Zajac-csomag: elfogadva

Pozsony. A parlament tegnap elfogadta a fennmaradó négy egészségügyi törvényt is, így a kedden megszavazott két másik jogszabállyal együtt teljessé vált a Rudolf Zajac miniszter reformcsomagja.

A jogszabályokat a keddi szavazáshoz hasonlóan tegnap is nagy többséggel – több mint 80 igen szavazattal fogadta el a parlament. Mária Sabolová (KDH) kivételével igennel szavazott valamennyi koalíciós képviselő, és a törvényeket egyes független honatyák is támogatták. Igennel szavazott Ivan Šimko független képviselő, a Szabad Fórum alelnöke is, noha pártja továbbra is rossznak tartja az egészségügy új rendszerét. „A szavazatom saját véleményemet tükrözi, a választások előtt megígértem a polgároknak, hogy támogatni fogom az egészségügy átalakítását” – mondta a képviselő a szavazást követően. Az ellenzék egységesen elutasította a reformot, egyedül Bohumil Hanzel Smer-képviselő szavazott igennel.

Rudolf Zajac miniszter szerint a jogszabályok jó alapot teremtenek az egészségügyi rendszer működéséhez, sok múlik azonban a végrehajtáson. Szerinte a jogszabályok emelik az ellátás színvonalát, javulnak a körülmények, szebbek lesznek a kórházak és csökken a korrupció. Újra kijelentette, hogy a betegeknek nem kell majd többet fizetniük, mint eddig. „A változások nem következnek be azonnal, de az alapok jók – állítja Zajac. – Tudatosítjuk a megvalósítással kapcsolatos felelősséget, a hivatalnokoknak és a lakosságnak is meg kell tanítani a jogszabályokat, ami nem lesz könnyű feladat.” A koalíciós pártok elégedettek az elfogadott törvényekkel. „Örülök, hogy bizonyos kérdésekben a miniszter hajlott a kompromisszumra, szerintem a képviselői javaslatok javítottak a törvényeken” – véli Bugár Béla, az MKP elnöke. Bastrnák Tibor szerint a miniszter több lényeges javaslatukat is elfogadta, ilyen például, hogy a lakosság által fizetett részköltségek mértékéről a minisztérium helyett kormány dönt. Az ellenzék szerint a reform a jelenlegihez képest rosszabb, a betegek számára drágább egészségügyet hoz. A Smer az alkotmánybírósághoz fordul, ha a törvények életbe lépnek, de kérni fogja az államfőt is, hogy ne írja alá őket. További részletek a 2. oldalon. (lpj, s, t)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?