A szlovák autóipar egyre kevésbé állja a versenyt

autóipar
Pozsony |

Az előző kormányok elhibázott beruházásösztönző politikája miatt Szlovákia mára kórosan függ az autóipartól, az elmúlt négy év szociális intézkedései ugyanakkor jelentősen rontottak a cégek helyzetén. Az autógyártók szerint a bérköltségek megugrása miatt vészesen romlott a versenyképességük.

Szlovákia extrém módon függ az autóipartól: ez az ágazat adja az ipari termelés felét, az ország kivitelének pedig csaknem a 47%-át, miközben az autógyártók közvetlenül 177 ezer, közvetve pedig 275 ezer embernek adnak munkát. Ľubomír Koršňák, az UniCredit Bank elemzője szerint az elmúlt időszakban a nagy hitelminősítők is folyamatosan figyelmeztettek arra, hogy a szlovák ipar szerkezete túlzottan egyoldalú, amelyben az autóipar dominál, vagyis, ha az autóiparban gondok lesznek, az Szlovákiát is rendkívül súlyosan érintheti. Koršňák szerint a lassuló gazdasági növekedés miatt az autógyártók eleve nehezebb helyzetbe kerültek, amit tovább tetéztek a kormány elmúlt időszakban hozott szociális intézkedései – a minimálbér folyamatos emelése, a bérpótlékok növelése stb. –, a felsoroltak miatt látványosan megugrottak a cégek bérköltségei, ami drasztikus hatással van a versenyképességükre.

„A versenyképességben már nem csupán a nyugat-európai cégektől, hanem a szomszédos országok vállalkozásaitól is lemaradunk”

– nyilatkozta Alexander Matušek, a Szlovák Autóipari Szövetség (ZAP) elnöke. Állítását a bécsi Ipartudományi Intézet (IWI) legfrissebb felmérése is alátámasztotta. „A bérköltségek esetében figyelembe kell vennünk a közvetlen költségek, vagyis a fizetések és a közvetett költségek, a jövedelemadó és a járulékok egymáshoz viszonyított arányát. Szlovákiában a munkáltatóknak 100 eurónyi bruttó bér mellett 37 eurós közvetett költséggel kell számolniuk, ami jóval az uniós átlag felett van. A munkáltató által a szociális biztosításra kifizetett összeg a bérköltségek 23,5%-át teszi ki. Lengyelországban és Magyarországon ez például 4–9 százalékponttal alacsonyabb, miközben a szociális járulékok növekedését tekintve az uniós élbolyban vagyunk” – nyilatkozta Mikuláš Luptáčik, az IWI által közzétett tanulmány szerzője. Szerinte különösen aggasztó, hogy míg a hazai munkatermelékenység a 2010 óta eltelt időszakban alig 29%-kal nőtt, addig a bérköltségek a vizsgált időszakban több mint 44%-kal emelkedtek. „Mindez látványosan csökkenti a szlovákiai cégek versenyképességét” – állítja Luptáčik.

A nemzetközi összevetést tartalmazó tanulmányból kiderül, a szlovák autóipar vonzereje 2015-től kezdődően tört meg, azóta az ágazat profittermelő képessége mérséklődik.

A helyzeten az sem segít, hogy az ágazatban minimális a kutatók, a fejlesztők száma. Németországban ez az arány 10% körül mozog, Magyarországon 2% a mutató, nálunk viszont 1% alatti az arány. Matušek szerint a lassuló gazdaság időszakában mindez jelentős gondot okozhat az országnak, az új beruházásokért ugyanis továbbra is meg kell küzdenie a szomszédos államokkal, miközben a versenyképesség csökkenése miatt Szlovákia egyre kevésbé vonzza a lehetséges beruházókat.

(mi, shz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?