrzött, valós híreket kapjanak weboldalunkon. Ennek biztosítása meglehetősen költséges. Mi viszont szeretnénk, hogy minden kedves olvasónk hozzájuthasson az ellenőrzött információkhoz, ez azonban az Önök anyagi segítsége nélkül hosszú távon nem lehetséges.
Ezért kérjük olvasóinkat, hogy járuljanak hozzá az ujszo.com működéséhez. Számítunk Önökre. Önök is számíthatnak ránk.
Ha támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.