Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, a WHO főigazgatója. Fotó - TASR/AP
Járványügyi megállapodás: a WHO konszenzussal fogadta el, Szlovákia csak egy bizottsági szavazásnál tartózkodott

A WHO közgyűlése kedden konszenzussal elfogadta a világjárvány-megállapodást. Szlovákia és másik 10 állam tegnap ugyan egy bizottsági ülésen nem szavazta meg a megállapodás elfogadását támogató határozatot, ma azonban nem emelt kifogást.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) közgyűlése ma konszenzussal elfogadta a járványügyi megállapodást, amelynek elfogadását a szlovák kormány múlt pénteki határozata nem támogatta. Habár kezdetben úgy tűnt, ez azt jelenti, Szlovákia a megállapodást ellen fog szavazni, Robert Fico kormányfő hétfő esti Facebook-bejegyzésben kijelentette: az is elég, ha a szlovák küldött tartózkodik.
A járványügyi megállapodást azonban a WHO közgyűlése végül konszenzussal fogadta el. Szlovákia és másik 10 ország - köztük Lengyelország, Hollandia, Olaszország, Irán, Oroszország, Izrael, Bulgária - hétfőn este egy bizottsági szavazáson tartózkodtak. Az a szavazás azonban csak arra a határozatra vonatkozott, amely a megállapodás elfogadásáról és a további menetrendről szólt.
A világ ma biztonságosabb lett a történelmi jelentőségű WHO világjárvány-megállapodás elfogadásának köszönhetően
– jelentette ki Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, a WHO főigazgatója. Szerinte a megállapodás biztosítja, hogy „közösen jobban megvédhessük a világot a jövőbeli világjárvány-fenyegetésektől”.
A WHO úgy foglalt állást, hogy a megállapodás egy közös válasz a COVID-19 járvány jelentette kemény leckére. Ellenállóbbá teszi a világot egy jövőbeli világjárvánnyal szemben, elősegíti a járvány korai azonosítását és a szükséges válaszlépéseket, valamint fair hozzáférést biztosít a vakcinákhoz és a kezelésekhez.
Šaško szerint még van lehetőség a módosításra
Kamil Šaško (Hlas) egészségügyi miniszter ma egy nyilatkozatban magyarázta álláspontját. Ő és a Hlas többi minisztere ugyanis a járványügyi megállapodás elfogadását támogatta volna, de a Smer és az SNS miniszterei pénteken leszavazták őket.
Üdvözlöm, hogy Szlovákia végül nem szavazott a megállapodás ellen, csak tartózkodott, ami teret biztosít számunkra a további aktív lépésekhez
– írja nyilatkozatában Šaško. Szerinte a következő 12-18 hónapban még lesz lehetőség a megállapodás módosítására, és ebben Szlovákia is részt vehet.
A megállapodás szövegét azonban már nem lehet módosítani, a miniszter feltehetően arra gondol, hogy készül még hozzá egy melléklet, amit valóban a következő egy évben fog kidolgozni egy kormányközi munkacsoport. Ez a melléklet szabályozza majd a kórokozó-hozzáférési és -haszonmegosztási rendszert, amit az egy év múlva összeülő, következő közgyűlésnek kell majd elfogadnia. Ha ez megtörténik, akkor megkezdődik az egyezmény ratifikálása az egyes tagállamokban. A pandémiaegyezmény csak akkor lép életbe, ha legalább 60 tagállam ratifikálta azt.
A miniszter mindenkit meg akar győzni, Ficót nem lehet
Šaško a következő egy évben arról akarja meggyőzni a Hlas koalíciós partnereit, hogy a járványügyi megállapodás nem veszélyezteti az ország szuverenitását.
Senki nem utasíthat senkit például a kötelező oltások vagy a lockdown bevezetésére. Ez egyszerűen hazugság
– állítja a miniszter.
Šaško külföldi partnereinket is meg akarja győzni arról, hogy „Szlovákia továbbra is a fejlett világ része akar maradni ebben a kérdésben”.
Egyben felhívta Peter Kotlár járványügyi kormánybiztos figyelmét, hogy továbbra is várják tőle a Covid elleni intézkedések kiértékeléséről szóló jelentést.
Robert Fico azonban továbbra is kitart amellett, hogy a megegyezés hátrányos a szuverenitás szempontjából.
Megsérti a tagországok szuverenitását, túlzott mértékben korlátozza az emberi jogokat és vannak olyan mellékletei, amelyekről még semmit nem lehet tudni
- mondta Fico egy keddi sajtótájékoztatón a TASR szerint. Részleteket azonban nem árult el, példát sem mondott a szuverenitás lehetséges megsértésére. Újra csak azt hangsúlyozta, hogy Szlovákia mellett több más országnak is problémát okoz a megállapodás. Ő azt hangsúlyozta, hogy a szavazás során tartózkodó 11 ország mellett volt további 40, amely egyáltalán nem vett részt a szavazáson.
Az ellenzék egy része továbbra is a miniszter lemondását követeli
A Szlovákia mozgalom, valamint a Szabadság és Szolidaritás (SaS) párt szerint Kamil Šaškónak le kellene mondania, mert Szlovákia álláspontja már így is sokat ártott az országnak.
A tartózkodás egy ilyen alapvető megállapodás esetén egy diplomáciai kudarc, és világos bizonyíték arra, hogy az egészségügyi minisztériumot a konteóhívő Kotlár, nem pedig Kamil Šaško irányítja
– magyarázta pártja álláspontját Gröhling. A megállapodás elfogadását támogatta a Szlovák Tudományos Akadémia és több orvosi szervezet is.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.