Adjunk egy százalékot

Az adófizetők először tavaly dönthették el, hogy adójuk 1 százaléka milyen célt szolgáljon. A civil szervezetek több mint 100 millió koronát kaptak a polgároktól. Lőrincz Árpáddal, az 1. Szlovák Nonprofit Szolgáltató Központ igazgatójával, a tavalyi tájékoztató és figyelemfelkeltő kampány szervezőjével beszélgettünk.

Tavaly százmillió korona jött össze az egy százalékos adófelajánlásokból, ami nagyon szép eredmény Somogyi Tibor felvételeA lehetséges 300 millió koronának egyharmada jutott el az igénylő szervezetekhez. A kampány szervezőjeként elégedett az eredménnyel?

A közvélemény-kutatásokból kiderül, hogy a lakosság 71 százaléka tudott a lehetőségről, ami nagyon jó eredmény ahhoz képest, hogy az egy százalékos adó intézménye tavaly lépett életbe. Nagyon szép eredménynek tartjuk a százmillió koronás adófelajánlást. Összehasonlítva ezt az összeget a hasonló magyarországi adattal, láthatjuk, az adófelajánlás bevezetésekor ott is hasonló eredményt értek el a szervezetek. Magyarországon ma, hat évvel az adóintézmény bevezetése után mintegy 43-44 százalékos eredményt tudnak felmutatni. Idén szeretnénk elérni, hogy legalább 125 millió koronára nőjön a felajánlott támogatás. Úgy érzem, ez reális cél.

Mennyire elégedett a támogatás megoszlásával?

Négy szervezet kapott többet egymillió koronánál, százezer korona fölötti támogatásban mintegy 160 részesült. A nyilvántartott szervezetek egynegyede viszont 5 ezer koronánál alacsonyabb összeget kapott, miközben a regisztráció díja 2 ezer korona körül mozgott. Feltételeztük, hogy az emberek elsősorban a saját régiójukban működő szervezeteket támogatják majd, melyeknek jól ismerik a tevékenységét. Ez így is történt, ezért kapott több szervezet kisebb összeget. A nagyobb támogatást elnyerők – mint például a Rákellenes Liga, melynek 3 millió korona fölötti öszszeg gazdagította számláját – kivételek közé tartoznak. A Liga esetében biztosan szerepet játszott a felhasználás célja is. Egyébként a legtöbb hozzájárulást begyűjtő 13 szervezet közül nyolc támogatja a rákkutatást és -gyógyítást; ez is mutatja, hogy a lakosság nagy része mely társadalmi problémák megoldását tartja a legfontosabbnak.

Milyen hatással voltak a szervezetek reklámjai a támogatás megoszlására?

Országos kampányról szinte egyetlen szervezet esetében sem beszélhetünk. Készítettünk egy felmérést a fogadó szervezetek körében, melynek egyik része éppen a reklámot érintette: azt kérdeztük, milyen stílusú kampányt folytattak. Ebből kiderült, hogy túlnyomó részük a személyes kapcsolatra épített, aktivistáik személyesen hívták fel a lakosság figyelmét szervezetük munkájára. Ez volt a leghatásosabb kampány, nem volt szükségük a megszokott, az elektronikus vagy írott sajtóban, óriásplakátokon megjelenő reklámokra. Az általunk és a társult szervezetek által folytatott országos népszerűsítő kampány az adófelajánlás rendszerének ismertetését szolgálta. Az emberek jórészt ennek köszönhetően tudtak a törvényadta lehetőségről.

Vannak visszajelzéseik a szervezetektől? Elégedettek az érintettek az eredménnyel? Minek köszönhető, hogy idén mintegy 650-nel kevesebben regisztráltatták magukat, mint tavaly?

