A melegek jogai tabunak számítanak

A melegek jogai tabunak számítanak

Szlovákia ugyan előrelépett egy helyet azon a listán, mely 49 európai országot rangsorol a szexuális kisebbségek jogaihoz való hozzáállással kapcsolatban, ám így is csak a 31. helyen áll.Az országokat az ILGA-Europe egyesület rangsorolja az ún. „szivárványindex“ alapján.

Szlovákia ugyan előrelépett egy helyet azon a listán, mely 49 európai országot rangsorol a szexuális kisebbségek jogaihoz való hozzáállással kapcsolatban, ám így is csak a 31. helyen áll.

Az országokat az ILGA-Europe egyesület rangsorolja az ún. „szivárványindex“ alapján. Azt vizsgálják, hogyan hatnak az adott országok törvényei a szexuális kisebbségekhez tartozó emberek életére. A legtoleránsabb ország Málta, mely a lehetséges 100 pontból 88-at szerzett meg. Őket Norvégia és az Egyesült Királyság követi. Szlovákiát a V4-es tagországok közül a 19. Magyarország és a 29. Csehország is megelőzi.

A lista alján Azerbajdzsán áll 5 ponttal, az utolsó előtti hely pedig Oroszországé. Szlovákia 28 pontot szerzett, ezzel a lista második harmadában kapott helyet Olaszország, Bulgária, Grúzia és Románia társaságában.

Az ILGA-Europe jelentése szerint Szlovákia gyenge értékelésének egyik oka, hogy a tavalyi választások után az új kormány programnyilatkozatába említés szintjén sem kerültek bele a szexuális kisebbségek jogai, és több csúcspolitikus, többek közt Andrej Danko (SNS) házelnök is az LGBTI-közösség jogainak bővítése ellen foglal állást.

A szexuális kisebbségek jogaival kapcsolatban Szlovákiában nem valószínű a változás annak dacára sem, hogy felmerült, a Lucia Žitňanská (Híd) vezette igazságügyi minisztérium bizonyos gyakorlati kérdésekben törvénymódosításokkal könnyebbé tenné az életüket. A módosítás lényege az lett volna, hogy a törvény ezentúl a homoszexuális partnerkapcsolatban élőket „közeli személyként” kezelhette volna. Ez ellen – bár korábban teljesen irreleváns kérdésnek minősítette a melegjogokat – Robert Fico (Smer) sem tiltakozott. Az SNS azonban élesen kikelt az ötlet ellen, és előre jelezte, ha törvényi formát ölt, biztosan nem támogatják, a status quo hívei. A kérdésben egyébként a Híd sem egységes. (fm, SITA, Sme)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?