Vasárnap több ezren tiltakoztak a készülő jogszabály ellen a Kossuth téren
Akár a héten elfogadhatja az Országgyűlés a szabad sajtót és a kritikus civileket ellehetetlenítő törvényt

Már akár a héten megszavazhatja az Országgyűlés az „ellehetetlenítési törvényről”, a parlament igazságügyi bizottsága tárgysorozatba vette Halász János fideszes képviselő javaslatát. Az ellenzék szerint ezzel a Fidesz kivezeti Magyarországot az Európai Unióból.
A hivatalos nevén a „közélet átláthatóságáról” címet viselő törvénytervezetet már a héten megazsvazhatja a magyar Országgyűlés. Az igazságügyi bizottság ma (hétfő) tárgysorozatba vette, a vita holnap kezdődhet róla, az előzetes terv szerint június 10-e környékén szavazna róla aparlament, de Pócs János fideszes képviselő szerint akár már a héten elfogadhatja a parlament. A Telex szerint az előterjesztő Halász János arról beszélt, hogy a Fidesz-frakció ma dönti el, hogy kezdeményezk-e a gyorsított eljárást.
Halász szerint a törvényre azért van szükség, mert „az elmúlt években Magyarország szuverenitását súlyosan sértő visszaélések kerültek nyilvánosságra”.
Nem nézhetjük tovább tétlenül, ahogy külföldről irányított álcivil szervezetek a szemünk láttára próbálják tönkre tenni Magyarországot
- indokolta a Telex szerint a tervezetet Halász.
A Huxit előkészítése?
Az ellenzék szerint a Fidesz ezzel a javaslattal el akarja lehetetleníteni a kormánnyal szemben kritikus sajtót és a civil szervezeteket, és egyben kivezeti az országot az EU-ból. „Teljesen egyértelmű, hogy ez egy putyinista törvény” – mondta a javaslatról Szabó Szabolcs, a Momentum képviselője. Cseh Katalin (Momentum) nem tudja elképzelni, hogy az Európai Unió elfogadná ezt a felháborító törvényt, amely minden uniós jogot és kötelezettséget megsért.
Az önök kormányzata ki szeretné léptetni az országot az Európai Unióból?
– kérdezte Cseh Katalin a törvény előterjesztőjétől.
Napokon belül készülhet a lista
Ha a parlament a héten elfogadja, akkor Kövér László házelnök aláírása után még Sulyok Tamás köztársasági elnöknek is alá kell írnia a hatálybalépéshez. Sulyok azonban nem szokta felülbírálni a fideszes javaslatokat. A törvény a Lánczi Tamás vezette Szuverenitásvédelmi Hivatalra bízza annak megítélését, hogy mely egy külföldről támogatott szervezet tevékenysége veszélyezteti-e Magyarország szuverenitását. Ha javasolja a kormánynak hogy vegye jegyzékbe a szervezetet, akkor ez a szervezet a jövőben nem kérheti az adó 1 százalékát, minden támogatójától és minden támogatásról „teljes bizonyító erejű magánokiratba foglalt nyilatkozatot kérni” kell kérnie, ami igazolja, hogy a pénz nem külföldről érkezett.
A törvény szerint minden külföldről érkező pénz, a pályázaton elnyert uniós támogatások is veszélyesek a szuverenitásra.
A kormány listáján szereplő szervezetek vezető tisztségviselői, alapítói és felügyelő- vagy ellenőrző bizottságának tagjai kötelesek vagyonnyilatkozatot tenni, és kiemelt közszereplőkké válnak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.