Én más szempontból nézem ezt a kérdést: a tavalyi szervezeteknek mintegy 50 százaléka újra bejegyeztette magát, ez számomra azt jelenti, hogy a többségük elégedett az eredménnyel. A sikert azonban nem azon kell mérni, hogy hány szervezet él ezzel a lehetőséggel, sokkal fontosabb az adófizetők részvétele, melyet a felajánlott öszszeg nagysága, valamint a felajánlás célja mutat. Nem hiszem, hogy az említett csökkenés a szervezetek érdektelenségét jelezné. A tavaly nyilvántartott szervezetek közül nem mindegyik tudta megszólítani a lakosságot. Az idén bejegyzetteknek 47 százaléka új, tavaly még nem akart élni, vagy nem élhetett ezzel a lehetőséggel. Ők, amellett, hogy anyagiakhoz akarnak jutni, lemérhetik azt is, hogy mekkora az ismertségük és az elismertségük a társadalomban.

Vannak visszajelzéseik az adófizetők részéről is? Mennyire elégedett a társadalom az ily módon felajánlott összeg felhasználásának ellenőrzésével?

Először került be a szlovák jogrendszerbe kötelezettségként az, hogy a szervezetek kötelesek nyilvánosságra hozni a támogatás felhasználásának célját. A százezer koronánál nagyobb összeget kapó szervezeteknek nyilvánosságra kell hozniuk, mire használták a támogatást, akik egymilliónál is többet kaptak, azoknak könyvvizsgálóval kell ellenőriztetniük a felhasználás célszerűségét, és természetesen ennek eredményét is nyilvánosságra kell hozniuk. Az adakozó tehát ellenőrizheti, mire használták fel a pénzét.

Idén újra felajánlhatják adójuk egy százalékát az adófizetők. Tervezik a tavalyi kampány folytatását?

Folytatjuk a kampányt, de a célok és az eszközök részben módosulnak. Tájékoztató irodákat idén nem nyitunk, tervezzük azonban egy ingyenes, nonstop információs vonal üzemeltetését, melyen az érdeklődők teljes körű tájékoztatást kaphatnak a célszervezetekről és a felajánlás módjáról. A kampány másik része az adófelajánlás céljával kapcsolatos kérdésekre próbál majd választ adni. Motiválni szeretnénk a lakosságot, hogy minél többen éljenek ezzel a lehetőséggel.

Mi várható jövőre? Egyes információk szerint a készülő adóreform miatt akár meg is szűnhet ez a lehetőség, pedig egy év múlva már a jogi személyek is határozhatnak adójuk egy százalékáról.

Az egy százalékos adó nem áll ellentétben a tervezett reformmal, ez nem indokolja a megszüntetését. A már kiszabott adó egy százalékáról van szó, tehát nem érinti sem az adó mértékét, sem rendszerét. Véleményem szerint a kormánynak egyértelműen ki kellene nyilvánítania, támogatni akarja-e a civil szférát – és ebben az esetben nem szüntetheti meg az adófelajánlás lehetőségét –, vagy változtat eddigi hozzáállásán. Ha túl bonyolultnak vagy túl költségesnek tartja a jelenlegi módszert, akkor módosítani kell rajta, de semmiképpen sem kell megszüntetni. A jogi személyek bekapcsolásával jövőre újabb, mintegy 280 millió koronás pénzforrás keletkezik, ez már valóban jelentős támogatást jelentene a civil szervezeteknek.

Ön mit jósol, marad vagy megszűnik a jövőben ez a lehetőség?

Nagyon furcsa lenne, ha megszűnne, hiszen tulajdonképpen a maival azonos kormány tette ezt lehetővé. Nem hallottam olyan esetről, hogy meg akarják szüntetni ott, ahol már működik, viszont több országban is mérlegelik bevezetésének lehetőségét. Jövőre a vállalkozások, cégek bekapcsolásával nő a felajánlható összeg, de állítom, hogy nem az öszszeg nagysága a legfontosabb tényező. Az egy százaléknál sokkal fontosabb, hogy az emberek maguk dönthetnek adójuk egy részének felhasználásáról.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?