Nem hatékony az unió regionális politikája

Pozsony. Nem a régiók fejlettsége közti különbségek, hanem az egész ország alacsony életszínvonala a legnagyobb gond – áll a Szociálpolitikai Intézet tanulmányában. Köztudottan a fővárosban és környékén a legmagasabb az egy főre jutó bruttó nemzeti össztermék, a legalacsonyabb a munkanélküliség és a legmagasabbak a bérek.

A tanulmány szerzői szerint azonban ez normális jelenség, nincs ez máshogy az Európai Unió egyéb tagországaiban sem. A fővárosokban és azok szűkebb környezetében szinte mindenhol jobbak a gazdasági mutatók, és nem ritka a szlovákiaihoz hasonló nagy különbség sem. Példa erre Anglia, ahol az egyes régiók és London között 2,5-szörös a különbség, de Belgiumban és Csehországban is több mint kétszeres a vidék lemaradása a fővároshoz képest. Pozsony és az ország többi része között 2,28-szoros az eltérés. Ugyanez érvényes a munkanélküliségi mutatókra is: Szlovákiában mintegy 20, Franciaországban 22, Olaszországban és Németországban pedig 24 százalékos különbség van a legmagasabb és a legalacsonyabb munkanélküliséget mutató régiók között. A tanulmány szerzői szerint nem sokat javít a különbségen az infrastruktúra és a mezőgazdaság fejlesztése sem, tartós fejlődést csak az oktatás minőségének javításába fektetett pénzek hoznak.

„Nemcsak a köz- vagy felsőfokú oktatást kell ezen érteni, hanem az át- és továbbképzéseket, az alkalmazottak, illetve a munkanélküliek képzését” – mondta lapunknak Horváth Mihály, az intézet igazgatója. A tanulmány – nemzetközi kimutatásokra hivatkozva – azt állítja, hogy az Európai Unió regionális támogatási rendszere alacsony hatásfokú, sőt egyes országokban a támogatások ellenére nő a régiók közti különbség. Az unió támogatási politikájának egyik legnagyobb ellentmondása, hogy a strukturális alapokból származó támogatásoknak mindössze egy nyolcad részét költik oktatási projektekre. Gondot jelent az is, hogy a közvetlen támogatások torzítják a gazdasági versenyt, a piaci mechanizmus figyelmen kívül hagyásával támogatnak egyes gazdasági ágazatokat.

„Nem a pénzeszközök újraelosztását kell erőltetni, hanem azt kell elérni, hogy a régiók maguk termeljék meg a fejlesztéshez szükséges anyagiakat” – mondta Horváth. Segíthet a régiók helyzetén a közigazgatási reform befejezése, a pénzügyi decentralizáció, valamint a munkaerőpiac további liberalizációja. Horváth szerint az egész országban azonos mértékű minimálbér nehezíti új munkahelyek kialakítását a magasabb munkanélküliséggel küszködő régiókban. „Mivel ott alacsonyabb a termelékenység, a munkaadók nem tudnak olyan magas bért fizetni, mint a fejlettebb területeken” – állítja az igazgató. (lpj)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?