Aláírja vagy visszaadja?

Pozsony. Ivan Gašparovič számára sokkal világosabbak az egészségügyi reformtörvények összefüggései a tegnapi maratoni tárgyalássorozat után – állítja Marek Trubač, a köztársasági elnök szóvivője. „Az elnök úr azonban még nem döntötte el, aláírja vagy visszaadja a jogszabályokat újratárgyalásra” – mondta a szóvivő.

Pozsony. Ivan Gašparovič számára sokkal világosabbak az egészségügyi reformtörvények összefüggései a tegnapi maratoni tárgyalássorozat után – állítja Marek Trubač, a köztársasági elnök szóvivője. „Az elnök úr azonban még nem döntötte el, aláírja vagy visszaadja a jogszabályokat újratárgyalásra” – mondta a szóvivő.

Ivan Gašparovič tegnap fogadta a Szlovák Orvosi Kamarának, a Páciensek Jogvédő Szövetségének és a Kórházak Szövetségének képviselőit. A szervezetek vezetői állítják: nem lobbizni mentek az államfőhöz, csak a véleményüket mondták el a jogszabályokról. A kamara és a jogvédő szervezet elsősorban a törvények hibáira világított rá. Az előbbi már a parlamenti jóváhagyás előtt is ellenezte a reformot; állította, hogy a Rudolf Zajac által elképzelt rendszer működésképtelen lesz. A jogvédő szervezet a törvények szociális hatásától tart. „Kértük az elnök urat, segítsen a páciensekre nehezedő anyagi nyomás kompenzálásában” – tájékoztatott Anna Reháková, a szövetség elnöke a találkozó után. Kifogásolja: a törvényekből nem derül ki egyértelműen, a betegeknek mennyit kell majd fizetniük az egészségügyi ellátásért, mivel a részleteket kormányrendeletek határozzák meg. Szerinte azonban a betegek mindenképpen többet fognak fizetni. „A reformok anyagilag egyre elviselhetetlenebbek” – jegyezte meg.

Egyedül a kórházigazgatók támogatják a reformot, Pavol Sedláček szerint a változásra szükség van. „A törvények több pozitív változást tartalmaznak, tisztázzák az egészségügy belső viszonyait” – állítja a Kórházak Szövetségének elnöke.

Az államfőnek október 15-ig kell döntenie. „A köztársasági elnök figyelembe veszi majd az alkotmányt és azt is, milyen hatással lesz a reform a lakosságra” – mondta Marek Trubač. Ha nem írja alá a jogszabályokat, a parlament minősített többséggel törheti csak meg az elnöki vétót. Jelen esetben azonban ez várhatóan nem okoz gondot, hiszen a hat jogszabály mindegyikét több mint 80 képviselő támogatta, így várható, hogy a szükséges 76 szavazat meglesz az újratárgyalás során is. (lpj)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?