Fotó: Shutterstock
A nők még mindig kevesebbet keresnek, mint a férfiak

Bár az elmúlt években számos előrelépés történt, a nők és a férfiak közötti bérszakadék továbbra is jelentős. A hölgyek azonban nemcsak kevesebbet keresnek, de még mindig rájuk hárul a társadalmilag igencsak alulértékelt láthatatlan munka oroszlánrésze is.
Szlovákia legutóbb 100-ból 59,9 pontot ért el az Európai Unió nemek közötti egyenlőségi indexében, ezzel a nem túl előkelő 22. helyet szerezte meg. Pozsony elsősorban a magánélet és a munkahelyi teendők közötti egyensúly megteremtése miatt maradt le az uniós átlagtól.
Nők hátrányban
A szlovákiai nők hetente átlagosan 33 órát töltenek fizetetlen munkával. Ez idő alatt általában a háztartásbeli feladatokat látják el és a családjukról gondoskodnak. Ezzel szemben a férfiak hét nap alatt legfeljebb 18 órát szánnak ezekre a „láthatatlan” teendőkre, így a hölgyek havonta nagyjából 60 órával dolgoznak többet fizetés nélkül, mint a férfiak. Érdemes megjegyezni, hogy az Európai Unió átlaga napi négy óra, a férfiak és a nők közötti különbség nagysága pedig két óra.
Annak ellenére, hogy a nemek közötti egyenlőtlenségek fő oka a hölgyek által végzett láthatatlan munka, ez a jelenség még mindig háttérbe szorul a közbeszédben. Időről időre azonban alkalom adódik rá, hogy összegezzük, mennyi láthatatlan munkát végeznek a nők, ami az egészségük és a karrierjük mellett a majdani nyugdíjuk nagyságára is hatással lesz
– magyarázta Katarína Tešla, a Kariéra.sk állásportál kommunikációért felelős munkatársa, aki egyúttal kiemelte, hogy ez az állapot negatívan hat a nők mentális egészségére is.
Van megoldás
A feladatok egyenlőtlen elosztása nemcsak a nők szabadidejét befolyásolja, hanem szakmai életüket is, mivel kevesebb idejük és energiájuk marad a karrierépítésre, a továbbképzéseken való részvételre, de gyakran az összetettebb munkahelyi feladatokról is kénytelenek lemondani.
Szlovákiában a szülői szabadságot is túlnyomórészt a hölgyek veszik igénybe, az apák aránya mindössze két százalék, így a kisgyermekek gondozása ugyancsak a nőkre hárul. Az anyaság, valamint az azzal járó gyakoribb karrierszünetek miatt pedig lassabban jutnak előre a ranglétrán is.
A tartós túlterheltség frusztrációhoz és kiégéshez is vezethet. A feladatok igazságosabb elosztása nemcsak a munka és magánélet összehangolásában segítene, de hozzájárulna, hogy a nők kiteljesedhessenek a karrierjükben, ezzel pedig a családjuk is jól járna
– mutatott rá Tešla, hogy mindenki számára előnyös lenne, ha a nemek közötti egyenlőség tényleg megvalósulna. (td)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.