Adót csalt Andrej Kiska cége, de fizetett

Pozsony. Nem tudni, ki szivárogtatta ki Andrej Kiska államfő és testvére, Jaroslav KTAG Kft. nevű cégének adó-ellenőrzéseiről szóló informá-ciókat, amelyek azt bizonyít-ják, hogy a társaság adócsa-lást követett el.

Pozsony. Nem tudni, ki szivárogtatta ki Andrej Kiska államfő és testvére, Jaroslav KTAG Kft. nevű cégének adó-ellenőrzéseiről szóló informá-ciókat, amelyek azt bizonyít-ják, hogy a társaság adócsa-lást követett el. Az államfő állítja, nem szándékos csalás-ról volt szó, az ellenőrzés után befizették a be nem fizetett a-dót és a kirótt büntetéseket is.

Az adóellenőrök 2014-ben megállapították, hogy a cég jogtalanul igényelt vissza 9227 euró áfát. A KTAG visszafizette az összeget, továbbá a kiszabott 15 543 eurós büntetést is térítette, így az eset nem számított bűncselekménynek. 2015 végén újabb ellenőrzést tartottak a cégnél, újra a 2014-es évet vizsgálták, mint az első esetben, csak ezúttal a jövedelemadóval összefüggésben. Ebben az esetben a KTAG-nak 27 114 eurónyi adóhátralékot kellett utólag befizetnie, illetve 2711 euró bírságot. Az adóhivatal ezúttal a rendőrséget is értesítette, amely eljárást indított az ügyben. Az ügyet vizsgáló nyomozó minden rendelkezésére bocsátott dokumentumot visszaadott a cégnek azzal, hogy indokolatlan folytatni a nyomozást, és lezárta az ügyet. A lapunknak is eljuttatott határozat alapján a rendőrség 2017 februárjában lezárta az ügyet, mivel a „bűncselekmény büntethetősége megszűnt”. A hatóságok szerint a KTAG abban követte el a hibát, hogy a Kiska kampányára elköltött pénzt saját vállalkozással összefüggő költségként számolta el, csökkentve ezzel az adóalapját. Viszont mivel a megállapított adóhátralékot és a bírságot befizette, és ezzel „tevékeny megbánást” tanúsított, ezért nem jár büntetés a hibás adóbevallásért.

Nem akart pereskedni

Az államfő, illetve cégének igazgatója bírósághoz is fordulhatott volna, ha meggyőződése volt, hogy a cég jogosan sorolta a saját vállalkozásával összefüggő kiadások közé a kampánykiadásokat, de ezt nem tette meg. „Ezen is gondolkoztunk, ám saját tapasztalataink alapján, amikor a múltban több hasonló vitánk is volt az adóhatóságokkal, úgy döntöttünk, hogy hagyjuk az egészet, inkább fizetünk” – válaszolta tegnap Kiska.

Az államfő szerint a vállalkozók és a cégek körében gyakran előfordul, hogy az adóhivatal nem ért egyet az összes feltüntetett adótétellel. „Nem vagyok jogász, sem adóellenőr, abból az információból indultam ki, amit a KTAG könyvelői osztályától kaptam, hogy helyesen könyveltek. A cég 24 éves tevékenysége alatt minden egyes számlát, minden adót időben kifizetett. Kérdezem, hogy hasonló ellenőrzésnek vetették-e alá a több államfőjelöltet is” – jelentette ki Kiska.

Névtelen levél

Az államfő ugyanakkor felszólított minden szervezetet és minden olyan személyt, amelynek, illetve akinek kifogásai vannak tevékenysége ellen, hogy vele közölje, „hogy nyíltan tudjunk mindent az újságírók előtt is megbeszélni, és ne küldözgessünk holmiféle névtelen leveleket”. Kiska cégének adóproblémáira ugyanis egy több szerkesztőségbe – köztük az Új Szóba is – eljuttatott névtelen levél alapján derült fény. Az e-mail tartalmazta a rendőrségnek az ügyet lezáró határozatát, az adóhivatali ellenőrzésről készült jegyzőkönyv egy részét és azt a levelet, amit „az adóhivatal elégedetlen dolgozói” küldtek a főügyésznek. Andrea Predajňová, a főügyészség szóvivője elismerte, hogy megkapták a levelet. „A főügyész utasította az illetékes kerületi ügyészt, hogy vizsgálja meg a rendőrség vonatkozó döntését” – tájékoztatta lapunkat Predajňová. A főügyészség nem akarta kommentálni az ügyet.

TIS: csalódtunk Kiskában

A Transparency International Slovensko (TIS) szerint kérdéses, hogy minden közjogi méltóság esetében valóban egyformán szigorú ellenőrzéseket végeznek-e. „Bármit derítenek is ki, olyan rendszert kell találni, amely garantálja, hogy a vizsgálat befejezése után nyilvánosságra hozzák az eredményeket, s azok ne csak egy évvel az észlelt mulasztás után kerüljenek nyilvánosságra, mint az államfő esetében” – közölte a TIS. A szervezet többet várt az államfőtől is, csalódtak benne. „Elvártuk, hogy vállalja az erkölcsi felelősséget, és bocsánatot kér a polgároktól cége hibájáért” – áll a TIS Facebook-bejegyzésében. Ugyanakkor elismerik, hogy a névtelen levél és a köztársasági elnök elleni támadás korántsem véletlen.

A szervezet felszólította az államfőt, hozza nyilvánosságra az összes kampányával összefüggő szerződést, amelyet a KTAG céggel kötött. „Továbbra is kérdéses, hogy az adócsaláson kívül az akkor még államfőjelölt Kiska nem sértette-e meg a választások finanszírozásáról szóló törvényt, beismerte-e a kampánnyal összefüggő összes kiadását, nem lépte-e túl a kampányra fordítható, törvény által meghatározott összeget” – írta a TIS. (dem, lpj, TASR)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?